Barokní obdélná stavba z r. 1776 se sedlovou střechou, krytou eternitovými šablonami. Zadní část zaoblená. Nad vchodem malý sanktusník bez zvonu, s kovaným křížem. Dveře (jen mříž) a okna chybí, zachována pískovcová ostění. V chudém interiéru pouze jednoduchá výzdoba. Zchátralá kaple čeká na opravu.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 08/2021
Starý Rybník (německy Altenteich) je druhá největší místní část města Skalná v Karlovarském kraji. Leží zhruba 1 km jižně od něj. První písemná zmínka je z roku 1364. Z pamětihodností je zde kromě kaple ještě zřícenina hradu ze 14. století a tzv. nového zámku z 18. století. V okolí zámku pak několik "chebských hrázděnek". Prochází zde silnice II/213 a nejbližší železniční stanice je ve Skalné. Je tu pěší a cyklistická stezka do Skalné č. 2134 a zelená turistická stezka.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 23.10. 2021
popis

Kaple stojí na křižovatce nedaleko zámku. Z historie o kapli jsou známy jen zlomky: uvádí se, že pochází z roku 1776 a je zakreslena na mapě Stabilního katastru k roku 1841. Je to obdélníková stavba se sedlovou střechou, krytou eternitovými šablonami. V zadní zaoblené části je kulaté okno a střecha plynule navazuje na zaoblení. Nad vchodem v průčelí je malý sanktusník bez zvonu. Dveře chybí, je zde jen kovaná mříž a okna na bocích jsou vymlácená; jsou zachovaná pouze pískovcová ostění. Na průčelí jsou na hranách polosloupy, ukončené římsou, která však na průčelí chybí, a ubíhá dozadu pod střechou. Ve zdevastovaném interiéru je jednoduchá výzdoba.

skalna.cz; www.znicenekostely.cz;www.cokolivokli.cz; Jaroslav Špiroch., 26.10. 2021

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Starý Rybník

Místa v okolí

 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Soos
 kostel sv. Olgy
 fara
 Neuhaus
 Poustka
 Kapellenberg
 metorologický sloup
 kostel sv. Vavřince
 Císařské lázně
 pramen Natálie
 Salingburg
 Hazlov
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 židovský hřbitov
 Chlumeček
 kostel sv. Mikuláše
 Goethovy skalky
 Hartoušovské mofety
 železniční viadukt
 Skalka
 Václavský hrad
 Cetnov
 Cheb
 vodní nádrž Skalka
 Špalíček
 Liebeneck
 Dudácká kašna
 Bříza
 Libá (Liebenstein)
 Pomezná
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Ondřeje
 Kaceřov
 Mostov
 vodní nádrž Horka
 Luby
 Luby
 evangelický kostel
 Lítov
 Hohenberg
 minerální pramen
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Doubrava
 Háj u Aše
 stará papírna
 kostel sv. Mikuláše
 
 Rusov
 Kopaniny
 Kamenný Dvůr
 Okrouhlá
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Kager, Starý zámek
 Bad Elster
 Cibulka
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15923
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama