Gotický kostel vznikl nejdříve na konci 13., nejpozději v polovině 14. století. Barokně přestavěný. Prostá obdélná stavba. Hranolovitá věž s půlkruhovými okny. Zařízení pseudogotické. Kazatelna rokoková. Ke kostelu zbudováno kamenné schodiště a zřízen nový krytý přístup.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny v Boršově u Moravské Třebové
© Pavel Vítek 05/2016
Boršov je místní částí města Moravská Třebová. Leží 3 km jihozápadně od vlastního města. Kostel sv. Anny se nachází na návrší v centru a tvoří nepřehlédnutelnou místní dominantu.
Pavel Vitek, 29.8. 2016
popis

Původně gotický kostel barokně přestavěn. Jedná se o prostou obdélnou stavbu s plným průčelím. V něm je vestavěna hranolovitá věž. Okna půlkruhová. Vnitřek kostela plochostropý. Zařízení kostela pseudogotické. Kazatelna rokoková. Uvnitř kostela byly pod mladšími přemalbami roku 2002 objeveny unikátní nástěnné gotické malby. Nejstarší zvon na věži kostela nesl vročení 1509. Tento i druhý zvon ze zvonice byly zrekvírovány za 1. světové války. V roce 1849 byl zbudován nový přístup ke kostelu ze čtyřiceti tří kamenných schodů, který byl celý zakryt.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 29.8. 2016

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1281. O době vzniku jejího kostela nejsou písemné zmínky. Musel však existovat už v roce 1407, neboť v pramenech je uváděna boršovská fara. Situaci nevyjasnila ani literatura nedávného data. V. Paukrt ve zprávě o nálezu nástěnných maleb v presbytáři posunul datování kostela do doby kolem poloviny 14. století, T. Knoflíček poté v publikaci o nástěnných malbách na Moravě dataci posouvá hlouběji do 30. let 14. století, Dobroslav Líbal kostel datoval dokonce již do konce 13. století. Boršovský kostel sv. Anny je gotický, barokně přestavěný. Jeho presbyterium jako nejstarší část je zaklenuto gotickou křížovou klenbou a vestavěno do mohutné hranolové věže. Ta podle okének podobných střílnám plnila kdysi zřejmě i obrannou funkci. Kolem roku 1550 byl při kostele protestantský farář. V pobělohorském období získali kostel zpět katolíci.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 29.8. 2016

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Boršov

Místa v okolí

 městské opevnění
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 Dlouhá Loučka
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 Udánky
 Boršov
 Rohová
 kaple sv. Josefa
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Rocha
 kaple sv. Isidora
 Údolní mlýn
 fara
 kaple sv. Rocha
 porodní tábor
 Radkov
 morový sloup
 Křenov
 Cimburk
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Marka
 Koclířov
 kostel sv. Mikuláše
 Mladějov
 sousoší Piety
 kaple Panny Marie
 kaplička
 židovský hřbitov
 Lány
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vincence
 kaple sv. Anny
 napoleonský pomník
 Langrova vila
 fara
 kaple sv. Václava
 Vrážné
 Vraní Hora
 kaple sv. Anny
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 kostel sv. Vavřince
 Střítež
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Roubanina
 Tatenice
 Vranová Lhota
 panský dvůr
 Velké Opatovice
 Plankenberk
 Hvězda
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Rumberk
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 kaple
 Zahálkovy skalky
 kostel sv. Anny
 Kladky
 Hoštejn
 kostel sv. Kateřiny
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Nemilka
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Moravská Třebová
Kostelní nám. 24/3
57101 Moravská Třebová
Tel: 731 600 089, 731 600 088
http://www.farnostmt.cz
famoravskatrebova@a
Základní informace místa
ID místa: 13037
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama