Klášter dokončena r. 1695. V průběhu století několikrát vyrabován a poničen. Sloužil i jako lazaret. V 90. letech 20. stol. klášter opraven a vrácen františkánům. Kostel pochází z konce 17. století, dokončen roku 1690. Jedná se o jednu z prvních barokních staveb v rámci města.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Josefa v Moravské Třebové
© Pavel Vítek 05/2016
Moravská Třebová se nachází 17 km východně od Svitav a 21 km západně od Mohelnice. Klášter františkánů s kostelem sv. Josefa najdeme cca 500 m od náměstí T. G. Masaryka západním směrem po levé straně při dříve hlavní silnici do Svitav.
Pavel Vítek, 24.5. 2016
popis

Budova kláštera je nenáročná stavba. Připomíná strohé stavby kapucínského řádu v době baroka. Stavba má význam jako zvěstovatel barokního období nejen ve městě ale i v rámci moravskotřebovského regionu. Kostel má i s vedlejší kaplí sv. Petra osm oltářů. Nejvýznamnějším dílem je socha sv. Josefa z r. 1712, umístěná nad vchodem do kláštera, která je dílem sochaře Jiřího Antonína Heinze. V rajském dvoře v klášteře se nachází studna z roku 1704. Kostel sv. Josefa je charakterizován bezvěžovým trojosým průčelím a půdorysem s rovným závěrem a bočními kaplemi mezi vtaženými pilíři. Horizontálně je kostel zhruba v půli rozdělen výraznou římsou. Dominantou spodní části průčelí je středový kamenný portál. Portál je uzavřený polokruhovou archivoltou. V bočních osách průčelí jsou v horní části niky se sochami františkánských světců, tedy sv. Kláry a sv. Františka. Kostel je jednolodní o dvou polích s bočními…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Veronika Skopalová, Klášterní kostel sv. Josefa, 24.5. 2016

historie

Do Moravské Třebové povolal františkány hrabě Karel Eusebius z Lichtensteina r. 1678. Kostel i klášter si vystavěli bratři sami za pomoci měšťanů a okolních věřících. Stavba kláštera byla zahájena položením základního kamene ke kostelu 30. května 1680. V roce 1683 byl dokončen hlavní trakt klášterní budovy, v roce 1689 bylo postaveno křídlo přiléhající ke kostelu, dokončené v roce 1695. V roce 1689 byl dokončen kostel sv. Josefa. A o sedm let později byla dostavěna i budova konventu. V roce 1746 v klášteře žilo 25 řeholníků. Přibližně v té době zde byla založena i filozofická studia. Za sedmileté války v roce 1758 se z kláštera stala ubytovna vojáků a lazaret. Klášter byl nato poničen a vyrabován. V roce 1784 císař Josef II. rozhodl o zrušení kláštera. Představitelům provincie se ale podařilo tomuto zrušení zabránit. Za napoleonských válek klášter znovu sloužil jako lazaret. Další rána jej…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Veronika Skopalová, Klášterní kostel sv. Josefa, 24.5. 2016

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 Udánky
 kostel sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 porodní tábor
 kaple sv. Rocha
 Údolní mlýn
 Radkov
 Boršov
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Radkov
 Rohová
 morový sloup
 Cimburk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Marka
 pranýř
 kaple sv. Isidora
 fara
 sousoší Piety
 Křenov
 Mladějov
 zvonice
 rumpálová studna
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 zvonice
 kaplička
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Střítež
 Vraní Hora
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Tatenice
 Vrážné
 kaple sv. Anny
 Lány
 Vranová Lhota
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 fara
 ústavní kostelík
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 stará vodárna
 napoleonský pomník
 sloup Panny Marie
 kaple M. Jana Husa
 Biskupice
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 městské opevnění
 sýpka
 městská věž
 Mírov
 kašna
 kaple sv. Vincence
 Jevíčko
 sousoší Pieta
 Langrova vila
 Hrubé kolo
 Líšnice (Leštnice)
 boží muka
 Plankenberk
 Hvězda
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 fara na Kalvárii
 Zahálkovy skalky
 panský dvůr
 kaple
 rychta
 Kladky
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Nemilka
 Bělá nad Svitavou
 Nemile
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 12839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama