Řád německých rytířů nechal po roce 1708 postavit barokní zámek. Počátkem 19.st. přestavěn empírově a r. 1839 přistavěna kaple. Po r.1918 rezidence olomouckého arcibiskupa. V současnosti zchátralá a požárem (1986) poničená budova.
Hlavní obrázek místa
Dlouhá Loučka - Horní zámek
Celkový pohled
© Jan Holeš, 09/2006

Dlouhá Loučka - Horní zámek

Zámek se nachází v obci Dlouhá Loučka, přibližně 8 km od Uničova. V téže obci je ještě jeden zámek (Dlouhá Loučka – Dolní zámek). V blízkosti se nachází řada dalších atraktivních objektů, např. hrady Šternberk a Sovinec.
Jan Holeš, 24.9. 2006
popis

Zámek tvoří přibližně severo-jižně orientovaná obdélná dvoutraktová hlavní budova zakončena na obou stranách mohutnými obdélnými tubusy. Obě jejich východní poloviny tvoří schodišťové vestibuly, které navzájem spojuje chodba středního traktu. V ose zahradního průčelí připomíná stavebníka zámku kartuše s erbem velmistra řádu Franze Ludwiga z Beirheimu. K jižní části se pravoúhle připojuje krátké východní křídlo opatřené v severním průčelí navazující chodbou. Není vyloučeno, že poněkud neorganicky působící východní křídlo je pozůstatkem nějaké starší stavby. Klasicistní úpravy kolem roku 1830 se dotkly především fasád střední části delšího křídla. Původní barokní vzhled s kordonovou římsou nad přízemím, nárožními pilastry nadokenními frontony a parapetními římsami si zachovaly oba tubusy delšího křídla. Roku 1839 byla k severnímu tubusu přistavěna novobarokní kaple sv. Alžběty s čtvercovou lodí a půlválcovým závěrem. Po požáru…  číst dále

Zany, 25.9. 2006

historie

dějiny zámku

Bývalá obec Horní Dlouhá Loučka patřila dlouhá staletí k panství hradu Sovinec. V pobělohorských konfiskacích získal sovinecké panství i s Horní Dlouhou Loučkou řád německých rytířů. Po sloučení obou vsí roku 1708 nechal velmistr řádu Franz Ludwig z Beirheimu v dřívější horní části postavit barokní podélně orientovaný zámek. Za napoleonských válek byl zámek upraven na lazaret se 600 lůžky. Kolem roku 1830 byl upravován klasicistně, roku 1839 přibyla novobarokní kaple. Koncem 19. století byl kolem zámku vytvořen krajinářský park o rozloze cca 2 hektary. Po roce 1918 byl zámek vybrán jako rezidence pro odstoupivšího olomouckého arcibiskupa Lva kardinála Skrbenského z Hřiště. Památkou na druhou světovou válku jsou malby al secco (hlinitými barvami na suchou omítku), které zde roku 1941 vytvořili francouzští zajatci věznění na hradě Sovinci. V 80. letech 20. století zámek sloužil jako sklad a to až do požáru roku 1986, který je příčinou…  číst dále

Zany, 25.9. 2006

Půdorys místa

půdorys zámku
© M. Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Dlouhá Loučka

Místa v okolí

 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Floriána
 Svatojánský most
 arboretum
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 Šumvald
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 kostel sv. Kateřiny
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 střelnice
 Rešov
 kostel sv. Jiljí
 Huzová
 pomník Josefa II.
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 měšťanské domy
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 Želechovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Strálek
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Bradlo
 Tři kameny
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 Zelená budka
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kašna
 městské hradby
 Rýmařov
 Lafayettův dům
 radnice
 Úsov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Preisův mlýn
 Spitzerova vila
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 Janovice
 Rabštejn
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Svatojánský most
 trojiční sloup
 kaple sv. Josefa
 Mrtvý muž
 Husův sbor
 Sochův dům
 vodní elektrárna
 morový sloup
 Langův dům
 radnice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Těšíkovská kyselka
 Šargounský mlýn
 boží muka
 Švédská deska
 Nové Zámky
 kostel sv. Martina
 Burgstein
 Tepenec
 kostel Všech svatých
 Frankštát
 Čertův most
 jeskyně Podkova
 Rytířská síň
 Mladečské jeskyně
 sousoší Kalvárie
 Chudobín
 Třemešek
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Elitex strojírna, s.r.o.
Vavrečkova 5657
76001 Zlín
Základní informace místa
ID místa: 4643
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama