O bývalé gotické tvrzi není nalezena písemná zmínka. Založena byla zřejmě na přelomu 13. a 14. st. Zachováno je okrouhlé tvrziště o průměru asi 16m. Jako opevnění sloužil vodní příkop, jehož zbytky zůstaly dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 10/2012
Vesnice Božetín, zvaná dříve Fasattengrün, se rozkládá přibližně 3 kilometry jihovýchodně od Lubů a 18 kilometrů severovýchodně od centra Chebu. Její historie je doposud prakticky neznámá. Víme, že již ve 12. století náležela k majetku kláštera ve Waldsassen. O tvrzi, která v ní prokazatelně existovala, nebyla dosud nalezena žádná písemná zmínka. Není proto známo, kdo a kdy ji vystavěl. Snad vznikla ještě za vlastnictví vsi klášterem některým jeho služebníkem, majícím za povinnost starat se o tuto část waldsassenského zboží. Její zánik je nutno klást zřejmě do průběhu 15. století. Gotická tvrz byla založena pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. Stávala v západní části vsi u bývalého domu číslo 3, severovýchodně od malého rybníčku a jihozápadně od křižovatky cest a návsi. Dochovalo se z ní poměrně výrazné okrouhlé tvrziště o průměru asi 16 metrů, pouze v jihozápadní části poškozené mladším zásahem. Opevnění tvrziště tvořil vodní příkop, jehož největší zbytek se táhne podél západního a severního okraje tvrziště o šířce až 6 metrů u dna a 15 metrů ve vrcholu. Jižně od tvrziště se rozkládá malý rybníček, který zřejmě býval součástí opevnění sídla a tvořil zásobárnu vody pro příkop. Tvrziště bylo po zániku staveb využíváno jako pastvina, v blíže neznámé době přímo na něm vznikla hospodářská budova neznámého účelu, po roce 1900 opět zaniklá. Božetínské tvrziště dnes patří k méně známým památkám Chebska. Kromě jiných důvodů je to zapříčiněno jistě rovněž skutečností, že v letním období je silně zarostlé vegetací a tím prakticky nepřístupné.
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
historie

Ves Božetín se poprvé připomíná v konfirmaci majetku valdsaského cisterciáckého kláštera papežem Luciem III. z r. 1185 spolu se sousedním Oldřichovem a řadou jiných kolonizačních osad na půdě Lubského újezdu. Valdsaský klášter dostal tuto oblast ve druhé polovině 12. století od českého panovníka a držel ji do r. 1348. Pak se toto území zase vrátilo k České koruně. Kdy zdejší tvrz vznikla a zanikla, nevíme. Dnes z ní zbývá pouze kruhové tvrziště při západním okraji vsi u domu čp. 3 s částečně zachovaným valem.

Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, 22.1. 2003

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Nový Kostel

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Luby
 židovský hřbitov
 Luby
 Neuhaus
 Vysoký kámen
 kostel sv. Jiljí
 Skalná
 Šibeniční vrch
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Lítov
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Soos
 Hartenberg
 Kapellenberg
 Kaceřov
 Hartoušovské mofety
 Boučí
 kostel sv. Vavřince
 Rusov
 Kraslice
 kostel sv. Olgy
 fara
 Jindřichovice
 Doubrava
 Mostov
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 Doubravský pramen
 Hazlov
 minerální pramen
 pramen Natálie
 Poustka
 Goethovy skalky
 židovský hřbitov
 Týn
 Kynšperk nad Ohří
 Salingburg
 Bad Elster
 Favorit
 kostel sv. Jiljí
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kopaniny
 Chlumeček
 vysoká pec
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 Ostroh
 kostel sv. Wolfganga
 Olověný vrch
 Kamenný Dvůr
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Libá (Liebenstein)
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Pomezná
 Hohenberg
Základní informace místa
ID místa: 1158
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama