O bývalé gotické tvrzi není nalezena písemná zmínka. Založena byla zřejmě na přelomu 13. a 14. st. Zachováno je okrouhlé tvrziště o průměru asi 16m. Jako opevnění sloužil vodní příkop, jehož zbytky zůstaly dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 10/2012
Vesnice Božetín, zvaná dříve Fasattengrün, se rozkládá přibližně 3 kilometry jihovýchodně od Lubů a 18 kilometrů severovýchodně od centra Chebu. Její historie je doposud prakticky neznámá. Víme, že již ve 12. století náležela k majetku kláštera ve Waldsassen. O tvrzi, která v ní prokazatelně existovala, nebyla dosud nalezena žádná písemná zmínka. Není proto známo, kdo a kdy ji vystavěl. Snad vznikla ještě za vlastnictví vsi klášterem některým jeho služebníkem, majícím za povinnost starat se o tuto část waldsassenského zboží. Její zánik je nutno klást zřejmě do průběhu 15. století. Gotická tvrz byla založena pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. Stávala v západní části vsi u bývalého domu číslo 3, severovýchodně od malého rybníčku a jihozápadně od křižovatky cest a návsi. Dochovalo se z ní poměrně výrazné okrouhlé tvrziště o průměru asi 16 metrů, pouze v jihozápadní části poškozené mladším zásahem. Opevnění tvrziště tvořil vodní příkop, jehož největší zbytek se táhne podél západního a severního okraje tvrziště o šířce až 6 metrů u dna a 15 metrů ve vrcholu. Jižně od tvrziště se rozkládá malý rybníček, který zřejmě býval součástí opevnění sídla a tvořil zásobárnu vody pro příkop. Tvrziště bylo po zániku staveb využíváno jako pastvina, v blíže neznámé době přímo na něm vznikla hospodářská budova neznámého účelu, po roce 1900 opět zaniklá. Božetínské tvrziště dnes patří k méně známým památkám Chebska. Kromě jiných důvodů je to zapříčiněno jistě rovněž skutečností, že v letním období je silně zarostlé vegetací a tím prakticky nepřístupné.
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
historie

Ves Božetín se poprvé připomíná v konfirmaci majetku valdsaského cisterciáckého kláštera papežem Luciem III. z r. 1185 spolu se sousedním Oldřichovem a řadou jiných kolonizačních osad na půdě Lubského újezdu. Valdsaský klášter dostal tuto oblast ve druhé polovině 12. století od českého panovníka a držel ji do r. 1348. Pak se toto území zase vrátilo k České koruně. Kdy zdejší tvrz vznikla a zanikla, nevíme. Dnes z ní zbývá pouze kruhové tvrziště při západním okraji vsi u domu čp. 3 s částečně zachovaným valem.

Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, 22.1. 2003

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Nový Kostel

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Luby
 Luby
 Neuhaus
 Skalná
 Šibeniční vrch
 Skalná
 Starý Rybník
 Lítov
 Starý Rybník
 Hartenberg
 Kapellenberg
 Kaceřov
 Boučí
 kostel sv. Vavřince
 Rusov
 Kraslice
 kostel sv. Olgy
 fara
 Jindřichovice
 Doubrava
 Mostov
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 Doubravský pramen
 pramen Natálie
 Hazlov
 minerální pramen
 Goethovy skalky
 Poustka
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Týn
 Salingburg
 Bad Elster
 Favorit
 kostel sv. Jiljí
 Chlumek
 Chlumek
 Kopaniny
 Chlumek
 Chlumeček
 vysoká pec
 Kager, Starý zámek
 Šabina
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Olověný vrch
 Kamenný Dvůr
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Libá (Liebenstein)
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Pomezná
 Hohenberg
Základní informace místa
ID místa: 1158
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama