Skromné zbytky hradu z 13. století postaveného Bludem III. Zanikl za uherských válek po dobytí Matyášem Korvínem. Zbytky hradního zdiva byly použity v pol. 19. stol. na stavbu silnice.
Hlavní obrázek místa
Bludov
Důkaz existence téměr zmizelého hradu
2003 ©Radim Bystroň
Na hrad vede modře značená cesta ze severní části Bludova 1 km k zámečku. Odtud pak po zelené asi 300 m k hradu (nebo po zelené od kostelíka sv. Trojice u silnice). Počítejte s prudkým stoupáním. Z hradu se nedochoval jediný viditelný pozůstatek zdiva, zřetelné jsou pouze náznaky zasypaných sklepních prostor. Areál je hustě porostlý křovím. Návštěvu proto mohu doporučit pouze skutečným fandům. Pro ostatní by to možná byla ztráta času.
Radim Bystroň, 11.2. 2003
historie

Hrad Bludov je jedním z nejstarších severomoravských hradů. Byl postaven jako panské sídlo starého moravského rodu Bludoviců, předchůdců pánů ze Žerotína. Prvním zmíněným členem rodu byl Blud z Bludova. Ten dostal za věrné služby markraběti Vladislavovi kraj kolem Bludova a byl to zřejmě on kdo začal z výstavbou hradu. Byl to však jen malý hrádek. Vlastní hrad, který měl oválný půdorys, postavil až Bludův vnuk, Blud III. z Bludova. V první polovině 14. st. získal Bludov a okolní území jeden z nejmocnějších českých a moravských rodů té doby – pánové z Lipé. Přidělení majetku v roce 1346 získal Bludov nejvyšší maršálek Čeněk z Lipé. Po nich získal Bludov markrabě Jan Jindřich a roku 1371 ho odkázal svému synovi Prokopovi. Počátkem 15. st. dostali hrad do zástavy páni z Kunštátu, další mocný rod. V roce 1436 svěřil hrad do zástavy císař Zikmund Benešovi z Valdštejna. Sňatkem s Benešovou sestrou Anežkou…  číst dále

Hibou,Hrady,zámky a tvrze na Severní Moravě., 26.6. 2004

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Bludov

Místa v okolí

 Bludoveček
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Háj u Šumperka
 lázně Bludov
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Geschaderův dům
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 Třemešek
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Matouše
 Rapotín
 Vikýřovice
 Bohdíkov
 Vikýřovice
 Brníčko
 Frankštát
 rychta
 Dům Pod podloubím
 empírová kašna
 morový sloup
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Václava
 Burgstein
 Skalička
 Strážník
 Králova Hora
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 ruční papírna
 partyzánský bunkr
 Nemilka
 Kalvárie
 Mrtvý muž
 kostel sv. Martina
 Stará radnice
 rychta
 kostel sv. Martina
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 Dubicko
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Mlýnický dvůr
 Preisův mlýn
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Stanislava
 Křížová hora
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
Základní informace místa
ID místa: 587
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama