
Zámek Budkov se nachází ve stejnojmenné obci přibližně 10 km od Jemnice. Je viditelný i z hlavní silnice, avšak kdo se chce postavit před jeho průčelí, musí odbočit. Zaujme ho jistě mohutná vstupní věž s hodinami, která je pozůstatkem bývalé tvrze a dominuje pětikřídlé jednopatrové budově vystavěné kolem nepravidelného nádvoří. Nádvoří je kolem dokola obklopeno arkádami s toskánským sloupovím. Zámek je oděn do renesančního hávu. Před zámkem se tyčí olistěný pamětník starých časů a hezky zrekonstruovaný kostel svatého Martina. Pod zámkem se rozprostírá unikátní vodní zahrada a anglický park se vzácnými dřevinami
První zmínka o vodní tvrzi v Budkově pochází z roku 1353, a to v souvislosti s tím, že ji původní majitel Jan z Budkova prodal do rukou bratrů Jeníka mladšího a Jeníka staršího z Mezimostí. Začátkem 16. století byla přestavěna v pozdně gotickém stylu. Důležitým mezníkem jsou léta 1545 až 1555, kdy byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Stalo se tak za vlády Hrubčických z Čechtína a zámek tím získal dnešní podobu. Barokní úpravy za vlády Františka Karla Berchtolda se zevnějšku prakticky nedotkly, znamenaly ale velkou přeměnu interiérů. Na počátku 19. století bylo okolí zámku obohaceno o anglický park s vodní zahradou. V současnosti zámek slouží jako dětský domov.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.