Reliéfní zbytky hrádkuz poloviny 13.století, částečně poškozeného lomem, na kopci Hradisko severně nad obcí.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrádek od severu
© Roman Řezáč 12/2005
Reliéfní pozůstatky hrádku se nachází severně nad stejnojmennou obcí, v místě bývalého lomu, na kopci zvaném příznačně Hradisko. Hrádek zaujal jeho vrchol s dobrým výhledem především na jih a západ. Dnes je zalesněný, stejně jako celý jihozápadní svah kopce. Od severovýchodu se k hrádku napojuje mírně projmutá planina, sloužící jako pole, která následně ještě mírně stoupá. Z tohoto hlediska lze říct, že hrádek stojí v okrajové poloze, tedy na jakési vyvýšené skalnaté hraně kopce. Výborně byl chráněný strmým svahem směrem k obci, tedy na severní a podobně i na západní straně. Na severozápadě je již svah mírnější a o přiléhajícím poli na severovýchodě již byla řeč. Samotný hrádek měl tvar zaobleného obdélníku, jeho strany měly přibližně 35 x 20 m. Obtáčel ho příkop, který měl šířku okolo 10 m. K jeho bližšímu popisu se dostaneme ještě níže, protože jeho charakteristika v minulém čase není náhodná. Hrádek nejspíš z poloviny 13.století, o kterém se uvažuje jako o možném nejstarším sídle pozdějších Pernštejnů v tomto kraji, je totiž z nemalé části poškozený. Přibližně jednu jeho třetinu nenávratně zničil lom na slídu, která pohltil téměř celou východní polovinu okružního příkopu a část jádra. Proto se nelze blíže vyjádřit ani k bezprostřednímu okolí, protože to je pozměněno těžebními pracemi. Především asi 60 m dlouhý, trojúhelníkový jazyk vybíhající jihovýchodně pod hrádkem by byl pro hospodářské zázemí s lehčím opevněním jako stvořený. Na východě ho částečně lemuje nepatrný násep, který by mohl pozůstatkem ohrazení, ale původ je značně nejistý. Od severozápadu do něj svahem od obce po úbočí kopce ústí dnešní cesta, která třeba může i kopírovat cestu středověkou. Stejně tak z opačné strany hrádku, na severu, je znatelná terasovitá plošina s několika prohlubněmi. Má taktéž trojúhelníkový tvar a rozměry asi 35 x 25 m. Její původ je stejně jako…  číst dále
Roman Řezáč, 27.12. 2005
historie

O hradu nejsou známé žádné zprávy, podle nálezů se předpokládá vznik v polovině 13.století a zánik na přelomu 13 a 14.století.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2001), 27.12. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Rožná

Místa v okolí

 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Centrum Eden
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 socha zubra
 Mitrov
 Blažkov
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Domanínek
 Šiklův mlýn
 Strážek
 Mitrov
 Moravecké Pavlovice
 Lhotka u Mirošova
 Pernštejn
 Pernštejn
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Jiří
 Aueršperk
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Zubštejn
 Moravec
 Bobrová
 krytý trámový most
 Černvír
 Karasín
 Víckov
 Pyšolec
 Košíkov
 štola sv. Trojice
 Skalský dvůr
 vodní dílo Vír I
 Skryje
 boží muka
 Radešín
 Rysov
 Žďárec
 kostel sv. Mikuláše
 Dalečín
 Dalečín
 Rohy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jiljí
 Křižanov
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Martina
 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Barbory
 mariánský sloup
 Osiky
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Horní les
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 židovská škola
 Louka
 synagoga
 kašna Píseň hor
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 evangelický kostel
 radnice
 Křivoš
 Lomnice
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Crhov
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Loučky
 Ořechov
 železniční viadukt
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Čepička
 Předklášteří
 Hrádek u Kněževsi
 boží muka
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Medlovský rybník
 Klucanina
 rybník Sykovec
Základní informace místa
ID místa: 3657
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama