Soubor barokních soch byl vybudován počátkem 18. století. Je dílem sochaře Jana Sturmera. Soubor soch je rozmístěn na přístupové cestě ke kostelu. Na sloupech jsou sochy Panny Marie Immaculaty, sv. Barbory, sv. Jana Nepomuckého, sv. Rocha a dalších svatých a dále sousoší Kalvárie.
Hlavní obrázek místa
Soubor barokních soch v Kunčině
© Pavel Vítek 05/2016
Obec Kunčinu najdeme 5,5 km severovýchodně od Moravské Třebové a 20 km východně od Svitav. Soubor barokních soch se nachází pod kostelem sv. Jiří, který je nepřehlédnutelnou dominantou obce.
Pavel Vitek, 29.5. 2016
popis

Balustráda se sochami je na několika místech zalomena. Tak vznikl prostor pro umístění sloupů. Ty jsou celkem čtyři. Na vrcholech těchto sloupů jsou umístěny sochy Panny Marie Immaculaty, sv. Barbory, patronky dobré smrti, sv. Jana Nepomuckého, ochránce a patrona proti pomluvě a proti povodním, a sv. Rocha, který je jedním z nejvýznamnějších ochránců proti moru. Socha sv. Jana Nepomuckého je zřejmě nejstarší sochou celého souboru, podle dnes nečitelného letopočtu na sloupu byla dokončena již v roce 1712, tedy 17 let před oficiální kanonizací světce. Sochy na sloupech doplňují postavy světců s listovým dekorem zdobenými sokly. Můžeme zde zleva vidět sochy světců v pořadí: sv. Kateřina Alexandrijská, David kajícník neboli poustevník, sv. Alžběta, sv. Šimon, sv. Rozálie, sv. František Xaverský, sv. Ignác z Loyoly, sv. Karel Boromejský, král David s harfou a sv. Matouš. Některé prameny ovšem uvádějí sv. Jana Sarkandera a sv. Annu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech K-O, ČSAV Ústav teorie a dějin umění, PhDr Emanuel Poche a kol. Academia Praha 1980, 29.5. 2016

historie

Soubor barokních soch byl vybudován místním farářem na počátku 18. století. Jde o připomínku morové epidemie a ochranu před jejím návratem. Jedná se o barokní dílo sochaře Jana Sturmera, původem z pruského Královce, dnešního Kaliningradu, měšťana a cechovního sochaře olomouckého. Je považován za významného představitele olomouckého vrcholného baroka. Předpokládá se ale, že na podobě jednotlivých soch se mohl podílet i jeden z představitelů tzv. hřebečského baroka, sochař Jiří Hendrych z Mladějova, který dříve spolupracoval i s J. F. Pacákem. Celý tento velice kvalitní soubor soch je rozmístěn na přístupové cestě ke kostelu, lemované kuželkovou balustrádou. Sloupy se sochami se zdvíhají z dvoupodlažních hranolových soklů.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech K-O, ČSAV Ústav teorie a dějin umění, PhDr Emanuel Poche a kol. Academia Praha 1980, 29.5. 2016

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Kunčina

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Rocha
 kaple sv. Rocha
 Udánky
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 Mladějov
 městské opevnění
 morový sloup
 Třebovské hradisko
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 povodňové desky
 Brána času
 Moravská Třebová
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Anny
 Boršov
 porodní tábor
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Koclířov
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Vavřince
 Údolní mlýn
 Radkov
 Tatenice
 fara
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hvězda
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 Cimburk
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 Rudoltice
 sloup Panny Marie
 Krčma
 kostel sv. Stanislava
 Langrova vila
 kaple
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 radnice
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 Křenov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Střítež
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Reichlova chata
 rychta
 Vraní Hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 partyzánský bunkr
 Vrážné
 Vranová Lhota
 Nemilka
 Kozlovský kopec
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 12852
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama