úterý, 1. prosinec 2020. Svátek slaví Iva, zítra Blanka
První zmínka o existenci statku pochází z r. 1495, kdy jej Vilém a Vratislav z Pernštejna přenechali městu. V l. 1731-1923 dvůr vlastnili Mitrovští z Nemyšle. V l. 1816 - 1825 za Viléma Mitrovského vznikl jako součást dvora klasicistní zámek. Dnes areál slouží jako zábavní a poznávací Centrum Eden.
Hlavní obrázek místa
Nový Dvůr
© Luděk Vláčil 092018
Zábavní a poznávací Centrum Eden se nachází v Novém Dvoře, části města Bystřice nad Pernštejnem. Areál centra se skládá z několika propojených částí. Hlavní část tvoří Panský dvůr, kde najdete expozici stolárny, kovárny, Příběhu půdy s krtincem pro děti, příbytek panského správce, lékárnu, pivovar a pivnici s občerstvením. Vedle dvora se nachází další část, tzv. Horácká vesnice. Jedná se o novodobé repliky staveb z 19. století, které jsou věnovány řemeslům našich předků. Najdete zde pazdernu, tkalcovnu, domek babky kořenářky, včelaře, mlýn, hrnčířskou dílnu a kapličku. Interiéry chalup jsou přístupné pro návštěvníky. U dvora je také ekopavilon, dětské hřiště a bludiště, se kterými sousedí farma a jízdárna Eden. Areál, jehož provozovatelem je město Bystřici nad Pernštejnem, je vhodný i pro celodenní výlet s dětmi. ...
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.centrumeden.cz a další, 11.11. 2018

  historie

  Vznik původního statku je kladen do 15. století. V té době již byli pány Bystřice Pernštejnové. První zmínka o existenci statku pochází z roku 1495, kdy jej Vilém a Vratislav z Pernštejna přenechali městu Bystřice. V roce 1731 koupil statek Arnošt Matyáš Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle. Ve 2. polovině 18. století se již nazývá Nový Dvůr (Neuhof). Pod tímto názvem je zaznačen na I. vojenském mapování –

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.centrumeden.cz/cs/, https://cs.wikipedia.org, https://www.bystricenp.cz/historie, https://www.ceskatelevize.cz a další, 11.11. 2018

  Půdorys místa

  Podoba dvora v r. 1835, Císařské povinné otisky map stabilního katastru Moravy a Slezska.
  © https://archivnimapy.cuzk.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bystřice nad Pernštejnem

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  ZÁBAVNÍ A POZNÁVACÍ CENTRUM EDEN
  Nový Dvůr 318, Bystřice nad Pernštejnem 593 01
  URL: http://www.centrumeden.cz/cs/
  E-mail: provoz@centrumeden.cz,
  Základní informace místa
  ID místa: 14008
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14008
  Uveřejněno: 15.11.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama