Zaniklý hrad, r. 1274 se po něm píše rytíř Bertold. V držení jeho rodu cca do pol. 14. stol., poté biskup. léno (jehož byl centrem) děleno a město Rumberk získal r. 1391 Zikmund z Letovic. Hrad tou dobou pustý nebo zpustl po připojení k Letovicím.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Hrádek leží přímo nad obcí Deštná (část Rumberk). Místo je spíše turisticky neatraktivní, jádro i příkopy jsou hustě porostlé stromy a trávou a dá se říct, že obejít hrádek dokola chce hodně námahy...i z planiny, ze které je hrádek vydělen, působí nenápadně, jako nevýrazná zalesněná plocha.
Roman Řezáč, 20.6. 2004
turistické

Hrádek byl celá léta poměrně špatně přístupný, což se týkalo zvláště jeho jádra, které bylo pokryto poměrně hustým, místy až divokým lesním porostem. To se nyní změnilo díky probíhající archeologické sondáži a snadný přístup je tak možný nejen z dolní části, tj. od obce Rumberk, ale také z horního pole. Celé jádro je odlesněno a probíhá tam archeologická sondáž. Sondy zatím odhalují (pravděpodobně) původní zdivo objektu. Výzkum je údajně prováděn z prostředků fondů EU, o něž obec údajně požádala, a určitě ještě nějakou dobu potrvá. Tyto informace poskytuji na základě přímé návštěvy místa.

Stanislav Briesen , 8.9. 2009

historie

Archeologické nálezy datují život na hrádku od druhé poloviny 13.století zhruba do 14.století. Rumberk byl centrem biskupského léna a píše se po něm Bertold v roce 1274. Jeho rod byl držitelem léna až do poloviny 14.století, potom došlo k rozdělení mezi více držitelů. Po připojení městečka Rumberk a stejně tak hrádku k Letovicím, byl nejspíš jakjo nepotřebný opuštěn.

Roman Řezáč, 20.6. 2004

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Rumberk

Místa v okolí

 Roubanina
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 Letovice
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 evangelický kostel
 Borotín
 kostel sv. Václava
 napoleonský pomník
 kaplička
 fara
 kaple sv. Isidora
 Křenov
 Podolí
 Rozsíčka
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Hrádek u Kněževsi
 Hradisko
 kostel sv. Mikuláše
 Burianova rozhledna
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Svitávka
 kostel sv. Stanislava
 Svojanov
 Trpínský mlýn
 Cetkovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Crhov
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Lamberg
 kostel sv. Kateřiny
 Sudický dvůr
 kostel sv. Marka
 Kunštát
 kostel sv. Erasma
 Šebetov
 Šebetov
 Louka
 Dlouhá Loučka
 fara na Kalvárii
 Sudice II.
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Voděrady
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 boží muka
 Štěničkův mlýn
 Biskupice
 Rovná
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Hrubé kolo
 synagoga maior
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 kostel sv. Martina
 Boskovice
 panský dvůr
 jízdárna
 zámecký skleník
 Boskovice – Bašta
 panský pivovar
 kostel sv. Anny
 Boskovice
 kaple sv. Marka
 Puklův mlýn
 morový sloup
 Lány
 Kořenec
 Újezd u Boskovic
 Cimburk
 rybník Suchý
Základní informace místa
ID místa: 795
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama