Na místě původního kostela z roku 1305 byl vystavěn po roce 1888 nový pseudorománský kostel a vysvěcen byl sv. Havlovi. Stavitelem byl František Proft a M. Kirch.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 06/2009
Obec Vrbice se nachází asi 11 kilometrů od Poděbrad. Kostel sv. Havla se mocně tyčí nad obcí a je největší dominantou okolí a je také vidět daleko do kraje. Ke kostelu vede točitá silnice a před kostelem je patrný starý původní hřbitov, na jehož místě stával předchozí kostel sv. Havla. Kostel je na vršku a za kostelem je nový hřbitov. Díky tomu, že je kostel stranou od obytných domů a je kopci, tak je od něho výhled do dalekého okolí. Při prohlídce okolí a starého kostela a po té prohlídce nového kostela sv. Havla si nelze neuvědomit, jak je člověk malý, jak je jeho život krátký a pomíjiví v souvislosti s takovými místy jako je kostel sv. Havla ve Vrbici. Je snad jen škoda, že i tento kostel není běžně otevřen mimo bohoslužby, protože láká jak křesťany, kteří projíždějí okolo, tak běžné turisty. Jak jsem již psal v úvodu kostel se hrdě tyčí nad obcí a je velikou dominantou místního okolí.
Aleš Marek, 29.1. 2007
historie

Na svahu nad obcí Vrbice uprostřed kostela stával původně kostel sv. Havla, který byl vystavěn před rokem 1305, byl románský z kvádříkového zdiva. V roce 1880 postihl kostel mohutný požár, po kterém byl uzavřen a po roce 1887 byl zbořen. Původní kostel byl jednolodní, s renesančním štítem v průčelí. Po roce 1888 byl vystavěn nový kostel sv. Havla a to v pseudorománském stylu. Stavitelem byl věhlasný František Proft, který pocházel z nedalekých Poděbrad a stavbyvedoucím byl inženýr M. Krch. Na půdorysu kříže, s půlkruhově uzavřeným presbytářem a s hranolovou věží na jižní straně západního průčelí. Vnitřek je sklenut křížově. Zařízení kostela je pseudorománské, od P. Buška ze Sychrova a bylo vyrobeno v letech 1890 – 1893, hlavní oltář zdobí veliký obraz a boční oltář zdobí obraz Růžencové Panny Marie a sv. Josefa. Dále potom obrazy čtyř evangelistů na kazatelně, obrazy Srdce Ježišova a Panny Marie…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek čtvrtý/., 29.1. 2007

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Vrbice

Místa v okolí

 Bolice
 Mastnice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Stará Báň
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 kostel sv. Gotharda
 kostnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Dymokury
 Choťovice
 Libice nad Cidlinou
 kostel sv. Martina
 Žižkův pramen
 pramen Trnka
 vodárenská věž
 Korce
 děkanství
 květinové hodiny
 socha sv. Václava
 Riegrův pramen
 Krňovice
 Svatojánský pramen
 vila Kouřimka
 špitál Kunhuta
 Eliščin pramen
 Obereignerova vila
 stará radnice
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 panský dvůr
 zdymadlo Poděbrady
 mariánský sloup
 Poděbrady
 Nová radnice
 inundanční most
 gloriet
 kostel sv. Prokopa
 dub červený
 zvonička
 hřbitov
 ZOO Chleby
 Vlkov nad Lesy
 Oldříš
 Předhradí
 evangelický kostel
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 židovský hřbitov
 Býchory
 kostel sv. Prokopa
 Nový Ronov
 Býchory
 Býchory
 zdymadlo Nymburk
 Romanka
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 U tří mostů
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 vodárenská věž
 Husův sbor
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 evangelický kostel
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vojtěcha
 Hradišťko
 Hlušice
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Bedřichova vyhlídka
 Cerhenice
 Cerhenice
 Mcely
 vyhlídkové věže
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Čtvrtě
 vodárenská věž
 Kolo
 Lužické hradiště
 pomník Helma
 synagoga
 Plaňany
Základní informace místa
ID místa: 4935
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama