Zřícenina starší kaple sv. Archanděla Michaela na návrší v obci Slezská Harta. Stavebně upravena ve 2. pol. 19. století. Dodnes se zachovalo jen obvodové zdivo lodi a průčelní vstupní věže.
Hlavní obrázek místa
kostelík od východu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Zřícenina kaple či spíše kostelíka zasvěceného Archandělu Michaeli v obci Slezská Harta, nad levým břehem řeky Moravice. Kostelík se nachází na mírném návrší nedaleko silnice spojující Moravský Beroun a Opavu. Po vysídlení převážně německého obyvatelstva po 2. světové válce a výstavbě přehrady Kružberk (asi 1 km po proudu řeky) a Slezská Harta (asi 2 km proti proudu řeky) začalo zdejší osídlení upadat a již nikdo neměl snahu starat se o zdejší kostelík. Ten se časem změnil v ruinu. Do současnosti zbylo z objektu jen hrubé obvodové zdivo, které ční k obloze. Objekt je volně přístupný, avšak díky svému stavu značně nebezpečný.
Jan P. Štěpánek, 23.2. 2008
historie

Historie a popis kaple

Kostelík na půdoryse obdélníka s mírně ustoupenou půlkruhově zakončenou severní presbyteriální stranou a před jižní průčelí vystupující vstupní věží byl ve 2. polovině 19. století stavebně upraven. Interiér objektu byl jednoduchý, plochostropý, vystavěný z kamene. Střechu zakončovala cibulovitá báň. Kolem se nacházel starší hřbitov, který byl zrušen a zdevastován a jeho areál zarostlý náletovými křovinami. Stavba je doposud vedena jako nemovitá kulturní památka okresu Bruntál pod číslem 8-3901.

Jan P. Štěpánek, 23.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Šternek
 Medlice
 Slezská Harta
 kostel sv. Markéty
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Velký Roudný
 kaple sv. Kateřiny
 Jakartovice-Deštné
 Jakartovice
 kostel sv. Jiljí
 Staré Heřminovy
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 Mladecko
 Jánské Koupele
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 kostel sv. Trojice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 kostel sv. Mikuláše
 Litultovice
 kaple
 kaple
 Choltice
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Polzerova kaple
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 arboretum
 Sosnová
 Sosnová
 hrobka rodu Bellegarde
 Nový Dvůr
 Dubová
 kostel sv. Michala
 Nový Dvůr
 Moravský Beroun
 Roderichova kaple
 Velké Heraltice
 Vikštejn
 Stará Voda
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Vítkov
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Štemplovec
 Loděnice
 kostel sv. Anny
 Neplachovice
Základní informace místa
ID místa: 6043
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama