Nejstarší nepřetržitě fungující papírna na území dnešní České republiky, od roku 2002 národní kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Hlavní budova papírny z roku 1825
© Ivan Grisa, 08/2004
Areál ruční papírny se nachází u silnice I/44 Rapotín - Jeseník, asi 500 m nad odbočkou k losinskému zámku. Nejbližší železniční stanice Velké Losiny na trati Šumperk - Kouty nad Desnou se nachází asi 300 m od podniku.
Ivan Grisa, 16.6. 2008
historie

Ruční papírna ve Velkých Losinách

Papírnu založili na svém panství Žerotínové pravděpodobně mezi lety 1591 (poslední doklad o existenci mlýna) a 1596 (nejstarší dochovaný papír s losinskou průsvitkou s motivem žerotínského erbu). Roku 1603 ji poprvé prodali nájemci podniku. Papírna přežila třicetiletou válku, roku 1679 se její majitelka stala jednou z obětí místních čarodějnických procesů. O 13 let později se stala znovu majetkem vrchnosti, která ji roku 1729 zmodernisovala osazením dřevěného holandru na přípravu papíroviny. Roku 1778 ji Jan Ludvík ze Žerotína prodává definitivně nájemci, kterým byl Matyáš Werner. První dvě třetiny 19. století se střídala období prosperity a špatného hospodaření. Nejhlubším úpadkem prochází po roce 1860, kdy se papírenská výroba stává pouhým doplňkem textilní produkce. Až objev vynikajících filtračních vlastností ručního papíru roku 1881 výrobu zachraňuje a přivádí ji k nové prosperitě. Výhod materiálu začínají stále více využívat…  číst dále

Ivan Grisa, podle www.rucnipapirna.cz, 16.6. 2008

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Velké Losiny

Místa v okolí

 Kalvárie
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 Vikýřovice
 Rapotín
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Pleče
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Burgstein
 Frankštát
 kostel sv. Mikuláše
 Třemešek
 Mrtvý muž
 Háj u Šumperka
 Ztracené kameny
 Bohdíkov
 Zelené kameny
 Bludoveček
 Bludov
 Jelení studánka
 Františkova myslivna
 Rabštejn
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Alfrédova chata
 kostel sv. Linharta
 Ruda nad Moravou
 Branná
 Červenohorské sedlo
 fojtství
 lázně Bludov
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 hraniční sloup
 Vozka
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 chata Švýcárna
 Praděd
 Vysoký vodopád
 chata Ovčárna
 Brníčko
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Ruční papírna Velké Losiny, a.s
Velké Losiny
788 15
Tel: +420 583 248 433
http://www.rucnipapirna.cz
infocentrum@rpvl.cz
Základní informace místa
ID místa: 6353
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama