Kostel sv. Mikuláše gotického původu ze 14. století přestavěn barokně r. 1731 a upraven r. 1878. Ze starší stavby dochovány tři zvony z konce 15. a 1. poloviny 16. století. Okolní hřbitov zrušen r. 1836. V sousedství pozdně barokní fara z r. 1799 s hospodářskými budovami a zahradou.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše pohledem ze silnice
© Pavel Vlach, 04/2015
Obec byla založena ve 14. století německými kolonisty jako Hermannschlag, současný název používán od 2. poloviny 19. století. Prochází tudy silnice II. třídy č. 391 spojující Křižanov a Žďárec. Obec s významnou rekreační zástavbou leží mimo železniční síť. Nejvýznamnější památku představuje barokní kostel sv. Mikuláše.
1.5. 2015
historie

První písemná zmínka o Heřmanově pochází z roku 1349 a je pravděpodobné, že tehdy již stál i kostel. Původní dřevěná stavba však stála o něco východněji než kostel současný. Zdejší kostel měl význam především v době po třicetileté válce, kdy byly k Heřmanovu přifařeny i dnes větší obce jako Osová Bítýška nebo Křižanov. Nynější podoba kostela sv. Mikuláše vychází z barokní přestavby v roce 1731, pozůstatkem původního kostela jsou tři zvony z let 1493, 1504 a 1543, které jsou dnes nejstaršími heřmanovskými památkami. Další úpravy proběhly roku 1878. Vnitřní výzdobě dominuje hlavní oltář zasvěcený sv. Mikuláši, po bocích jsou vedlejší oltáře Panny Marie Lurdské a sv. Anny. Kolem kostela byl původně hřbitov, který byl zrušen v roce 1836, současný hřbitov byl založen o několik desítek metrů severněji. Pozůstatkem původního hřbitova jsou dnes již jen dva kříže po pravé straně kostela. Součástí areálu je sousední fara…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím informací webu obce Heřmanov a knihy Heřmanov), 30.4. 2015

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Heřmanov

Místa v okolí

 Rohy
 boží muka
 Ořechov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 Žďárec
 Osová
 Mitrov
 boží muka
 Strážek
 Víckov
 Moravec
 Moravecké Pavlovice
 Mitrov
 Bukov
 Košíkov
 Lhotka u Mirošova
 boží muka
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Anny
 Skryje
 kostel sv. Jiří
 Rysov
 Blažkov
 Dolní Rožínka
 Újezd u Tišnova
 Bobrová
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Jiljí
 Templ
 Tasov
 kostel sv. Marka
 Rožná
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 Radešín
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 železniční viadukt
 kostel sv. Martina
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kámen
 kostel sv. Václava
 Velké Meziříčí
 Obecník
 radnice
 Pernštejn
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Pernštejn
 Dolní Heřmanice
 Dub
 boží muka
 Loučky
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Deblín
 železniční viadukt
 Křivoš
 krytý trámový most
 Černvír
 Vaneč
 Devět křížů
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 Čepička
 Centrum Eden
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Václava
 Pyšel
 Budišov
 Kněževes nad Oslavou
 Kozlov - dolní sídlo
 Kozlov - horní sídlo
 železniční viadukt
 Kubův most
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Nárameč
 železniční viadukt
 socha kavky
Základní informace místa
ID místa: 12156
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama