Původně hrad ze 14. stol. Koncem 15. stol. přestavěn na zámek. Portál patří mezi první renesanční památky u nás. Po požáru v r. 1509 rozšiřován. Roku 1643 jej vydrancovali Švédové. V r. 1840 vnitřní zámek (bývalý hrad) vyhořel a byl z větší části stržen.
Hlavní obrázek místa
Moravská Třebová - gotický hrad přestavěný na renesančně-barokní zámek
severní fasáda věžovitého vstupního pavilonu
2003 ©Zany

Prohlídkové okruhy:

Poklady Moravské Třebové: Prohlídka s průvodcem. Expozice začíná obdobím humanismu a renesance, která zanechala v Moravské Třebové významné stopy. K nejvýznamnějším památkám patří bezesporu flanderská tapiserie z počátku 16. století s námětem z řecké mytologie. Výjimečné jsou také portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé, kteří nechali původně gotický hrad přestavět na renesanční zámek, o čemž svědčí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Návštěvníci uvidí i renesanční tapisérii s námětem z řecké báje o Ifigenii ze začátku 16. století, renesanční epitaf, obraz Madony pocházející z italského prostředí, soubor kamnových kachlů nebo ojedinělou nádobu na obětiny z konce 16. století. NOVINKA (r. 2013): Místnost Ladislava Velena ze Žerotína, jakýsi kunstkabinet renesančního velmože z rudolfinského období.
Alchymistická laboratoř doktora Bonacina: Prohlídka s průvodcem. Interaktivní a multimediální prohlídka zavede návštěvníky do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Průvodci laboratoří jsou tajemní alchymistovi pomocníci. Návštěvníci se seznámí s nástroji praktické alchymie – křivulemi, alembiky, athanory, dózami, tavící pecí, a podobně. A když budou mít štěstí, získají elixír věčného mládí. Na vlastní oči uvidí Golema, alchymistické pokusy, a další zajímavosti.
Středověká mučírna: Prohlídka s průvodcem. Expozice se věnuje útrpnému právu. Je umístěna ve sklepeních zámku. Návštěvníci si mohou prohlídnout nástroje mučírny, seznámí se s používanými postupy a na vlastní kůži si mohou vyzkoušet různé mučící nástroje a donucovací prostředky.
jak se žilo na venkově: Expozice přestavuje život našich předků. Návštěvníci mohou…  číst dále
E.H. podle http://www.zamekmoravskatrebova.cz, 24.9. 2013
historie

Stručná historie hradu: 1270 - město Třebovou založil Boreš z Riesenburka krátce před tímto rokem; v této době existoval na blízkém vrch hrad (Třebovské hradisko) 1325 - po vymření rodové větve získali panství páni z Lipé 1365 - hrad prodán Janu Jindřichovi - formulace zápisu naznačují, že již stál hrad ve městě 1422 - purkrabí Bočka z Kunštátu vydal hrad slezskému vojsku 1464 - v zápise panství Zdeňka z Postupic se mluví o hradě v městě Třebové 1486 - koupil panství Ladislav z Boskovic, který svému novému sídlu věnoval mimořádnou pozornost - provedl mnohé stavební úpravy, rozšířil východní palác, vystavěl kapli 1509 a 1541 - dva mohutné požáry města 1589 - zdědil panství Ladislav Velen ze Žerotína a započal ojedinělou stavbu předzámčí 1611-1620 - postavil rozsáhlou trojkřídlou patrovou budovu s arkádovými ochozy zdobenými bosáží, sokly a parapety zdobí reliéfy polofigur a fantaskních hlav. Uvažuje se…  číst dále

M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Moravská Třebová
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Zámek Moravská Třebová
Zámecké nám. 1
571 01 Moravská Třebová
Tel: 731 151 784; 733 787 998
http://www.zamekmoravskatrebova.cz/
zamek@ksmt.cz
Základní informace místa
ID místa: 608
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama