Zaniklý hrad, r. 1274 se po něm píše rytíř Bertold. V držení jeho rodu cca do pol. 14. stol., poté biskup. léno (jehož byl centrem) děleno a město Rumberk získal r. 1391 Zikmund z Letovic. Hrad tou dobou pustý nebo zpustl po připojení k Letovicím.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Hrádek leží přímo nad obcí Deštná (část Rumberk). Místo je spíše turisticky neatraktivní, jádro i příkopy jsou hustě porostlé stromy a trávou a dá se říct, že obejít hrádek dokola chce hodně námahy...i z planiny, ze které je hrádek vydělen, působí nenápadně, jako nevýrazná zalesněná plocha.
Roman Řezáč, 20.6. 2004
turistické

Hrádek byl celá léta poměrně špatně přístupný, což se týkalo zvláště jeho jádra, které bylo pokryto poměrně hustým, místy až divokým lesním porostem. To se nyní změnilo díky probíhající archeologické sondáži a snadný přístup je tak možný nejen z dolní části, tj. od obce Rumberk, ale také z horního pole. Celé jádro je odlesněno a probíhá tam archeologická sondáž. Sondy zatím odhalují (pravděpodobně) původní zdivo objektu. Výzkum je údajně prováděn z prostředků fondů EU, o něž obec údajně požádala, a určitě ještě nějakou dobu potrvá. Tyto informace poskytuji na základě přímé návštěvy místa.

Stanislav Briesen , 8.9. 2009

historie

Archeologické nálezy datují život na hrádku od druhé poloviny 13.století zhruba do 14.století. Rumberk byl centrem biskupského léna a píše se po něm Bertold v roce 1274. Jeho rod byl držitelem léna až do poloviny 14.století, potom došlo k rozdělení mezi více držitelů. Po připojení městečka Rumberk a stejně tak hrádku k Letovicím, byl nejspíš jakjo nepotřebný opuštěn.

Roman Řezáč, 20.6. 2004

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Rumberk

Místa v okolí

 Roubanina
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Křetín
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Kateřiny
 Letovice
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 evangelický kostel
 Borotín
 kostel sv. Václava
 napoleonský pomník
 kaplička
 fara
 kaple sv. Isidora
 Křenov
 Podolí
 Rozsíčka
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Hrádek u Kněževsi
 Hradisko
 kostel sv. Mikuláše
 Burianova rozhledna
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Svitávka
 kostel sv. Stanislava
 Svojanov
 Trpínský mlýn
 Cetkovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Crhov
 rychta se žudrem
 kostel sv. Kateřiny
 Sudický dvůr
 Sebranice
 Lamberg
 kostel sv. Marka
 Kunštát
 kostel sv. Erasma
 Šebetov
 Šebetov
 Louka
 Dlouhá Loučka
 fara na Kalvárii
 Sudice II.
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Voděrady
 boží muka
 kalvárie
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Štěničkův mlýn
 Biskupice
 kostel Všech svatých
 Rovná
 židovský hřbitov
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 Hrubé kolo
 synagoga maior
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 panský dvůr
 Boskovice
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 kostel sv. Anny
 Boskovice
 kaple sv. Marka
 Puklův mlýn
 morový sloup
 Lány
 Kořenec
 Újezd u Boskovic
 Cimburk
 rybník Suchý
Základní informace místa
ID místa: 795
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama