Gotický, možná již románský kostel byl přestavěn renesančně, po požáru r. 1740 opraven barokně. Jednolodní orientovaná stavba s pravoúhlým závěrem a sakristií od jihu, V západním průčelí hranolová vstupní věž. Vybavení kostela pochází z konce 18. a počátku 19. stol., náhrobníky renesanční.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Většího v Horních Lomanech
© Pavel Vítek 05/2014
Horní Lomany jsou místní část města Františkovy Lázně. Nacházejí se 1 kilometr severozápadně od centra Františkových Lázní.
Pavel Vítek, 18.8. 2014
popis

Kostel sv. Jakuba Většího v Horních Lomanech má obdélnou chrámovou loď' a pravoúhlý presbytář. K němu je od jihu připojena sakristie, nad ní je oratoř. Na západní straně kostela stojí věž, přes kterou vede hlavní vchod do kostela. Vnitřní vybavení kostela pochází z konce 18. a počátku 19. století. Některé předměty sem však byly přeneseny z jiných kostelů. Větší oprava kostela, dotovaná převážně německými krajany, proběhla v roce 1989. Další oprava se pak konala v roce 2004.

Pavel Vítek – zdroj: http://fu-frl.hyperlink.cz/rekonstrukce_interieru_l.html, 18.8. 2014

historie

Poprvé jsou Horní Lomany zmiňovány v roce 1181. Jsou tedy mnohem starší než Františkovy Lázně, jejíž částí nyní jsou. Nejstarší dochovanou stavbou celých Františkových Lázní je právě kostel sv. Jakuba Většího v Horních Lomanech. Po několika přestavbách již příliš středověce nevypadá. Při opravách kostela z počátku 21. století byl pod omítkou objeven malý gotický portálek. Rovněž renesanční náhrobní kameny uložené v podlaze presbytáře svědčí o tom, že současný barokní kostel obsahuje mnohem starší základy (náhrobníky však mohly být přeneseny ze starší stavby a pro datování stavby je lze využít pouze s výhradami). Kvádříkové zdivo jižní a severní fasády lodi odhalené po otlučení omítky při opravách roku 1989 naznačuje dokonce již románský původ stavby. Barokní přestavba proběhla v roce 1740 po požáru staršího středověkého kostela. Toto datum je připomínáno ve štukové kartuši se znakem města Cheb, které drželo patronátní právo ke kostelu.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://fu-frl.hyperlink.cz/rekonstrukce_interieru_l.html, 18.8. 2014

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Horní Lomany

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 Salingburg
 pramen Natálie
 Poustka
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Chlumeček
 kostel sv. Vavřince
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 Skalná
 Skalná
 Cetnov
 Václavský hrad
 Cheb
 Špalíček
 Hazlov
 Dudácká kašna
 Bříza
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Pomezná
 Kapellenberg
 Neuhaus
 Libá (Liebenstein)
 Goethovy skalky
 Hohenberg
 Mostov
 Kaceřov
 Starý Hrozňatov
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Lítov
 Minerální pramen
 Kamenný Dvůr
 Doubrava
 kostel sv. Ondřeje
 Luby
 Luby
 Rusov
 
 kostel sv. Mikuláše
 Háj u Aše
 Doubrava
 Doubravský pramen
 kostel sv. Anny
 Kopaniny
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Manský dvůr
 Šibeniční vrch
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Františkovy Lázně
Ruská 107/5
351 01 Františkovy Lázně
Tel: 354 542 481
farnost.frl@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11824
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.8.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama