Kompletně zaniklý zámek byl postaven v 18. stol. Zámek byl kolem roku 1857 přestavěn na cukrovar a ve 30. letech 20. století zbořen. Za zámkem byl park a bažantnice s barokními sochami, z nichž se do dnešních dnů dochovaly pouze dvě.
Hlavní obrázek místa
Socha Panny Marie
© Aleš Marek 11/2005
Zámek v obci Oskořínek dnes již nenajdete, byl zbořen v 1. polovině 20. stol. Ves Oskořínek se nachází asi osm km severovýchodně od Nymburka. S hledáním místa, kde zámek stál mi pomohl místní kronikář. Podle něj, se zámek nacházel v místě dnešního fotbalového hřiště, které najdete západně od hlavní silnice vedoucí od Nymburka. Vedle hřiště směrem do polí se nacházel zámecký park a bažantnice. V části, která byla dříve zámeckým parkem se do dnešních dnů zachovala již jen socha Panny Marie na šestibokém podstavci, ke které dojdete po polní cestě. Cesta vede ven z vesnice směrem na západ. Za sochou, na konci cesty vedoucí mezi poli uvidíte dnes již rozpadlý kříž, který leží vedle podstavce.
Aleš Marek, 24.11. 2005
historie

Na místě, které bylo poprvé připomínáno někdy okolo roku 1638 v souvislosti s menším kamenným hrádkem, byl v 18. století vystavěn rozlehlý barokní zámek s terasou, kterou lemovaly barokní sochy. Pohled a vlastně dnes již jediný věrohodný obraz, který dokládá zámek, je umístěn na hlavním oltáři kostela sv. Václava v Hrubém Jeseníku. Zámek byl později přestavěn na cukrovar, což je doloženo někdy okolo roku 1857, který však byl ve 30. letech 20. století kompletně zbořen. Zachován zůstal jenom rozlehlý hospodářský dvůr, který byl součástí celého komplexu. Hned za zámkem byl kdysi park a bažantnice s množstvím barokních soch. Do dnešních dnů se ale bohužel dochovaly pouze dvě.

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek druhý/, 23.11. 2005

Další texty historie
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Oskořínek

Místa v okolí

 Romanka
 kostel sv. Václava
 U tří mostů
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 zvonice
 evangelický kostel
 Krňovice
 kostel sv. Jiljí
 venkovská usedlost
 Křinec
 Kuncberk
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Mcely
 Zdonín
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Husův sbor
 vodárenská věž
 zdymadlo Nymburk
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Nymburk
 pomník Helma
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 synagoga
 silniční most
 dub červený
 zvonička
 kostel sv. Jiří
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Vlkava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 pramen Trnka
 Bratronice
 Žižkův pramen
 evangelický kostel
 Újezdec u Pěčic
 Smilovice
 kaple sv. Jiljí
 vila Kouřimka
 gloriet
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 Obereignerova vila
 mariánský sloup
 Nová radnice
 Riegrův pramen
 stará radnice
 Zámecký pramen
 pomník J. E. Purkyně
 kamenná kašna
 inundanční most
 špitál Kunhuta
 Struhy
 děkanství
 Bülowův pramen
 socha sv. Václava
 Poděbrady
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 zdymadlo Poděbrady
 hřbitov
 Pěčice
 kostel sv. Havla
 Ujkovice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 městská zvonice
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Mydlovar
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Dětenice
 Bolice
 Muzeum piva
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Kří
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Mastnice
 radnice
 popravčí kámen
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 kaple sv. Marka
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Ondřeje
 Údrnice
 Chlum
 Strašnov
 kostel sv. Martina
 fara
 kostel sv. Gotharda
 kostnice
Základní informace místa
ID místa: 3598
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama