Nový hrad (u Hanušovic)

Furchtenberg, Gabelsberg, Neuhaus
Zřícenina hradu. Založen poč. 14. stol. Rozšířen markrabětem Janem Jindřichem v l. 1360-1375 o mohutné opevnění. R. 1374 purkrabím Václav z Mladějova. Od poč. 15. stol. opakovaně zastavován, poslední majitel Jiří Tunkl z Brníčka. Dobyt a pobořen r. 1471 Matyášem Korvínem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 10/2014
Zřícenina rozlehlého hradu nad údolím řeky Moravy. Přístup turisticky výborně značen, východiskem je město Hanušovice či osada Lužná. Typologicky ukázka vrcholné středověké bergfritové fortifikace s rozsáhlým předhradím zpevněným šesti hranolovými flankovacími věžemi z doby markraběte Jana Jindřicha. Mimochodem zřejmě proto novějším názvem Furchtenberg, tedy "hrozivý,strašný", pohled z údolí na nové opevnění musel na místní nevolníky činit jistě silný dojem.
28.5. 2002
turistické

Na romantický a v lese ukrytý Nový hrad mě vedla modrá značka z osady Lužná. Je to příjemná cesta stále dolů (až je to podezřelé, když jdete na hrad), zhruba okolo 1 km, pak následuje asi 500 m stoupání k rozcestí turistických cest a odtud je to už jen 300 m. Značku nemusíte ani jednou hledat, což je na české poměry poměrně vzácné.

PhDr.Lenka Svobodová, 12.5. 2003

historie

Hrad vznikl po roce 1320 při dělení zboží hradu Bludova u Šumperka, proto název "Nový hrad". Před r. 1360 v držení markraběte Jana Jindřicha, za něj poprvé zmiňován i purkrabí hradu, tehdy Václav z Mladějova. Od počátku 15. stol. často zastavován, z tehdejších majitelů je četnými půhony pro loupežnou činnost na okolních panstvích znám Bernard z Cimburka. Posledním majitelem je Jiří Tunkl z Brníčka, za jehož držení hrad zanikl r. 1471 během tažení Matyáše Korvína na Moravu. O hodnotě pevnosti svědčí ještě dnes znatelná cílená destrukce kardinálních bodů fortifikace (zbytky bergfritu evidentně roztrhaného střelným prachem i poměrně dobře zachovalé partie hradu střídající místa prakticky zmizelá), která musela být velice náročná na zdroje lidské i materiální. Rozměry zaujme i torzo bergfritu o původním průměru téměř 12 m s vnitřní světlostí cca 2 m.

mike, 28.5. 2002

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Lužná

Místa v okolí

 Bohdíkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Pleče
 Háj u Šumperka
 Ruda nad Moravou
 Strážník
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 kostel sv. Linharta
 Kalvárie
 ruční papírna
 Vikýřovice
 Rapotín
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Bludov
 Vikýřovice
 Bludoveček
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Jiří
 Maršíkov
 Bludov
 lázně Bludov
 Křížová hora
 kostel sv. Wolfganga
 Třemešek
 Sobotín
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Linharta
 Králova Hora
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Matouše
 nadhledna Háječek
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Vavřince
 hrobka rodiny Kleinů
 Mlýnický dvůr
 kaple sv. Prokopa
 Vojenské muzeum
 Frankštát
 Stezka v oblacích
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Branná
 radnice
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Burgstein
 kostel sv. Matouše
 kostel Všech svatých
 Štíty
 Mrtvý muž
 Vozka
Kontaktní informace
http://www.novyhrad.cz/
Základní informace místa
ID místa: 1092
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama