Klášter dokončena r. 1695. V průběhu století několikrát vyrabován a poničen. Sloužil i jako lazaret. V 90. letech 20. stol. klášter opraven a vrácen františkánům. Kostel pochází z konce 17. století, dokončen roku 1690. Jedná se o jednu z prvních barokních staveb v rámci města.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Josefa v Moravské Třebové
© Pavel Vítek 05/2016
Moravská Třebová se nachází 17 km východně od Svitav a 21 km západně od Mohelnice. Klášter františkánů s kostelem sv. Josefa najdeme cca 500 m od náměstí T. G. Masaryka západním směrem po levé straně při dříve hlavní silnici do Svitav.
Pavel Vítek, 24.5. 2016
popis

Budova kláštera je nenáročná stavba. Připomíná strohé stavby kapucínského řádu v době baroka. Stavba má význam jako zvěstovatel barokního období nejen ve městě ale i v rámci moravskotřebovského regionu. Kostel má i s vedlejší kaplí sv. Petra osm oltářů. Nejvýznamnějším dílem je socha sv. Josefa z r. 1712, umístěná nad vchodem do kláštera, která je dílem sochaře Jiřího Antonína Heinze. V rajském dvoře v klášteře se nachází studna z roku 1704. Kostel sv. Josefa je charakterizován bezvěžovým trojosým průčelím a půdorysem s rovným závěrem a bočními kaplemi mezi vtaženými pilíři. Horizontálně je kostel zhruba v půli rozdělen výraznou římsou. Dominantou spodní části průčelí je středový kamenný portál. Portál je uzavřený polokruhovou archivoltou. V bočních osách průčelí jsou v horní části niky se sochami františkánských světců, tedy sv. Kláry a sv. Františka. Kostel je jednolodní o dvou polích s bočními…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Veronika Skopalová, Klášterní kostel sv. Josefa, 24.5. 2016

historie

Do Moravské Třebové povolal františkány hrabě Karel Eusebius z Lichtensteina r. 1678. Kostel i klášter si vystavěli bratři sami za pomoci měšťanů a okolních věřících. Stavba kláštera byla zahájena položením základního kamene ke kostelu 30. května 1680. V roce 1683 byl dokončen hlavní trakt klášterní budovy, v roce 1689 bylo postaveno křídlo přiléhající ke kostelu, dokončené v roce 1695. V roce 1689 byl dokončen kostel sv. Josefa. A o sedm let později byla dostavěna i budova konventu. V roce 1746 v klášteře žilo 25 řeholníků. Přibližně v té době zde byla založena i filozofická studia. Za sedmileté války v roce 1758 se z kláštera stala ubytovna vojáků a lazaret. Klášter byl nato poničen a vyrabován. V roce 1784 císař Josef II. rozhodl o zrušení kláštera. Představitelům provincie se ale podařilo tomuto zrušení zabránit. Za napoleonských válek klášter znovu sloužil jako lazaret. Další rána jej…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Veronika Skopalová, Klášterní kostel sv. Josefa, 24.5. 2016

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 Udánky
 kostel sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 porodní tábor
 kaple sv. Rocha
 Údolní mlýn
 Radkov
 Boršov
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Radkov
 Rohová
 morový sloup
 Cimburk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Marka
 pranýř
 kaple sv. Isidora
 fara
 sousoší Piety
 Křenov
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kaplička
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Vraní Hora
 Střítež
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Tatenice
 Vrážné
 kaple sv. Anny
 Lány
 Vranová Lhota
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Josefa
 ústavní kostelík
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 napoleonský pomník
 sloup Panny Marie
 kaple M. Jana Husa
 Biskupice
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 městská věž
 Mírov
 Jevíčko
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 sousoší Pieta
 Hrubé kolo
 Líšnice (Leštnice)
 boží muka
 Plankenberk
 Hvězda
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 fara na Kalvárii
 Zahálkovy skalky
 panský dvůr
 kaple
 rychta
 Kladky
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Nemilka
 Bělá nad Svitavou
 Nemile
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 12839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

reklama