Zaniklý hrad, r. 1274 se po něm píše rytíř Bertold. V držení jeho rodu cca do pol. 14. stol., poté biskup. léno (jehož byl centrem) děleno a město Rumberk získal r. 1391 Zikmund z Letovic. Hrad tou dobou pustý nebo zpustl po připojení k Letovicím.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Hrádek leží přímo nad obcí Deštná (část Rumberk). Místo je spíše turisticky neatraktivní, jádro i příkopy jsou hustě porostlé stromy a trávou a dá se říct, že obejít hrádek dokola chce hodně námahy...i z planiny, ze které je hrádek vydělen, působí nenápadně, jako nevýrazná zalesněná plocha.
Roman Řezáč, 20.6. 2004
turistické

Hrádek byl celá léta poměrně špatně přístupný, což se týkalo zvláště jeho jádra, které bylo pokryto poměrně hustým, místy až divokým lesním porostem. To se nyní změnilo díky probíhající archeologické sondáži a snadný přístup je tak možný nejen z dolní části, tj. od obce Rumberk, ale také z horního pole. Celé jádro je odlesněno a probíhá tam archeologická sondáž. Sondy zatím odhalují (pravděpodobně) původní zdivo objektu. Výzkum je údajně prováděn z prostředků fondů EU, o něž obec údajně požádala, a určitě ještě nějakou dobu potrvá. Tyto informace poskytuji na základě přímé návštěvy místa.

Stanislav Briesen , 8.9. 2009

historie

Archeologické nálezy datují život na hrádku od druhé poloviny 13.století zhruba do 14.století. Rumberk byl centrem biskupského léna a píše se po něm Bertold v roce 1274. Jeho rod byl držitelem léna až do poloviny 14.století, potom došlo k rozdělení mezi více držitelů. Po připojení městečka Rumberk a stejně tak hrádku k Letovicím, byl nejspíš jakjo nepotřebný opuštěn.

Roman Řezáč, 20.6. 2004

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Rumberk

Místa v okolí

 Roubanina
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Křetín
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Kateřiny
 Letovice
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 evangelický kostel
 Borotín
 kostel sv. Václava
 napoleonský pomník
 Křenov
 Podolí
 Rozsíčka
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Hrádek u Kněževsi
 Hradisko
 kostel sv. Mikuláše
 Burianova rozhledna
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Svitávka
 kostel sv. Stanislava
 Svojanov
 Trpínský mlýn
 Cetkovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Crhov
 rychta se žudrem
 Sudický dvůr
 Sebranice
 Lamberg
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Marka
 Kunštát
 kostel sv. Erasma
 Šebetov
 Šebetov
 Louka
 Dlouhá Loučka
 fara na Kalvárii
 Sudice II.
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Voděrady
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Štěničkův mlýn
 Biskupice
 kostel Všech svatých
 Rovná
 židovský hřbitov
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 Hrubé kolo
 synagoga maior
 evangelický kostel
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 panský dvůr
 Boskovice
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 kostel sv. Anny
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Lány
 Kořenec
 Újezd u Boskovic
 Cimburk
 rybník Suchý
Základní informace místa
ID místa: 795
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama