Zřícenina starší kaple sv. Archanděla Michaela na návrší v obci Slezská Harta. Stavebně upravena ve 2. pol. 19. století. Dodnes se zachovalo jen obvodové zdivo lodi a průčelní vstupní věže.
Hlavní obrázek místa
kostelík od východu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Zřícenina kaple či spíše kostelíka zasvěceného Archandělu Michaeli v obci Slezská Harta, nad levým břehem řeky Moravice. Kostelík se nachází na mírném návrší nedaleko silnice spojující Moravský Beroun a Opavu. Po vysídlení převážně německého obyvatelstva po 2. světové válce a výstavbě přehrady Kružberk (asi 1 km po proudu řeky) a Slezská Harta (asi 2 km proti proudu řeky) začalo zdejší osídlení upadat a již nikdo neměl snahu starat se o zdejší kostelík. Ten se časem změnil v ruinu. Do současnosti zbylo z objektu jen hrubé obvodové zdivo, které ční k obloze. Objekt je volně přístupný, avšak díky svému stavu značně nebezpečný.
Jan P. Štěpánek, 23.2. 2008
historie

Historie a popis kaple

Kostelík na půdoryse obdélníka s mírně ustoupenou půlkruhově zakončenou severní presbyteriální stranou a před jižní průčelí vystupující vstupní věží byl ve 2. polovině 19. století stavebně upraven. Interiér objektu byl jednoduchý, plochostropý, vystavěný z kamene. Střechu zakončovala cibulovitá báň. Kolem se nacházel starší hřbitov, který byl zrušen a zdevastován a jeho areál zarostlý náletovými křovinami. Stavba je doposud vedena jako nemovitá kulturní památka okresu Bruntál pod číslem 8-3901.

Jan P. Štěpánek, 23.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Šternek
 Medlice
 Slezská Harta
 kostel sv. Markéty
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Velký Roudný
 kaple sv. Kateřiny
 Jakartovice-Deštné
 Jakartovice
 kostel sv. Jiljí
 Staré Heřminovy
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 Mladecko
 Jánské Koupele
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 kostel sv. Trojice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 kostel sv. Mikuláše
 Litultovice
 kaple
 kaple
 Choltice
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Polzerova kaple
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 arboretum
 Sosnová
 Sosnová
 hrobka rodu Bellegarde
 Nový Dvůr
 Dubová
 kostel sv. Michala
 Nový Dvůr
 Moravský Beroun
 Roderichova kaple
 Velké Heraltice
 Vikštejn
 Stará Voda
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Vítkov
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Štemplovec
 Loděnice
 kostel sv. Anny
 Neplachovice
Základní informace místa
ID místa: 6043
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama