Původně hrad ze 14. stol. Koncem 15. stol. přestavěn na zámek. Portál patří mezi první renesanční památky u nás. Po požáru v r. 1509 rozšiřován. Roku 1643 jej vydrancovali Švédové. V r. 1840 vnitřní zámek (bývalý hrad) vyhořel a byl z větší části stržen.
Hlavní obrázek místa
fasáda věže - pohled z nádvoří
© Petr Pospíšil, 06/2014

Prohlídkové okruhy:

Poklady Moravské Třebové: Prohlídka s průvodcem. Expozice začíná obdobím humanismu a renesance, která zanechala v Moravské Třebové významné stopy. K nejvýznamnějším památkám patří bezesporu flanderská tapiserie z počátku 16. století s námětem z řecké mytologie. Výjimečné jsou také portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé, kteří nechali původně gotický hrad přestavět na renesanční zámek, o čemž svědčí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Návštěvníci uvidí i renesanční tapisérii s námětem z řecké báje o Ifigenii ze začátku 16. století, renesanční epitaf, obraz Madony pocházející z italského prostředí, soubor kamnových kachlů nebo ojedinělou nádobu na obětiny z konce 16. století. NOVINKA (r. 2013): Místnost Ladislava Velena ze Žerotína, jakýsi kunstkabinet renesančního velmože z rudolfinského období.
Alchymistická laboratoř doktora Bonacina: Prohlídka s průvodcem. Interaktivní a multimediální prohlídka zavede návštěvníky do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Průvodci laboratoří jsou tajemní alchymistovi pomocníci. Návštěvníci se seznámí s nástroji praktické alchymie – křivulemi, alembiky, athanory, dózami, tavící pecí, a podobně. A když budou mít štěstí, získají elixír věčného mládí. Na vlastní oči uvidí Golema, alchymistické pokusy, a další zajímavosti.
Středověká mučírna: Prohlídka s průvodcem. Expozice se věnuje útrpnému právu. Je umístěna ve sklepeních zámku. Návštěvníci si mohou prohlídnout nástroje mučírny, seznámí se s používanými postupy a na vlastní kůži si mohou vyzkoušet různé mučící nástroje a donucovací prostředky.
jak se žilo na venkově: Expozice přestavuje život našich předků. Návštěvníci mohou…  číst dále
E.H. podle http://www.zamekmoravskatrebova.cz, 24.9. 2013
historie

Stručná historie hradu: 1270 - město Třebovou založil Boreš z Riesenburka krátce před tímto rokem; v této době existoval na blízkém vrch hrad (Třebovské hradisko) 1325 - po vymření rodové větve získali panství páni z Lipé 1365 - hrad prodán Janu Jindřichovi - formulace zápisu naznačují, že již stál hrad ve městě 1422 - purkrabí Bočka z Kunštátu vydal hrad slezskému vojsku 1464 - v zápise panství Zdeňka z Postupic se mluví o hradě v městě Třebové 1486 - koupil panství Ladislav z Boskovic, který svému novému sídlu věnoval mimořádnou pozornost - provedl mnohé stavební úpravy, rozšířil východní palác, vystavěl kapli 1509 a 1541 - dva mohutné požáry města 1589 - zdědil panství Ladislav Velen ze Žerotína a započal ojedinělou stavbu předzámčí 1611-1620 - postavil rozsáhlou trojkřídlou patrovou budovu s arkádovými ochozy zdobenými bosáží, sokly a parapety zdobí reliéfy polofigur a fantaskních hlav. Uvažuje se…  číst dále

M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Moravská Třebová
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 povodňové desky
 Latinská škola
 schody mrtvých
 morový sloup
 radnice
 městské opevnění
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 porodní tábor
 Dlouhá Loučka
 Udánky
 Údolní mlýn
 kostel sv. Jiří
 Radkov
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Cimburk
 kostel sv. Mikuláše
 Křenov
 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kostel sv. Vavřince
 Střítež
 Vraní Hora
 Vrážné
 kaple sv. Anny
 Tatenice
 židovský hřbitov
 Vranová Lhota
 kaple sv. Anny
 kaple M. Jana Husa
 kostel sv. Stanislava
 Lány
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 Biskupice
 Mírov
 fara
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městská věž
 Líšnice (Leštnice)
 Jevíčko
 Hrubé kolo
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 kaple sv. Václava
 stará radnice
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Plankenberk
 Langrova vila
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Hvězda
 Zahálkovy skalky
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Jiří
 Kladky
 rychta
 panský dvůr
 kaple
 Nemilka
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kaple sv. Anny
 měšťanský pivovar
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
Kontaktní informace
Zámek Moravská Třebová
Zámecké nám. 1
571 01 Moravská Třebová
Tel: 731 151 784; 733 787 998
http://www.zamekmoravskatrebova.cz/
zamek@ksmt.cz
Základní informace místa
ID místa: 608
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama