První zmínka o existenci statku pochází z r. 1495, kdy jej Vilém a Vratislav z Pernštejna přenechali městu. V l. 1731-1923 dvůr vlastnili Mitrovští z Nemyšle. V l. 1816 - 1825 za Viléma Mitrovského vznikl jako součást dvora klasicistní zámek. Dnes areál slouží jako zábavní a poznávací Centrum Eden.
Hlavní obrázek místa
Nový Dvůr
© Luděk Vláčil 092018
Zábavní a poznávací Centrum Eden se nachází v Novém Dvoře, části města Bystřice nad Pernštejnem. Areál centra se skládá z několika propojených částí. Hlavní část tvoří Panský dvůr, kde najdete expozici stolárny, kovárny, Příběhu půdy s krtincem pro děti, příbytek panského správce, lékárnu, pivovar a pivnici s občerstvením. Vedle dvora se nachází další část, tzv. Horácká vesnice. Jedná se o novodobé repliky staveb z 19. století, které jsou věnovány řemeslům našich předků. Najdete zde pazdernu, tkalcovnu, domek babky kořenářky, včelaře, mlýn, hrnčířskou dílnu a kapličku. Interiéry chalup jsou přístupné pro návštěvníky. U dvora je také ekopavilon, dětské hřiště a bludiště, se kterými sousedí farma a jízdárna Eden. Areál, jehož provozovatelem je město Bystřici nad Pernštejnem, je vhodný i pro celodenní výlet s dětmi. Kromě běžné návštěvy se zde během roku pořádají různé akce. Vstup je zpoplatněn. Přímo u centra je velké parkoviště, ale zaparkovat můžete i v Bystřici nad Pernštejnem, odkud sem vede pohádková alej s prolézačkami, dřevěnými sochami pohádkových bytostí, parkem miniatur a velkou sochou zubra.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.centrumeden.cz a další, 11.11. 2018
historie

Vznik původního statku je kladen do 15. století. V té době již byli pány Bystřice Pernštejnové. První zmínka o existenci statku pochází z roku 1495, kdy jej Vilém a Vratislav z Pernštejna přenechali městu Bystřice. V roce 1731 koupil statek Arnošt Matyáš Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle. Ve 2. polovině 18. století se již nazývá Nový Dvůr (Neuhof). Pod tímto názvem je zaznačen na I. vojenském mapování – josefském. V roce 1815 zahájil Vilém Mitrovský přestavbu dvora. Střední část severního křídla sloužila jako příležitostné sídlo vrchnosti - zámek. Ve dvoře byly i byty šafáře a služebnictva. Na mapě stabilního katastru z roku 1835 je dvůr zachycen jako ještě trojkřídlý objekt. Nad portálem průjezdu byla umístěna kartuš se znakem Mitrovských z Nemyšle. Později došlo k rozšíření dvora o další křídlo. V roce 1923 byl Vladimír II. Mitrovský nucen velkostatek odprodat družstvu pro zušlechťování hospodářských zvířat…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.centrumeden.cz/cs/, https://cs.wikipedia.org, https://www.bystricenp.cz/historie, https://www.ceskatelevize.cz a další, 11.11. 2018

Půdorys místa

Podoba dvora v r. 1835, Císařské povinné otisky map stabilního katastru Moravy a Slezska.
© https://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bystřice nad Pernštejnem

Místa v okolí

 socha zubra
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Domanínek
 Rožná
 Aueršperk
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Karasín
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 Dolní Rožínka
 Pyšolec
 Blažkov
 Skalský dvůr
 Horní Rozsíčka
 štola sv. Trojice
 Bukov
 Dalečín
 Mitrov
 kostel sv. Václava
 Dalečín
 Pernštejn
 Pernštejn
 Lhotka u Mirošova
 Strážek
 Mitrov
 Moravecké Pavlovice
 Bobrová
 Černvír
 krytý trámový most
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Moravec
 Radešín
 Lamberg
 kostel sv. Matouše
 Víckov
 evangelický kostel
 Košíkov
 hrobka rodu Belcredi
 Síň rodáků
 Louka
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Jimramov
 Christianeum
 radnice
 kašna Píseň hor
 Jimramov
 Crhov
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Skryje
 Brtounova chalupa
 radnice
 Bystré
 Rysov
 Skály
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 vyhlídka Babylon
 židovský hřbitov
 Křižanov
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 synagoga
 Svojanov
 židovská škola
 mariánský sloup
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 Lomnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kadov
 Kadovské železárny
 Medlovský rybník
 kostel sv. Erasma
Kontaktní informace
ZÁBAVNÍ A POZNÁVACÍ CENTRUM EDEN
Nový Dvůr 318, Bystřice nad Pernštejnem 593 01
http://www.centrumeden.cz/cs/
provoz@centrumeden.cz,
Základní informace místa
ID místa: 14008
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama