Původně hrad ze 14. stol. Koncem 15. stol. přestavěn na zámek. Portál patří mezi první renesanční památky u nás. Po požáru v r. 1509 rozšiřován. Roku 1643 jej vydrancovali Švédové. V r. 1840 vnitřní zámek (bývalý hrad) vyhořel a byl z větší části stržen.
Hlavní obrázek místa
fasáda věže - pohled z nádvoří
© Petr Pospíšil, 06/2014

Prohlídkové okruhy:

Poklady Moravské Třebové: Prohlídka s průvodcem. Expozice začíná obdobím humanismu a renesance, která zanechala v Moravské Třebové významné stopy. K nejvýznamnějším památkám patří bezesporu flanderská tapiserie z počátku 16. století s námětem z řecké mytologie. Výjimečné jsou také portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé, kteří nechali původně gotický hrad přestavět na renesanční zámek, o čemž svědčí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Návštěvníci uvidí i renesanční tapisérii s námětem z řecké báje o Ifigenii ze začátku 16. století, renesanční epitaf, obraz Madony pocházející z italského prostředí, soubor kamnových kachlů nebo ojedinělou nádobu na obětiny z konce 16. století. NOVINKA (r. 2013): Místnost Ladislava Velena ze Žerotína, jakýsi kunstkabinet renesančního velmože z rudolfinského období.
Alchymistická laboratoř doktora Bonacina: Prohlídka s průvodcem. Interaktivní a multimediální prohlídka zavede návštěvníky do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Průvodci laboratoří jsou tajemní alchymistovi pomocníci. Návštěvníci se seznámí s nástroji praktické alchymie – křivulemi, alembiky, athanory, dózami, tavící pecí, a podobně. A když budou mít štěstí, získají elixír věčného mládí. Na vlastní oči uvidí Golema, alchymistické pokusy, a další zajímavosti.
Středověká mučírna: Prohlídka s průvodcem. Expozice se věnuje útrpnému právu. Je umístěna ve sklepeních zámku. Návštěvníci si mohou prohlídnout nástroje mučírny, seznámí se s používanými postupy a na vlastní kůži si mohou vyzkoušet různé mučící nástroje a donucovací prostředky.
jak se žilo na venkově: Expozice přestavuje život našich předků. Návštěvníci mohou…  číst dále
E.H. podle http://www.zamekmoravskatrebova.cz, 24.9. 2013
historie

Stručná historie hradu: 1270 - město Třebovou založil Boreš z Riesenburka krátce před tímto rokem; v této době existoval na blízkém vrch hrad (Třebovské hradisko) 1325 - po vymření rodové větve získali panství páni z Lipé 1365 - hrad prodán Janu Jindřichovi - formulace zápisu naznačují, že již stál hrad ve městě 1422 - purkrabí Bočka z Kunštátu vydal hrad slezskému vojsku 1464 - v zápise panství Zdeňka z Postupic se mluví o hradě v městě Třebové 1486 - koupil panství Ladislav z Boskovic, který svému novému sídlu věnoval mimořádnou pozornost - provedl mnohé stavební úpravy, rozšířil východní palác, vystavěl kapli 1509 a 1541 - dva mohutné požáry města 1589 - zdědil panství Ladislav Velen ze Žerotína a započal ojedinělou stavbu předzámčí 1611-1620 - postavil rozsáhlou trojkřídlou patrovou budovu s arkádovými ochozy zdobenými bosáží, sokly a parapety zdobí reliéfy polofigur a fantaskních hlav. Uvažuje se…  číst dále

M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Moravská Třebová
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 povodňové desky
 Latinská škola
 schody mrtvých
 morový sloup
 radnice
 městské opevnění
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 porodní tábor
 Dlouhá Loučka
 Udánky
 Údolní mlýn
 kostel sv. Jiří
 Radkov
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Cimburk
 kostel sv. Mikuláše
 Křenov
 sousoší Piety
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kostel sv. Vavřince
 Střítež
 Vraní Hora
 Vrážné
 kaple sv. Anny
 Tatenice
 židovský hřbitov
 Vranová Lhota
 kaple sv. Anny
 kaple M. Jana Husa
 kostel sv. Stanislava
 Lány
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 Biskupice
 Mírov
 fara
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městská věž
 Líšnice (Leštnice)
 Jevíčko
 Hrubé kolo
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 kaple sv. Václava
 stará radnice
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Plankenberk
 Langrova vila
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Hvězda
 Zahálkovy skalky
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Jiří
 Kladky
 rychta
 panský dvůr
 kaple
 Nemilka
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kaple sv. Anny
 měšťanský pivovar
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
Kontaktní informace
Zámek Moravská Třebová
Zámecké nám. 1
571 01 Moravská Třebová
Tel: 731 151 784; 733 787 998
http://www.zamekmoravskatrebova.cz/
zamek@ksmt.cz
Základní informace místa
ID místa: 608
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama