Mohutná, asi 6 metrů vysoká zděná barokní boží muka na umělém pahorku. Jejich stáří není doloženo, pochází snad z druhé poloviny 17. století či počátku 18. století. Památkově chráněna od roku 1958, pro svou krajinotvornou hodnotu byla v roce 2016 neúspěšně navržena na národní kulturní památku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2013
Boží muka nejsou spolehlivě datována, na mapě jsou zaznamenána až v roce 1828, nicméně památkáři je řadí do konce 17. století (dle původního evidenčního listu kulturní památky) či do 18. století (dle Památkového katalogu). Na svých pozemcích ji patrně postavil rod Wratislavů. Jedná se o válcový sloupek s odstupňovanou patou na téměř krychlovém soklu. Na vrcholu je hranolová kaplička, s mělkými nikami na všech stranách a stanovou stříškou s dvouramenným kovaným jetelovým kutým křížkem. V nikách jsou novodobé obrázky světců. Pro svoji krajinotvornou hodnotu byla navržena Jihočeským krajem, spolu s dalšími 19 drobnými sakrálními stavbami, na národní kulturní památku.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 24.11. 2019
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dírná

Místa v okolí

 Dírná
 Červená Lhota
 Mezná
 Chotěmice
 Lžín
 Pluhův Žďár
 židovský hřbitov
 Budislav
 Tučapy
 synagoga
 kostel sv. Ottona
 Kardašova Řečice
 boží muka
 Brandlín
 Babky
 kostel sv. Marka
 Myslkovice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Soběslav
 Choustník
 Choustník
 Čermákův vrch
 Dráchov
 Čertův kámen
 Mnich
 kostel sv. Barbory
 Svákov
 Hamr
 Rýdův kopec
 Talíř
 Skalice
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 radnice
 nová radnice
 Poštovský dům
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Radenín
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Horusický rybník
 Želeč
 Nežárecká brána
 synagoga
 Černovice
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Višněvice
 Višněvice
 Lom
Základní informace místa
ID místa: 14534
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama