Soubor barokních soch byl vybudován počátkem 18. století. Je dílem sochaře Jana Sturmera. Soubor soch je rozmístěn na přístupové cestě ke kostelu. Na sloupech jsou sochy Panny Marie Immaculaty, sv. Barbory, sv. Jana Nepomuckého, sv. Rocha a dalších svatých a dále sousoší Kalvárie.
Hlavní obrázek místa
Soubor barokních soch v Kunčině
© Pavel Vítek 05/2016
Obec Kunčinu najdeme 5,5 km severovýchodně od Moravské Třebové a 20 km východně od Svitav. Soubor barokních soch se nachází pod kostelem sv. Jiří, který je nepřehlédnutelnou dominantou obce.
Pavel Vitek, 29.5. 2016
popis

Balustráda se sochami je na několika místech zalomena. Tak vznikl prostor pro umístění sloupů. Ty jsou celkem čtyři. Na vrcholech těchto sloupů jsou umístěny sochy Panny Marie Immaculaty, sv. Barbory, patronky dobré smrti, sv. Jana Nepomuckého, ochránce a patrona proti pomluvě a proti povodním, a sv. Rocha, který je jedním z nejvýznamnějších ochránců proti moru. Socha sv. Jana Nepomuckého je zřejmě nejstarší sochou celého souboru, podle dnes nečitelného letopočtu na sloupu byla dokončena již v roce 1712, tedy 17 let před oficiální kanonizací světce. Sochy na sloupech doplňují postavy světců s listovým dekorem zdobenými sokly. Můžeme zde zleva vidět sochy světců v pořadí: sv. Kateřina Alexandrijská, David kajícník neboli poustevník, sv. Alžběta, sv. Šimon, sv. Rozálie, sv. František Xaverský, sv. Ignác z Loyoly, sv. Karel Boromejský, král David s harfou a sv. Matouš. Některé prameny ovšem uvádějí sv. Jana Sarkandera a sv. Annu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech K-O, ČSAV Ústav teorie a dějin umění, PhDr Emanuel Poche a kol. Academia Praha 1980, 29.5. 2016

historie

Soubor barokních soch byl vybudován místním farářem na počátku 18. století. Jde o připomínku morové epidemie a ochranu před jejím návratem. Jedná se o barokní dílo sochaře Jana Sturmera, původem z pruského Královce, dnešního Kaliningradu, měšťana a cechovního sochaře olomouckého. Je považován za významného představitele olomouckého vrcholného baroka. Předpokládá se ale, že na podobě jednotlivých soch se mohl podílet i jeden z představitelů tzv. hřebečského baroka, sochař Jiří Hendrych z Mladějova, který dříve spolupracoval i s J. F. Pacákem. Celý tento velice kvalitní soubor soch je rozmístěn na přístupové cestě ke kostelu, lemované kuželkovou balustrádou. Sloupy se sochami se zdvíhají z dvoupodlažních hranolových soklů.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech K-O, ČSAV Ústav teorie a dějin umění, PhDr Emanuel Poche a kol. Academia Praha 1980, 29.5. 2016

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Kunčina

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Rocha
 kaple sv. Rocha
 Udánky
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 Mladějov
 městské opevnění
 morový sloup
 Třebovské hradisko
 radnice
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 povodňové desky
 Brána času
 Moravská Třebová
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Anny
 Boršov
 porodní tábor
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Koclířov
 Dlouhá Loučka
 Rohová
 kostel sv. Vavřince
 Údolní mlýn
 Radkov
 Tatenice
 fara
 kaple Panny Marie
 Radkov
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hvězda
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 morový sloup
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 Cimburk
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 Rudoltice
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Isidora
 pranýř
 fara
 sousoší Pieta
 kaple sv. Vincence
 Krčma
 kostel sv. Stanislava
 Langrova vila
 kaple sv. Marka
 kaple
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 radnice
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 Křenov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Střítež
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Reichlova chata
 rychta
 Vraní Hora
 kostel sv. Mikuláše
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 partyzánský bunkr
 Vrážné
 Vranová Lhota
 Nemilka
 Kozlovský kopec
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 12852
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama