Skromné zbytky hradu z 13. století postaveného Bludem III. Zanikl za uherských válek po dobytí Matyášem Korvínem. Zbytky hradního zdiva byly použity v pol. 19. stol. na stavbu silnice.
Hlavní obrázek místa
Bludov
Důkaz existence téměr zmizelého hradu
2003 ©Radim Bystroň
Na hrad vede modře značená cesta ze severní části Bludova 1 km k zámečku. Odtud pak po zelené asi 300 m k hradu (nebo po zelené od kostelíka sv. Trojice u silnice). Počítejte s prudkým stoupáním. Z hradu se nedochoval jediný viditelný pozůstatek zdiva, zřetelné jsou pouze náznaky zasypaných sklepních prostor. Areál je hustě porostlý křovím. Návštěvu proto mohu doporučit pouze skutečným fandům. Pro ostatní by to možná byla ztráta času.
Radim Bystroň, 11.2. 2003
historie

Hrad Bludov je jedním z nejstarších severomoravských hradů. Byl postaven jako panské sídlo starého moravského rodu Bludoviců, předchůdců pánů ze Žerotína. Prvním zmíněným členem rodu byl Blud z Bludova. Ten dostal za věrné služby markraběti Vladislavovi kraj kolem Bludova a byl to zřejmě on kdo začal z výstavbou hradu. Byl to však jen malý hrádek. Vlastní hrad, který měl oválný půdorys, postavil až Bludův vnuk, Blud III. z Bludova. V první polovině 14. st. získal Bludov a okolní území jeden z nejmocnějších českých a moravských rodů té doby – pánové z Lipé. Přidělení majetku v roce 1346 získal Bludov nejvyšší maršálek Čeněk z Lipé. Po nich získal Bludov markrabě Jan Jindřich a roku 1371 ho odkázal svému synovi Prokopovi. Počátkem 15. st. dostali hrad do zástavy páni z Kunštátu, další mocný rod. V roce 1436 svěřil hrad do zástavy císař Zikmund Benešovi z Valdštejna. Sňatkem s Benešovou sestrou Anežkou…  číst dále

Hibou,Hrady,zámky a tvrze na Severní Moravě., 26.6. 2004

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Bludov

Místa v okolí

 Bludoveček
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Háj u Šumperka
 lázně Bludov
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Prokopa
 Třemešek
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Matouše
 Rapotín
 Vikýřovice
 Bohdíkov
 Vikýřovice
 Brníčko
 Frankštát
 rychta
 Dům Pod podloubím
 empírová kašna
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Václava
 Burgstein
 Skalička
 Strážník
 Králova Hora
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 ruční papírna
 partyzánský bunkr
 Nemilka
 Kalvárie
 Mrtvý muž
 kostel sv. Martina
 Stará radnice
 rychta
 kostel sv. Martina
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 Dubicko
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Mlýnický dvůr
 Preisův mlýn
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
Základní informace místa
ID místa: 587
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama