Budova pivovaru přestavěná Ferdinandem Sternbachem r. 1847 na jednopatrový obdélný klasicistní zámek krytý valbovou střechou. Po roce 1945 využíván státním statkem, díky zanedbání údržby ve špatném stavu. Dnes prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí
© Jan Šebek, 06/2009
Ves Dobrohoř je jižním okrajem Starého Města pod Landštejnem, zámek je západním průčelím obrácen k silnici III/1527 směřující ze Starého Města na jih ke státní hranici. Autobusové spojení do Starého Města zajišťují linky na trase Jindřichův Hradec – Nová Bystřice – Slavonice. Silnici III/1527 kopíruje cyklotrasa č. 1007 z Peršláku přes Novou Bystřici do Starého Města pod Landštejnem.
2.5. 2010
popis

Bývalý pivovar přestavěný na zámek stojí na západní straně poplužního dvora. Zámek je jednoduchá jednopatrová klasicistní stavba na obdélném půdorysu krytá valbovou střechou. Západní průčelí je zvýrazněno mělkým pětiosým rizalitem. K východnímu průčelí jsou na obou koncích budovy připojena přízemní hospodářská křídla, střed průčelí je zvýrazněn čtyřosým rizalitem s trojúhelným štítem. Místnosti v interiérech jsou plochostropé nebo klenuté valenými klenbami, jedna z nich byla upravena na zámeckou kapli Zvěstování Panny Marie. Na přelomu tisíciletí byl zámek v důsledku dlouhodobého zanedbání údržby ve špatném stavu, narušenou střešní krytinou do budovy zatékalo, což zapříčinilo poškození krovu, některých kleneb a statické poruchy ve zdivu. Od roku 2002 má zámek nového majitele, kterému se snad podaří zámek zachránit před zkázou.

Zany podle J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003, 2.5. 2010

historie

Ves Dobrohoř (zvaná dříve Egerbeř) je poprvé připomínána jako příslušenství hradu Landštejna roku 1487. Součástí landštejnského panství a později fideikomisního statku byla Dobrohoř až do moderní doby. Minimálně od 18. století zde existoval poplužní dvůr spravovaný po opuštění hradu ze Starého Města pod Landštejnem. Na přelomu 18. a 19. století jej vlastnili hrabata Herbersteinové a po smrti posledního člena rodu hraběte Josefa roku 1816 dědil Otto Herberstein-Moltke z vedlejší větve rodu. Jeho dědictví však bylo napadeno a po dlouhých soudních sporech získal roku 1846 landštejnské panství Ferdinand von Wenzel svobodný pán von Sternbach zu Stock und Luttach. Jeho potomci drželi panství až do roku 1945. Po definitivním ukončení sporů nechal roku 1847 Ferdinand Sternbach přestavět pivovar, který byl součástí poplužního dvora, na jednoduchý klasicistní zámek. Po konfiskaci panství roku 1945 sloužil poplužní dvůr i zámek potřebám zdejšího státního statku,…  číst dále

Zany podle J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003, 2.5. 2010

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Město pod Landštejnem

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Offermannův zámek
 Pomezí
 Košťálkov
 Pfaffenschlag
 Maříž
 městské opevnění
 kaple sv. Kříže
 historické podzemí
 Dačická brána
 Slavonice – MPR
 panský dvůr
 radnice
 Jemnická brána
 boží muka
 Terezín
 Mutišov
 Český Rudolec
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 rozhledna U Jakuba
 Cizkrajov
 Slavětín
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 Nová Bystřice
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lamberta
 Krokovice
 Beistein
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 kašna
 Staré Hobzí
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 špitál
 Dačice
 Dačice
 hrobka rodu Dalbergů
 Borek
 Kostelní Vydří
 Heidenreichstein
 židovský hřbitov
 Černíč
Základní informace místa
ID místa: 8781
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama