hrobka Hendrich

pohřební kaple rodiny Hendrichů
Soukromá pohřební kaple rodiny Hendrichů. Postavena v novogotickém stylu na půdorysu kříže skalenským stavitelem Andreasem Kirschnekem podle plánů arch. Emila Glockera. Pochází z roku 1888. Doklad funerální kultury v regionu vyšší střední třídy na konci 19. a poč. 20. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Město Skalná leží v Karlovarském kraji v okrese Cheb, 12 km severně od něj a v blízkosti německých hranic. Město vzniklo pod hradem Vildštejn (Wildstein), o němž je první zmínka v r. 1166. Z pamětihodností zde najdeme zmiňovaný hrad Vildštejn se zámkem, horní zámek (bývalá tvrz), barokní kostel sv. Jana Křtitele, hřbitovní kostel sv. Šebestiána, hrázděné domy (tzv. chebské hrázděnky), boží muka, sochu sv. Floriána a sochy sv. Jana Nepomuckého. V okolí se nachází přírodní rezervace Soos a přírodní park Kamenné vrchy. Skalnou prochází silnice II/213 s napojením na mezinárodní trasy a železniční trať č. 146. Město má též dobré autobusové spojení. Prochází tudy řada turistických stezek a okruhů; cyklotrasy č. 23, 2133 a 2134.
skalna.cz; wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 26.9. 2021
popis

Hrobka se nachází v těsné blízkosti historického hřbitova ve Skalné. Je to stavba na půdorysu kříže, přičemž její půdorysný tvar se blíží kříži řeckému. Je založena na průniku téměř shodně dlouhých, ovšem zcela shodně vysokých lodí. Zadní a obě boční průčelí jsou též řešena zcela shodně. Jedná se o plochy jednoduše členěné kamennými kvádry a v jejich středu se nachází okno s barevnou vitráží. Pouze hlavní průčelí má místo okna vstupní dveře a štít na této straně vrcholí drobnou kamennou zvoničkou ukončenou jednoduchým latinským křížem. Vstup uzavírají dvoukřídlé dřevěné dveře. Střechy obou lodí jsou sedlové, kryté historicky falcovaným plechem. Celkem je v hrobce pohřbeno 18 osob. Představuje významný doklad života vyšší střední třídy konce 19. a počátku 20. století a funerální kultury regionu.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 26.9. 2021

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Skalná

Místa v okolí

 Skalná
 Skalná
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Neuhaus
 Kapellenberg
 Poustka
 kostel sv. Olgy
 fara
 kostel sv. Vavřince
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 Hazlov
 pramen Natálie
 Ostroh
 Salingburg
 kostel sv. Volfganga
 Chlumeček
 Goethovy skalky
 železniční viadukt
 Cetnov
 Václavský hrad
 Cheb
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Ondřeje
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 Bříza
 Dudácká kašna
 Luby
 Luby
 Pomezná
 minerální pramen
 kostel sv. Anny
 Kaceřov
 Bismarckova rozhledna
 Mostov
 Lítov
 Hohenberg
 Doubravský pramen
 Doubrava
 Háj u Aše
 kostel sv. Mikuláše
 
 Kopaniny
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Rusov
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Bad Elster
 Kamenný Dvůr
 Okrouhlá
 Kager, Starý zámek
 Šibeniční vrch
 Manský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 15920
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama