Původně gotický kostel z 14. století. Roku 1763 vyhořel a v letech 1766-69 postaven do dnešní barokní podoby. V kostele se nachází hrobka J.F. Morzina z roku 1765.
Hlavní obrázek místa
Pohled od vchodu
© Aleš Marek 10/2005
Kostel jsem navštívil při příležitosti hledání již zaniklého zámku Nový Ronov v blízkém Oskořínku. Dostaneme se k němu když se vydáme z Nymburka směrem na obec Bobnice – Oskořínek, odkud je již vidět mohutnou čtyřhrannou věž kostela. Směrem k němu mineme sochu svatého Antonína Paduánského z 18. století. Zaparkovat se dá přímo u fary, od kostela vzdálené necelých 200 metrů. Okolo něho se nachází hřbitov, kterým je obklopen ze všech stran. Kostel je v současné době obestavěn lešením, ale žádné práce, které by naznačovaly rekonstrukci, nejsou znát.
Aleš Marek, 1.11. 2005
historie

Kostel svatého Václava má původ v gotice, a to ve 14. století. Roku 1763 vyhořel a v letech 1766-69 byl postaven do dnešní barokní podoby. Kostel je jednolodní, obdélníkový s trojboce uzavřeným presbytářem a s hranolovou věží v západním průčelí. Presbytář je klenut jedním polem val a skládá se ze smíšeného materiálu, z části lomový kámen a z části cihly, zevně s opěráky, snad částečně zachován z původní gotické stavby, klenby lunetové a v závěru konchou s lunetami. Triumfální oblouk je půlkruhový, loď klenutá třemi poli. Strop kostela zdobí fresky vizuálně hovořící o svatováclavské legendě, snad od V. Kramolína. Rokokové zařízení pochází z roku 1770, hlavní oltář je rámový, s obrazem svatého Václava. Obraz vpravo dole skýtá pohled na zámek v Novém Ronově (dnes snad již jediný obrazový dokument o nedalekém zámku). Po stranách obrazu současně stojí sochy sv. Vojtěcha a sv. Prokopa.…  číst dále

Aleš Marek /podle Uměleckých památek Čech, svazek první, 1.11. 2005

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Hrubý Jeseník

Místa v okolí

 Nový Ronov
 Romanka
 U tří mostů
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Křinec
 Krňovice
 zvonice
 venkovská usedlost
 Kuncberk
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Mcely
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Václava
 Zdonín
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 evangelický kostel
 zdymadlo Nymburk
 Husův sbor
 vodárenská věž
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Nymburk
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 Dymokury
 silniční most
 synagoga
 pomník Helma
 kostel sv. Jiří
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Vlkava
 pramen Trnka
 Žižkův pramen
 vila Kouřimka
 gloriet
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 Riegrův pramen
 mariánský sloup
 stará radnice
 Újezdec u Pěčic
 Čachovice
 Nová radnice
 pomník J. E. Purkyně
 kaple sv. Václava
 Obereignerova vila
 Husův sbor
 inundanční most
 Zámecký pramen
 Poděbrady
 děkanství
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 špitál Kunhuta
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 Bratronice
 vodárenská věž
 Smilovice
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 hřbitov
 Struhy
 Ujkovice
 Pěčice
 Libice nad Cidlinou
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 evangelický kostel
 Bolice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 městská zvonice
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Mastnice
 Mydlovar
 popravčí kámen
 děkanství
 evangelický kostel
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 stará radnice
 palmový skleník
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 Kří
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 kostel sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Ondřeje
 Stará Báň
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 Údrnice
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 Chlum
 rozhledna Pod Strání
Základní informace místa
ID místa: 3551
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama