Řád německých rytířů nechal po roce 1708 postavit barokní zámek. Počátkem 19.st. přestavěn empírově a r. 1839 přistavěna kaple. Po r.1918 rezidence olomouckého arcibiskupa. V současnosti zchátralá a požárem (1986) poničená budova.
Hlavní obrázek místa
Dlouhá Loučka - Horní zámek
Celkový pohled
© Jan Holeš, 09/2006

Dlouhá Loučka - Horní zámek

Zámek se nachází v obci Dlouhá Loučka, přibližně 8 km od Uničova. V téže obci je ještě jeden zámek (Dlouhá Loučka – Dolní zámek). V blízkosti se nachází řada dalších atraktivních objektů, např. hrady Šternberk a Sovinec.
Jan Holeš, 24.9. 2006
popis

Zámek tvoří přibližně severo-jižně orientovaná obdélná dvoutraktová hlavní budova zakončena na obou stranách mohutnými obdélnými tubusy. Obě jejich východní poloviny tvoří schodišťové vestibuly, které navzájem spojuje chodba středního traktu. V ose zahradního průčelí připomíná stavebníka zámku kartuše s erbem velmistra řádu Franze Ludwiga z Beirheimu. K jižní části se pravoúhle připojuje krátké východní křídlo opatřené v severním průčelí navazující chodbou. Není vyloučeno, že poněkud neorganicky působící východní křídlo je pozůstatkem nějaké starší stavby. Klasicistní úpravy kolem roku 1830 se dotkly především fasád střední části delšího křídla. Původní barokní vzhled s kordonovou římsou nad přízemím, nárožními pilastry nadokenními frontony a parapetními římsami si zachovaly oba tubusy delšího křídla. Roku 1839 byla k severnímu tubusu přistavěna novobarokní kaple sv. Alžběty s čtvercovou lodí a půlválcovým závěrem. Po požáru…  číst dále

Zany, 25.9. 2006

historie

dějiny zámku

Bývalá obec Horní Dlouhá Loučka patřila dlouhá staletí k panství hradu Sovinec. V pobělohorských konfiskacích získal sovinecké panství i s Horní Dlouhou Loučkou řád německých rytířů. Po sloučení obou vsí roku 1708 nechal velmistr řádu Franz Ludwig z Beirheimu v dřívější horní části postavit barokní podélně orientovaný zámek. Za napoleonských válek byl zámek upraven na lazaret se 600 lůžky. Kolem roku 1830 byl upravován klasicistně, roku 1839 přibyla novobarokní kaple. Koncem 19. století byl kolem zámku vytvořen krajinářský park o rozloze cca 2 hektary. Po roce 1918 byl zámek vybrán jako rezidence pro odstoupivšího olomouckého arcibiskupa Lva kardinála Skrbenského z Hřiště. Památkou na druhou světovou válku jsou malby al secco (hlinitými barvami na suchou omítku), které zde roku 1941 vytvořili francouzští zajatci věznění na hradě Sovinci. V 80. letech 20. století zámek sloužil jako sklad a to až do požáru roku 1986, který je příčinou…  číst dále

Zany, 25.9. 2006

Půdorys místa

půdorys zámku
© M. Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Dlouhá Loučka

Místa v okolí

 Dlouhá Loučka
 Svatojánský most
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 Šumvald
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 kostel sv. Kateřiny
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 střelnice
 Rešov
 kostel sv. Jiljí
 Huzová
 pomník Josefa II.
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 měšťanské domy
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 Želechovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Strálek
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Bradlo
 Tři kameny
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 Zelená budka
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kašna
 městské hradby
 Rýmařov
 Lafayettův dům
 radnice
 Úsov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Preisův mlýn
 Spitzerova vila
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Janovice
 Rabštejn
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Svatojánský most
 trojiční sloup
 kaple sv. Josefa
 Mrtvý muž
 Husův sbor
 Sochův dům
 vodní elektrárna
 morový sloup
 Langův dům
 radnice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Těšíkovská kyselka
 Šargounský mlýn
 boží muka
 Švédská deska
 Nové Zámky
 kostel sv. Martina
 Burgstein
 Tepenec
 kostel Všech svatých
 Frankštát
 Čertův most
 jeskyně Podkova
 Rytířská síň
 Mladečské jeskyně
 sousoší Kalvárie
 Chudobín
 Třemešek
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Elitex strojírna, s.r.o.
Vavrečkova 5657
76001 Zlín
Základní informace místa
ID místa: 4643
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama