Klášter dokončena r. 1695. V průběhu století několikrát vyrabován a poničen. Sloužil i jako lazaret. V 90. letech 20. stol. klášter opraven a vrácen františkánům. Kostel pochází z konce 17. století, dokončen roku 1690. Jedná se o jednu z prvních barokních staveb v rámci města.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Josefa v Moravské Třebové
© Pavel Vítek 05/2016
Moravská Třebová se nachází 17 km východně od Svitav a 21 km západně od Mohelnice. Klášter františkánů s kostelem sv. Josefa najdeme cca 500 m od náměstí T. G. Masaryka západním směrem po levé straně při dříve hlavní silnici do Svitav.
Pavel Vítek, 24.5. 2016
popis

Budova kláštera je nenáročná stavba. Připomíná strohé stavby kapucínského řádu v době baroka. Stavba má význam jako zvěstovatel barokního období nejen ve městě ale i v rámci moravskotřebovského regionu. Kostel má i s vedlejší kaplí sv. Petra osm oltářů. Nejvýznamnějším dílem je socha sv. Josefa z r. 1712, umístěná nad vchodem do kláštera, která je dílem sochaře Jiřího Antonína Heinze. V rajském dvoře v klášteře se nachází studna z roku 1704. Kostel sv. Josefa je charakterizován bezvěžovým trojosým průčelím a půdorysem s rovným závěrem a bočními kaplemi mezi vtaženými pilíři. Horizontálně je kostel zhruba v půli rozdělen výraznou římsou. Dominantou spodní části průčelí je středový kamenný portál. Portál je uzavřený polokruhovou archivoltou. V bočních osách průčelí jsou v horní části niky se sochami františkánských světců, tedy sv. Kláry a sv. Františka. Kostel je jednolodní o dvou polích s bočními…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Veronika Skopalová, Klášterní kostel sv. Josefa, 24.5. 2016

historie

Do Moravské Třebové povolal františkány hrabě Karel Eusebius z Lichtensteina r. 1678. Kostel i klášter si vystavěli bratři sami za pomoci měšťanů a okolních věřících. Stavba kláštera byla zahájena položením základního kamene ke kostelu 30. května 1680. V roce 1683 byl dokončen hlavní trakt klášterní budovy, v roce 1689 bylo postaveno křídlo přiléhající ke kostelu, dokončené v roce 1695. V roce 1689 byl dokončen kostel sv. Josefa. A o sedm let později byla dostavěna i budova konventu. V roce 1746 v klášteře žilo 25 řeholníků. Přibližně v té době zde byla založena i filozofická studia. Za sedmileté války v roce 1758 se z kláštera stala ubytovna vojáků a lazaret. Klášter byl nato poničen a vyrabován. V roce 1784 císař Josef II. rozhodl o zrušení kláštera. Představitelům provincie se ale podařilo tomuto zrušení zabránit. Za napoleonských válek klášter znovu sloužil jako lazaret. Další rána jej…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Veronika Skopalová, Klášterní kostel sv. Josefa, 24.5. 2016

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 Udánky
 kostel sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 porodní tábor
 kaple sv. Rocha
 Údolní mlýn
 Radkov
 Boršov
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 morový sloup
 Cimburk
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 Křenov
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kostel sv. Vavřince
 Střítež
 Vraní Hora
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Tatenice
 Vrážné
 kaple sv. Anny
 Lány
 Vranová Lhota
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 napoleonský pomník
 sloup Panny Marie
 kaple M. Jana Husa
 Biskupice
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 městská věž
 Mírov
 Jevíčko
 Langrova vila
 Hrubé kolo
 Líšnice (Leštnice)
 boží muka
 Plankenberk
 Hvězda
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 fara na Kalvárii
 Zahálkovy skalky
 panský dvůr
 kaple
 rychta
 Kladky
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Nemilka
 Bělá nad Svitavou
 Nemile
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 12839
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama