Hradby najdeme na Staroměstské ulici v Bratislavě. Do města vedly tři brány. Brány opevněny po invazi husitů. Opevnění posíleno před tureckými nájezdy. V r. 1775 byla velká část zbourána. Zachovány jen Michalská brána a část hradeb podél Staroměstské ulice.
Hlavní obrázek místa
Hradby v hlavním městě Slovenska v Bratislavě
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislava je hlavní město Slovenska. Najdeme ji na jihozápadě země u hranic s Rakouskem a Maďarskem. Leží asi 65 km jižně od hranic s Českem u Břeclavi.
Pavel Vítek, 21.8. 2020
popis

Pozůstatky bratislavských městských hradeb můžeme vidět v ulici Staroměstské. Město bylo nuceno městské hradby uzavřít pro veřejnost, protože na více místech bylo riziko zřícení části zdiva a tím i nebezpečí úrazu. Hrozilo, že hradby zůstanou uzavřené. Město Bratislava ale zajistilo, aby mohly být hradby zpřístupněné, a v současnosti jsou hradby přístupné v plném rozsahu. Možné vstupy na hradby jsou od Rudnayova náměstí u dómu sv. Martina, z Prepoštské, Židovské a Kapitulské ulice.

Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

historie

Hradby najdeme na Staroměstské ulici, která vede od mostu SNP okolo kostela sv. Martina směrem k prezidentskému paláci. Ke konci 14. století vedly do města tři brány. Michalská severní, Vydrická západní a Vavřinecká neboli Laurínská brána na východě. Vavřinecká brána stávala na východní straně městských hradeb. Byla postavena v 13. století a zbořena v roce 1778. Vydrická brána se nacházela u dómu sv. Martina. Název je odvozen z její polohy, protože za ní se rozkládala osada Vydrica. Michalská brána svoje jméno dostala po kostelu sv. Michala, který stával nedaleko. Postavena byla koncem 14. století. Horní osmiboká část věže byla postavena v letech 1511–1517. Dnešní podobu získala roku 1758. V průběhu 15. století k nim přibyla menší, Rybná brána, vedoucí na jih k Dunaji. Brány byly opevněné na příkaz Zikmunda Lucemburského po invazi husitů. Zdi opevnění byly z kamene, silné od 130 do 160 cm. Svou definitivní podobu získaly…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15168
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama