čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Větrný mlýn holandského typu je prvně doložen v r. 1842. Kolem r. 1900 došlo k úpravě pro bytové účely. Během II. světové války byla poškozena střecha. K bytovým účelům slouží památkově chráněná stavba dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2020
Libhošť (německy Liebisch) je obec ležící na severovýchodě Moravy v okrese Nový Jičín. K nejvýznamnějším kulturním památkám obce patří fojtství a větrný mlýn. Větrný mlýn se nachází na kopci v nadmořské výšce 326 m severozápadně od obce. Stavba je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupná.
Luděk Vláčil, 15.8. 2020

  historie

  Větrný mlýn holandského typu v Libhošti je prvně doložen v roce 1842, kdy ho vlastnili manželé Bubíkovi. Další záznam uvádí, že mlýn v roce 1875 pracuje. Traduje se však, že mlýn nebyl nikdy uveden do řádného provozu. Již kolem roku 1900 došlo k úpravě pro bytové účely, přičemž bylo odstraněno technické zařízení a lopatky. Přízemí sloužilo jako hospodářská část a v patře byl byt. Během druhé

  Luděk Vláčil - zdroj:http://www.povetrnik.cz, https://www.pamatkovykatalog.cz, cs.wikipedia.org a další, 10.4. 2020

  popis

  Mlýn je dvoupatrová válcová zděná stavba kruhového půdorysu, zakončená kuželovou střechou krytou šindelem. Stavba o průměru 9 m je vysoká rovněž 9 m. Kamenné zdi u paty objektu jsou silné až jeden metr. K severozápadní straně přiléhá obytná přístavba, původně deštěná kůlna.
  Luděk Vláčil - zdroj: cs.wikipedia.org a další, 15.8. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Libhošť

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14790
  Typ místa: mlýn
  Podkategorie: větrný
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14790
  Uveřejněno: 17.8.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama