Řád německých rytířů nechal po roce 1708 postavit barokní zámek. Počátkem 19.st. přestavěn empírově a r. 1839 přistavěna kaple. Po r.1918 rezidence olomouckého arcibiskupa. V současnosti zchátralá a požárem (1986) poničená budova.
Hlavní obrázek místa
Dlouhá Loučka - Horní zámek
Celkový pohled
© Jan Holeš, 09/2006

Dlouhá Loučka - Horní zámek

Zámek se nachází v obci Dlouhá Loučka, přibližně 8 km od Uničova. V téže obci je ještě jeden zámek (Dlouhá Loučka – Dolní zámek). V blízkosti se nachází řada dalších atraktivních objektů, např. hrady Šternberk a Sovinec.
Jan Holeš, 24.9. 2006
popis

Zámek tvoří přibližně severo-jižně orientovaná obdélná dvoutraktová hlavní budova zakončena na obou stranách mohutnými obdélnými tubusy. Obě jejich východní poloviny tvoří schodišťové vestibuly, které navzájem spojuje chodba středního traktu. V ose zahradního průčelí připomíná stavebníka zámku kartuše s erbem velmistra řádu Franze Ludwiga z Beirheimu. K jižní části se pravoúhle připojuje krátké východní křídlo opatřené v severním průčelí navazující chodbou. Není vyloučeno, že poněkud neorganicky působící východní křídlo je pozůstatkem nějaké starší stavby. Klasicistní úpravy kolem roku 1830 se dotkly především fasád střední části delšího křídla. Původní barokní vzhled s kordonovou římsou nad přízemím, nárožními pilastry nadokenními frontony a parapetními římsami si zachovaly oba tubusy delšího křídla. Roku 1839 byla k severnímu tubusu přistavěna novobarokní kaple sv. Alžběty s čtvercovou lodí a půlválcovým závěrem. Po požáru…  číst dále

Zany, 25.9. 2006

historie

dějiny zámku

Bývalá obec Horní Dlouhá Loučka patřila dlouhá staletí k panství hradu Sovinec. V pobělohorských konfiskacích získal sovinecké panství i s Horní Dlouhou Loučkou řád německých rytířů. Po sloučení obou vsí roku 1708 nechal velmistr řádu Franz Ludwig z Beirheimu v dřívější horní části postavit barokní podélně orientovaný zámek. Za napoleonských válek byl zámek upraven na lazaret se 600 lůžky. Kolem roku 1830 byl upravován klasicistně, roku 1839 přibyla novobarokní kaple. Koncem 19. století byl kolem zámku vytvořen krajinářský park o rozloze cca 2 hektary. Po roce 1918 byl zámek vybrán jako rezidence pro odstoupivšího olomouckého arcibiskupa Lva kardinála Skrbenského z Hřiště. Památkou na druhou světovou válku jsou malby al secco (hlinitými barvami na suchou omítku), které zde roku 1941 vytvořili francouzští zajatci věznění na hradě Sovinci. V 80. letech 20. století zámek sloužil jako sklad a to až do požáru roku 1986, který je příčinou…  číst dále

Zany, 25.9. 2006

Půdorys místa

půdorys zámku
© M. Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Dlouhá Loučka

Místa v okolí

 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Floriána
 Svatojánský most
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 Šumvald
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 kostel sv. Kateřiny
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 střelnice
 Rešov
 kostel sv. Jiljí
 Huzová
 pomník Josefa II.
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 měšťanské domy
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 Želechovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Strálek
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Bradlo
 Tři kameny
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 Zelená budka
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kašna
 městské hradby
 Rýmařov
 Lafayettův dům
 radnice
 Úsov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Preisův mlýn
 Spitzerova vila
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Janovice
 Rabštejn
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Svatojánský most
 trojiční sloup
 kaple sv. Josefa
 Mrtvý muž
 Husův sbor
 Sochův dům
 vodní elektrárna
 morový sloup
 Langův dům
 radnice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Těšíkovská kyselka
 Šargounský mlýn
 boží muka
 Švédská deska
 Nové Zámky
 kostel sv. Martina
 Burgstein
 Tepenec
 kostel Všech svatých
 Frankštát
 Čertův most
 jeskyně Podkova
 Rytířská síň
 Mladečské jeskyně
 sousoší Kalvárie
 Chudobín
 Třemešek
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Elitex strojírna, s.r.o.
Vavrečkova 5657
76001 Zlín
Základní informace místa
ID místa: 4643
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama