Kostel sv. Mikuláše raně gotického původu, jehož věž byla původně patrně součástí panského sídla v Milhostově z doby kolem r. 1200. Přestavěn barokně a restaurován r. 1919. Vybavení vesměs rokokové. Nyní filiální ve farnosti Frant. Lázně-venkov bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Milhostov-kostel
© Christoph Bieberstein 08/2021
Obec Milhostov (něm. Mühlessen) se nachází na vedlejší silnici severovýchodně od Františkových Lázní asi v polovině vzdálenosti do města Habartov. Leží v oblasti bez turisticky značených cest. Protéká jí říčka Plesná (něm. Fleissenbach). Starobylá ves podle historických pramenů vznikla už před r. 1181 v době, kdy zde bylo slovanské osídlení. V historii Chebska je znám Milhostov z r. 1300 jako Miloz, později Miloc nebo Miloce. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1219. Nyní má včetně dvou připojených místních částí přes 300 obyvatel. Kostel sv. Mikuláše se nachází na návrší na jižním okraji obce.
Jiří Špaček, 10.11. 2022
popis

Kostel sv. Mikuláše v Milhostově je jednolodní obdélná stavba s hranolovou věží na východě nad presbytářem s obdélnou sakristií po severní straně, se vstupní předsíní na západní straně ve výši lodi s barokním portálem na severní straně lodi. Presbytář je zaklenut obnovenou křížovou žebrovou klenbou, portál z presbytáře do sakristie je raně gotický, sedlový. V lodi je strop se štukovou výzdobou a dřevěná kruchta. Hlavní oltář je rokokový z doby kolem r. 1760, rokoková je i kazatelna a dva mariánské oltáře asi z doby kolem r. 1770. Kamenná křtitelnice v předsíni pochází patrně již z 2. poloviny 13. stol.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 12.11. 2022

historie

Na rozhraní 12. a 13. století byl Milhostov šlechtickým sídlem, které měl v majetku Poppo z Milhostova. Kostel sv. Mikuláše je zmiňován sice poprvé až v r. 1306, ale jeho nejstarší část s věží pochází zřejmě již z doby okolo r. 1200. Historikové se domnívají, že věž byla původně součástí Poppova sídla, které zde mohlo existovat od počátku 13. stol. jako součást místního kostela. Kostel po gotické přestavbě přestal sloužit jako panské sídlo. Ve 2. polovině 17. stol. byl přestavěn barokně a poté upravován ve 2. polovině 18. stol. Restaurován byl r. 1919. V současnosti je kostel sv. Mikuláše kostelem filiálním ve farnosti Františkovy Lázně-venkov a nekonají se v něm pravidelné bohoslužby.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 10.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Milhostov

Místa v okolí

 Hartoušovské mofety
 Soos
 Kaceřov
 kostel sv. Vavřince
 Lítov
 Mostov
 vodní nádrž Horka
 Kynšperk nad Ohří
 Skalná
 židovský hřbitov
 Skalná
 Rusov
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 hrobka Hendrich
 pramen Natálie
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Kager, Starý zámek
 fara
 Kamenný Dvůr
 Salingburg
 Chlumeček
 metorologický sloup
 židovský hřbitov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 železniční viadukt
 Šabina
 Neuhaus
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Václavský hrad
 Cheb
 Dudácká kašna
 Arnoltov
 Okrouhlá
 Medard
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Hartenberg
 Poustka
 Kapellenberg
 Cibulka
 Skalka
 Luby
 kostel sv. Wolfganga
 Luby
 Ostroh
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Hazlov
 Boučí
 Cetnov
 vodní nádrž Skalka
 kostel sv. Anny
 Liebeneck
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Sokolov
 evangelický kostel
 Bismarckova rozhledna
 Týn
 Bříza
 kostel sv. Jiljí
 Manský dvůr
 Goethovy skalky
 Doubrava
 Hard
 Starý Hrozňatov
 Pomezná
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Jindřichovice
Základní informace místa
ID místa: 16836
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama