Původně hrad ze 14. stol. Koncem 15. stol. přestavěn na zámek. Portál patří mezi první renesanční památky u nás. Po požáru v r. 1509 rozšiřován. Roku 1643 jej vydrancovali Švédové. V r. 1840 vnitřní zámek (bývalý hrad) vyhořel a byl z větší části stržen.
Hlavní obrázek místa
Zámek Moravská Třebová
Pohled na nádvoří zámku. Arkády z počátku 17. století, zbudované Ladislavem Velenem ze Žerotína, patří k nejvýznamnějším manýristickým památkám ve střední Evropě.
© Irena Lišková, 03/2012

Prohlídkové okruhy:

Poklady Moravské Třebové: Prohlídka s průvodcem. Expozice začíná obdobím humanismu a renesance, která zanechala v Moravské Třebové významné stopy. K nejvýznamnějším památkám patří bezesporu flanderská tapiserie z počátku 16. století s námětem z řecké mytologie. Výjimečné jsou také portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé, kteří nechali původně gotický hrad přestavět na renesanční zámek, o čemž svědčí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Návštěvníci uvidí i renesanční tapisérii s námětem z řecké báje o Ifigenii ze začátku 16. století, renesanční epitaf, obraz Madony pocházející z italského prostředí, soubor kamnových kachlů nebo ojedinělou nádobu na obětiny z konce 16. století. NOVINKA (r. 2013): Místnost Ladislava Velena ze Žerotína, jakýsi kunstkabinet renesančního velmože z rudolfinského období.
Alchymistická laboratoř doktora Bonacina: Prohlídka s průvodcem. Interaktivní a multimediální prohlídka zavede návštěvníky do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Průvodci laboratoří jsou tajemní alchymistovi pomocníci. Návštěvníci se seznámí s nástroji praktické alchymie – křivulemi, alembiky, athanory, dózami, tavící pecí, a podobně. A když budou mít štěstí, získají elixír věčného mládí. Na vlastní oči uvidí Golema, alchymistické pokusy, a další zajímavosti.
Středověká mučírna: Prohlídka s průvodcem. Expozice se věnuje útrpnému právu. Je umístěna ve sklepeních zámku. Návštěvníci si mohou prohlídnout nástroje mučírny, seznámí se s používanými postupy a na vlastní kůži si mohou vyzkoušet různé mučící nástroje a donucovací prostředky.
jak se žilo na venkově: Expozice přestavuje život našich předků. Návštěvníci mohou…  číst dále
E.H. podle http://www.zamekmoravskatrebova.cz, 24.9. 2013
historie

Stručná historie hradu: 1270 - město Třebovou založil Boreš z Riesenburka krátce před tímto rokem; v této době existoval na blízkém vrch hrad (Třebovské hradisko) 1325 - po vymření rodové větve získali panství páni z Lipé 1365 - hrad prodán Janu Jindřichovi - formulace zápisu naznačují, že již stál hrad ve městě 1422 - purkrabí Bočka z Kunštátu vydal hrad slezskému vojsku 1464 - v zápise panství Zdeňka z Postupic se mluví o hradě v městě Třebové 1486 - koupil panství Ladislav z Boskovic, který svému novému sídlu věnoval mimořádnou pozornost - provedl mnohé stavební úpravy, rozšířil východní palác, vystavěl kapli 1509 a 1541 - dva mohutné požáry města 1589 - zdědil panství Ladislav Velen ze Žerotína a započal ojedinělou stavbu předzámčí 1611-1620 - postavil rozsáhlou trojkřídlou patrovou budovu s arkádovými ochozy zdobenými bosáží, sokly a parapety zdobí reliéfy polofigur a fantaskních hlav. Uvažuje se…  číst dále

M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Moravská Třebová
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 povodňové desky
 Latinská škola
 schody mrtvých
 morový sloup
 radnice
 městské opevnění
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 porodní tábor
 Dlouhá Loučka
 Udánky
 Údolní mlýn
 kostel sv. Jiří
 Radkov
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 Boršov
 morový sloup
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Rohová
 Cimburk
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 fara
 kaple sv. Isidora
 Křenov
 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Střítež
 Vraní Hora
 kaplička
 Vrážné
 kaple sv. Anny
 Tatenice
 židovský hřbitov
 Vranová Lhota
 kaple sv. Anny
 kaple M. Jana Husa
 kostel sv. Stanislava
 Lány
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 Biskupice
 Mírov
 fara
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městská věž
 Líšnice (Leštnice)
 Jevíčko
 Hrubé kolo
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 kaple sv. Václava
 stará radnice
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Plankenberk
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Hvězda
 Zahálkovy skalky
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Jiří
 Kladky
 rychta
 panský dvůr
 kaple
 Nemilka
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kaple sv. Anny
 měšťanský pivovar
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
Kontaktní informace
Zámek Moravská Třebová
Zámecké nám. 1
571 01 Moravská Třebová
Tel: 731 151 784; 733 787 998
http://www.zamekmoravskatrebova.cz/
zamek@ksmt.cz
Základní informace místa
ID místa: 608
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama