Historické jádro města Moravská Třebová je od r. 1980 městskou památkovou rezervací, a to zejména pro soubor pozdně gotických a renesančních měšťanských domů s mázhausy a renesanční zámek (památka evropského významu), dále renesanční radnice s věží, kostel Nanebevzetí Panny Marie a zbytky opevnění.
Hlavní obrázek místa
náměstí TGM - radnice, morový sloup
© Martin Višňa, 04/2011
Renesance jakoby začínala i končila v Moravské Třebové. Historické jádro města, které je od r. 1980 městskou památkovou rezervací, bylo vystavěno z kamene v době, kdy se na území Moravy rozmáhala renesance, a tak na náměstí TGM a v jeho těsné blízkosti turista najde řadu pozdně gotických a renesančních měšťanských domů s klenutými mázhausy (mázhaus = velká síň, zabírající v přízemí domů přední část, která byla užívána k výčepu piva či provozování obchodu nebo řemesla), byť se některé vlivem živelním katastrof ukrývají za novějšími fasádami. Za pozornost na náměstí stojí především renesanční radnice s věží, pod kterou se dá projít k baroknímu farnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, dále dům č. 23 s kamenným renesančním arkýřem nebo dům č. 33, kde sídlí Městské informační centrum a kde je možné si prohlédnout původní renesanční výzdobu přízemního mázhausu. Nejvýznamnější stavbou MPR je však renesanční zámek, původně hrad pánů z Boskovic, ti jej však nechali přestavět v duchu pozdní gotiky s prvky rané renesance (portál dnešní jižní brány je z r. 1492) na zámek, který je dnes proslulý manýristickými arkádami ze začátku 17. století a expozicemi středověké mučírny a alchymistické laboratoře. Za návštěvu ve městě dále jistě stojí městské muzeum s expozicí samurajských mečů či mumie egyptské princezny Hereret, nebo blízký Křížový vrch se hřbitovem, na nějž vedou kryté Schody mrtvých a kde se tyčí barokní sousoší Kalvárie a gotický kostelík sv. Kříže. Z vrchu je na město krásný výhled, stejně tak z rozhledny Pastýřka jižně od města.
Martin Višňa, 24.5. 2012
historie

Město Moravská Třebová založil v polovině 13. století český šlechtic Boreš z Rýzmburka, nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1270. Řada historických staveb v MPR připomíná dobu hospodářského rozkvětu a vysoké kulturní úrovně města za vlády pánů z Boskovic – první období rozkvětu nastalo za Ladislava z Boskovic po roce 1485. Po ničivých požárech v letech 1509 a 1540 bylo město rozšířeno, nové budovy byly stavěny z kamene a cihel a bylo také opevněno kamennými hradbami s jedenácti baštami. Další rozkvět nastal za Ladislava Velena ze Žerotína (1586–1622), kdy bylo město centrem humanistické vzdělanosti a dostalo se mu přízviska "Moravské Athény". Renesanční zámek v Moravské Třebové patří mezi nejvýznamnější renesanční památky v Evropě – původní hrad z 13. století, renesančně přestavěn na konci 15. století a počátkem 16. století nejprve Ladislavem Černohorským z Boskovic a poté…  číst dále

E. Horáková podle wikipedia.org, 14.10. 2012

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 morový sloup
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Udánky
 porodní tábor
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 Údolní mlýn
 kaple sv. Rocha
 Radkov
 kaple Panny Marie
 Radkov
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 Rohová
 morový sloup
 Cimburk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Marka
 pranýř
 fara
 kaple sv. Isidora
 sousoší Piety
 Křenov
 Mladějov
 kostel sv. Mikuláše
 Koclířov
 kalvárie
 Střítež
 kostel sv. Vavřince
 Vraní Hora
 kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Tatenice
 Vrážné
 židovský hřbitov
 Vranová Lhota
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Lány
 kostel sv. Vavřince
 ústavní kostelík
 kaple M. Jana Husa
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Mírov
 napoleonský pomník
 Biskupice
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Václava
 městská věž
 synagoga
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kašna
 Líšnice (Leštnice)
 sloup Panny Marie
 Jevíčko
 boží muka
 Hrubé kolo
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Vincence
 sousoší Pieta
 Langrova vila
 Plankenberk
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 Hvězda
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 kostel sv. Jiří
 fara na Kalvárii
 Zahálkovy skalky
 rychta
 Kladky
 kaple
 panský dvůr
 Nemilka
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
Kontaktní informace
Turistické informační centrum Moravská Třebová
nám. T.G.Masaryka 33
571 01 Moravská Třebová
Tel: (+420) 461 313 502, (+420) 731 176 809
http://tis.mtrebova.cz/
icentrum@mtrebova.cz
Základní informace místa
ID místa: 10848
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama