V pozdně renesanční zámek byla přestavěn na starší tvrz v první pol. 17. stol. rodem Magnášů. V roce 1825 byl zámek po požáru obnoven a přestavěn. K budově přiléhá dvůr a rozsáhlý park.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí
© Roman Řezáč 09/2004

Zámecký park v Moravci

Od roku 1996 je přilehlý zámecký park pod správou Moravského zemského muzea v Brně, má rozlohu přibližně 3ha. Obsahuje velkou sbírku exotických dřevin, zásluhu na tom má především Gabriel hrabě Gedenus, který zámek vlastnil na konci 19.století. Park je známý především pro své rododendrony a azalky, k nejvýznamějším dále patří dřeviny jako Magnolia soulangiana, jedle kavkazká, barevné formy javorů či různé cypřišky. Mezi nejcennější se však řadí borovice Jeffreyova a jedle stříbrná.
Roman Řezáč, 26.9. 2004
turistické

Park kolem zámku obsahuje řadu vzácných stromů, které dle informací bývalého zámeckého zahradníka p. Dobrovolného nechal osobně zasadit Gabriel Ludwig Franz Ghislain hrabě Gudenus, který byl údajně vystudovaným dendrologem. Bližší informace o parku jsou jednak na tabuli u vchodu a jednak na domovské stránce obce. Na jaře v parku nádherně kvetou rododendrony, na podzim tam pak rostou houby. Místní je ale nesbírají, nechávají je jako turistickou raritu.

Rostislav Nebola, 22.6. 2007

historie

V Moravci stávala původně tvrz, připomínaná poprvé v r. 1374. V l. 1385 - 1386 náležela Vítu z Kralic, na počátku 15. století pak Staníku z Chvališova. Od poloviny 15. století drželi tvrz Gedeonové z Olešničky, až ji v r. 1514 Jiří Gedeon prodal spolu se vsí Moravcem Beneši Z Vahančic. Dále náleželo zboží Pernštejnům a Lhotským ze Ptení. Po Bílé hoře byl statek zkonfiskován dalšímu majiteli, Vilému Munkovi z Ejvančic, a koupil jej Hanuš Jakub Magnáš. Od něho jej získal v r. 1630 Jan Magnáš zvaný Bergamosco, jehož rod byl obdařen přídomkem „z Moravce“, a držel Moravec do r. 1746. Magnášové vybudovali v první polovině 17. století v místech zchátralé tvrze pozdně renesanční zámek. Je to jednopatrová čtyřkřídlá budova s nevelkým lichoběžníkovým nádvořím. Renesanční charakter stavby dnes připomíná hřebínková klenba v průjezdu a stopy po arkádách v nádvoří. Jejich oblouky nebyly neseny sloupy, ale…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 26.4. 2004

Komentáře

19.6.2007 09:52 nero
Opravuji původní text se jménem hraběte, plným jménem se jmenoval Gabriel Ludwig Franz Ghislain hrabě Gudenus, který se psal jako pán na Moravci, a také zde 1.8.1915 zemřel a je zde rovněž pohřben. Moravec koupil v r. 1858 jeho otec Gabriel Johann Georg Johann Baptist Virgil Anton, svobodný pán z Gudenusů (hraběcí titul získali až jeho potomci). Synem hraběte Gabriela Ludwiga a dědicem titulu i zámku byl Gideon Leopold hrabě Gudenus, narozený na Moravci 14.2.1889, který padl jako nadporučík dragounského regimentu v 28 letech v I. sv. válce 19.5.1917. Zámek spravovala jeho starší sestra Karola, provdaná za barona Jiřího Nádherného z Borutína. Po smrti Gideona Leopolda tak přešel zámek do vlastnictví rodu Nádherných, kteří ho drželi až do vyvlastění v r. 1946.
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Lhotka u Mirošova
 Bobrová
 Strážek
 Blažkov
 Šiklův mlýn
 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Radešín
 Dolní Rožínka
 Mitrov
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Templ
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 Mrázkova louka
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Rožná
 Rohy
 kostel sv. Jiljí
 Ořechov
 Víckov
 Žďárec
 kostel sv. Jiří
 Centrum Eden
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Košíkov
 socha zubra
 Domanínek
 Kněževes nad Oslavou
 železniční viadukt
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Osová
 Pernštejn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Skryje
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Pernštejn
 Obecník
 Rysov
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 katovna
 boží muka
 boží muka
 socha kavky
 kaplička
 Skalský dvůr
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kašna Píseň hor
 kaple Panny Marie
 Zahradiště
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kaple sv. Jiljí
 evangelický kostel
 krytý trámový most
 Černvír
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Aueršperk
 Oslavice
 Sáblíkův lesopark
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Dolní Heřmanice
 Zubštejn
 Pyšolec
 vodní dílo Vír I
 Deblín
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Vlčatín
Kontaktní informace
Moravec 1
592 54 Moravec
Tel: +420 566 673 719
http://www.obec-moravec.cz
Základní informace místa
ID místa: 1102
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama