Kostel sv. Mikuláše gotického původu ze 14. století přestavěn barokně r. 1731 a upraven r. 1878. Ze starší stavby dochovány tři zvony z konce 15. a 1. poloviny 16. století. Okolní hřbitov zrušen r. 1836. V sousedství pozdně barokní fara z r. 1799 s hospodářskými budovami a zahradou.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše pohledem ze silnice
© Pavel Vlach, 04/2015
Obec byla založena ve 14. století německými kolonisty jako Hermannschlag, současný název používán od 2. poloviny 19. století. Prochází tudy silnice II. třídy č. 391 spojující Křižanov a Žďárec. Obec s významnou rekreační zástavbou leží mimo železniční síť. Nejvýznamnější památku představuje barokní kostel sv. Mikuláše.
1.5. 2015
historie

První písemná zmínka o Heřmanově pochází z roku 1349 a je pravděpodobné, že tehdy již stál i kostel. Původní dřevěná stavba však stála o něco východněji než kostel současný. Zdejší kostel měl význam především v době po třicetileté válce, kdy byly k Heřmanovu přifařeny i dnes větší obce jako Osová Bítýška nebo Křižanov. Nynější podoba kostela sv. Mikuláše vychází z barokní přestavby v roce 1731, pozůstatkem původního kostela jsou tři zvony z let 1493, 1504 a 1543, které jsou dnes nejstaršími heřmanovskými památkami. Další úpravy proběhly roku 1878. Vnitřní výzdobě dominuje hlavní oltář zasvěcený sv. Mikuláši, po bocích jsou vedlejší oltáře Panny Marie Lurdské a sv. Anny. Kolem kostela byl původně hřbitov, který byl zrušen v roce 1836, současný hřbitov byl založen o několik desítek metrů severněji. Pozůstatkem původního hřbitova jsou dnes již jen dva kříže po pravé straně kostela. Součástí areálu je sousední fara…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím informací webu obce Heřmanov a knihy Heřmanov), 30.4. 2015

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Heřmanov

Místa v okolí

 Rohy
 boží muka
 Ořechov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 Žďárec
 Osová
 Mitrov
 boží muka
 Strážek
 Víckov
 Moravec
 Moravecké Pavlovice
 Mitrov
 Bukov
 Košíkov
 Lhotka u Mirošova
 boží muka
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Anny
 Skryje
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Rysov
 Blažkov
 Dolní Rožínka
 Újezd u Tišnova
 Bobrová
 Dolní Rožínka
 Šiklův mlýn
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Jiljí
 Templ
 Tasov
 kostel sv. Marka
 Rožná
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 Radešín
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 železniční viadukt
 kostel sv. Martina
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kámen
 kostel sv. Václava
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Jiljí
 Obecník
 radnice
 Pernštejn
 vyhlídka Babylon
 Pernštejn
 Dolní Heřmanice
 Dub
 boží muka
 Loučky
 boží muka
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Deblín
 železniční viadukt
 Křivoš
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 krytý trámový most
 Černvír
 Vaneč
 Devět křížů
 mlýn ve Žlebě
 boží muka
 Čepička
 Centrum Eden
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Václava
 Pyšel
 Budišov
 Kněževes nad Oslavou
 Kozlov - dolní sídlo
 Kozlov - horní sídlo
 železniční viadukt
 Kubův most
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Nárameč
 železniční viadukt
 socha kavky
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 12156
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama