Terénní zbytky hradu poprvé zmíněného r. 1267 kdy patřil Boreši z Riesenburka. Hrad zanikl v době Václava II. Plocha hradu je dnes porostlá vysokými stromy. Zůstaly pouze rozsáhlé reliéfní zbytky a 18 m široké a 4-6 m hluboké příkopy.
Hlavní obrázek místa
Příkop na severozápadní straně pod jádrem
© Roman Řezáč 03/2005
Rozlehlé reliéfní pozůstatky hradu Dlouhá Loučka, zvaného taky Hrádek nebo Loučka se nachází na nízkém a dlouhém výběžku mezi říčkou Třebůvkou a bezejmenným potokem na okraji obce Dlouhá Loučka. Dnes je plocha hradu porostlá vysokými stromy a jádro i mladším hustým porostem, přesto především až 18 m široké a 4 – 6 m hluboké příkopy kolem lichoběžníkového jádra (s největšími rozměry 78 a 57 m) jsou velmi dobře zachované a viditelné. Na severovýchodě na jádro navazuje ještě rozlehlejší předhradí, oddělené nejen příkopem, ale i valem jak na okraji jádra tak i plochy předhradí. Náznaky příkopu se kolem předhradí dobře rýsují na severozápadě a je možné že jinde, kde chybí, se již sesuly po svahu. Stejně tak nejasné reliéfní pozůstatky stavby na jihozápadě pod předhradím jsou poničeny často se rozvodňující Třebůvkou a pochází patrně z nějakého opevnění na břehu říčky. Některé zprávy které hovoří o pozůstatcích zdiva v roce 1826 jsou nepodložené a není po nich sebemenšího náznaku. Výzkum který by tuto podobu zástavby hradu potvrdil nebo vyvrátil zatím neproběhl.
Roman Řezáč, 28.3. 2005
historie

První zmínka o hradu Loučce pochází z roku 1267 ve spojení se jménem Bohuše z Riesenburka. Po jeho smrti došlo patrně k úpadku významu místa a za konfliktů v době Václava II k zániku hradu. Archeologicky výzkum, který by upřesnil život na hradě zatím chybí.

Roman Řezáč, 28.3. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

terénní nákres
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Dlouhá Loučka

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 fara
 kaple sv. Isidora
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 morový sloup
 radnice
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Křenov
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 Udánky
 morový sloup
 Třebovské hradisko
 Cimburk
 kaple sv. Marka
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaplička
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 porodní tábor
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 napoleonský pomník
 Koclířov
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Vrážné
 Biskupice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Roubanina
 Hrubé kolo
 Velké Opatovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lány
 Mladějov
 Vraní Hora
 sousoší Piety
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Josefa
 Plankenberk
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 Velké Opatovice
 fara na Kalvárii
 sloup Panny Marie
 Rumberk
 Střítež
 Vranová Lhota
 kostel sv. Mikuláše
 Langrova vila
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kaple sv. Václava
 kaple M. Jana Husa
 Zahálkovy skalky
 fara
 Borotín
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Kladky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Mírov
 Úsobrno
 Hvězda
 kostel sv. Stanislava
 kaple
 kaple sv. Anny
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 2962
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama