Most zbudován r. 1898. Postaven z opracovaných žulových kvádrů. Výrazně poškozen spojeneckými nálety za druhé světové války. 10. dubna 1945 viadukt definitivně zničen. Od r. 1946 probíhala rekonstrukce. Viadukt znovuotevřen r. 1951.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt v Chebu.
© Pavel Vítek 06/2018
Cheb je nejzápadnější okresní město naší republiky v Karlovarském kraji na řece Ohři. Železniční viadukt leží na trati č. 147 spojující Cheb, Františkovy Lázně, Vojtanov a německé město Plauen, Plavno. Překlenuje široké a hluboké údolí řeky Ohře v severovýchodní části města.
Pavel Vítek, 18.6. 2022
popis

Kamenný viadukt, kterým dráha v Chebu překonává široké údolí řeky Ohře má celkem 18 půlkruhových oblouků, na obou krajních polích vždy po třech menších, střední část pak nese 12 oblouků na pilířích o rozpětí 12 metrů a výšce 19,7 metru. S celkovou délkou 348 metrů a úrovní kolejiště 25 metrů nad hladinou řeky patří chebský viadukt do desítky největších kamenných železničních mostních staveb u nás. Rekonstrukcí nijak neutrpělo panorama města, jehož je viadukt významnou součástí. Při pohledu zblízka jsou nové betonové oblouky jasně patrné.

Pavel Vítek - zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/kamenny-most-viadukt-zeleznice-cheb-vlaky-vyroci-historie.A220128_094433_vary-zpravy_ba, 18.6. 2022

historie

Železniční viadukt v Chebu byl vybudován v letech 1863-1865. Stavba tehdy stála téměř 500 000 tolarů. Mostní dílo bylo postaveno z opracovaných žulových kvádrů dovezených z kamenolomů v Bavorsku za necelé dva roky. Základní kámen byl položen 25. listopadu 1863 a provoz na mostě byl zahájen stejně jako na celé trati 1. listopadu 1865. Most byl výrazně poškozen spojeneckými nálety za druhé světové války. Po náletu 23. října 1944 byl most opraven a znovu používán. Nálety ve dnech 8. a 10. dubna 1945 byl však viadukt definitivně zničen. Od roku 1946 pak probíhala rekonstrukce viaduktu, kdy bylo původní kamenné zdivo v některých částech nahrazeno betonem. Ke znovuotevření došlo 19. května 1951. V průběhu této rekonstrukce byl také v náspu vybudován nový otvor pro vedení ulice.

Pavel Vítek - zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/kamenny-most-viadukt-zeleznice-cheb-vlaky-vyroci-historie.A220128_094433_vary-zpravy_ba, 18.6. 2022

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Špalíček
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 Chlumeček
 Salingburg
 pramen Natálie
 Císařské lázně
 Skalka
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 fara
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Cetnov
 Liebeneck
 vodní nádrž Skalka
 Starý Hrozňatov
 Soos
 Bříza
 Hartoušovské mofety
 Okrouhlá
 Mostov
 Poustka
 Starý Rybník
 Doubrava
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 Skalná
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Pomezná
 kostel sv. Anny
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Hazlov
 Kaceřov
 Hohenberg
 Libá (Liebenstein)
 Manský dvůr
 Kapellenberg
 Kager, Starý zámek
 Neuhaus
 Lítov
 Boršengrýn
 Goethovy skalky
 Rusov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Dyleň
 Arnoltov
 Hartenberg
Základní informace místa
ID místa: 16438
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama