Zřícenina starší kaple sv. Archanděla Michaela na návrší v obci Slezská Harta. Stavebně upravena ve 2. pol. 19. století. Dodnes se zachovalo jen obvodové zdivo lodi a průčelní vstupní věže.
Hlavní obrázek místa
kostelík od východu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Zřícenina kaple či spíše kostelíka zasvěceného Archandělu Michaeli v obci Slezská Harta, nad levým břehem řeky Moravice. Kostelík se nachází na mírném návrší nedaleko silnice spojující Moravský Beroun a Opavu. Po vysídlení převážně německého obyvatelstva po 2. světové válce a výstavbě přehrady Kružberk (asi 1 km po proudu řeky) a Slezská Harta (asi 2 km proti proudu řeky) začalo zdejší osídlení upadat a již nikdo neměl snahu starat se o zdejší kostelík. Ten se časem změnil v ruinu. Do současnosti zbylo z objektu jen hrubé obvodové zdivo, které ční k obloze. Objekt je volně přístupný, avšak díky svému stavu značně nebezpečný.
Jan P. Štěpánek, 23.2. 2008
historie

Historie a popis kaple

Kostelík na půdoryse obdélníka s mírně ustoupenou půlkruhově zakončenou severní presbyteriální stranou a před jižní průčelí vystupující vstupní věží byl ve 2. polovině 19. století stavebně upraven. Interiér objektu byl jednoduchý, plochostropý, vystavěný z kamene. Střechu zakončovala cibulovitá báň. Kolem se nacházel starší hřbitov, který byl zrušen a zdevastován a jeho areál zarostlý náletovými křovinami. Stavba je doposud vedena jako nemovitá kulturní památka okresu Bruntál pod číslem 8-3901.

Jan P. Štěpánek, 23.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Šternek
 Medlice
 Slezská Harta
 kostel sv. Markéty
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Velký Roudný
 kaple sv. Kateřiny
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Jiljí
 Staré Heřminovy
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 Halaška
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 Davidův mlýn
 Mladecko
 Jánské Koupele
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 kostel sv. Trojice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Litultovice
 Choltice
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Melč
 kaple
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Sosnová
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 Sosnová
 arboretum
 Sosnová
 hrobka rodu Bellegarde
 Nový Dvůr
 Dubová
 Nový Dvůr
 kostel sv. Michala
 Roderichova kaple
 Moravský Beroun
 Velké Heraltice
 Vikštejn
 Stará Voda
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Vítkov
 Stará radnice
 Šibenice
 Gabrielův dům
 panský dům
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Štemplovec
 Loděnice
 kostel sv. Anny
 Neplachovice
Základní informace místa
ID místa: 6043
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama