Původně renesanční zámek postaven kolem roku 1630, v l. 1745–1747 přestavěna na renesančně barokní komplex. Po rekonstrukci v l. 1952–1958 převzala komplex zámku Matice Slovenská. V bývalé maštali depozitář historických knižních fondů.
Hlavní obrázek místa
Diviaky
Celkový pohled na zámek zezadu.
© Jan Holeš, 10/2006

Diviaky

Obec Diviaky je částí lázeňského města Turčianské Teplice. Zámek leží cca 500 metrů od hlavní silnice č. 65.
Jan Holeš, 28.10. 2006
historie

Diviaky

Diviaky jsou poprvé zmiňovány v letech 1260 a 1264. Dějiny Diviak byly za feudalismu spojeny se starobylým rodem Diviakovců, kteří ve 12. století vlastnili pozemky v Horní Nitře a také v Turci. Rodina těchto majitelů vymřela počátkem 15. století. V té době Albert Habsburský daroval Diviaky rodu Platyovců, kteří zůstali pány Diviak až do poloviny 19. století. V druhé polovině 19. století patřily Diviaky Pongrácovcům a Baťániovcům. Zámek byl postaven kolem roku 1630. Původně renesanční stavba byla v letech 1745–1747 přestavěna na renesančně barokní komplex s obrannou funkcí. V roce 1754 byly dostavěny kamenné zdi, maštale a sýpka. Po rekonstrukci v letech 1952–1958 převzala komplex zámku Matice Slovenská, které slouží dodnes. V bývalé maštali je umístěn depozitář historických knižních fondů.

28.10. 2006

Slovensko, Žilinský,  Turčianske teplice  ( TR ),

Místa v okolí

 Blatnica
 Blatnica
 Blatnický hrad
 Zniev
 Rakovo
 Necpaly
 Necpaly
 Necpaly
 Harmanecká jeskyně
Základní informace místa
ID místa: 4739
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 22.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama