Hradby najdeme na Staroměstské ulici v Bratislavě. Do města vedly tři brány. Brány opevněny po invazi husitů. Opevnění posíleno před tureckými nájezdy. V r. 1775 byla velká část zbourána. Zachovány jen Michalská brána a část hradeb podél Staroměstské ulice.
Hlavní obrázek místa
Hradby v hlavním městě Slovenska v Bratislavě
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislava je hlavní město Slovenska. Najdeme ji na jihozápadě země u hranic s Rakouskem a Maďarskem. Leží asi 65 km jižně od hranic s Českem u Břeclavi.
Pavel Vítek, 21.8. 2020
popis

Pozůstatky bratislavských městských hradeb můžeme vidět v ulici Staroměstské. Město bylo nuceno městské hradby uzavřít pro veřejnost, protože na více místech bylo riziko zřícení části zdiva a tím i nebezpečí úrazu. Hrozilo, že hradby zůstanou uzavřené. Město Bratislava ale zajistilo, aby mohly být hradby zpřístupněné, a v současnosti jsou hradby přístupné v plném rozsahu. Možné vstupy na hradby jsou od Rudnayova náměstí u dómu sv. Martina, z Prepoštské, Židovské a Kapitulské ulice.

Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

historie

Hradby najdeme na Staroměstské ulici, která vede od mostu SNP okolo kostela sv. Martina směrem k prezidentskému paláci. Ke konci 14. století vedly do města tři brány. Michalská severní, Vydrická západní a Vavřinecká neboli Laurínská brána na východě. Vavřinecká brána stávala na východní straně městských hradeb. Byla postavena v 13. století a zbořena v roce 1778. Vydrická brána se nacházela u dómu sv. Martina. Název je odvozen z její polohy, protože za ní se rozkládala osada Vydrica. Michalská brána svoje jméno dostala po kostelu sv. Michala, který stával nedaleko. Postavena byla koncem 14. století. Horní osmiboká část věže byla postavena v letech 1511–1517. Dnešní podobu získala roku 1758. V průběhu 15. století k nim přibyla menší, Rybná brána, vedoucí na jih k Dunaji. Brány byly opevněné na příkaz Zikmunda Lucemburského po invazi husitů. Zdi opevnění byly z kamene, silné od 130 do 160 cm. Svou definitivní podobu získaly…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15168
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama