Hradby najdeme na Staroměstské ulici v Bratislavě. Do města vedly tři brány. Brány opevněny po invazi husitů. Opevnění posíleno před tureckými nájezdy. V r. 1775 byla velká část zbourána. Zachovány jen Michalská brána a část hradeb podél Staroměstské ulice.
Hlavní obrázek místa
Hradby v hlavním městě Slovenska v Bratislavě
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislava je hlavní město Slovenska. Najdeme ji na jihozápadě země u hranic s Rakouskem a Maďarskem. Leží asi 65 km jižně od hranic s Českem u Břeclavi.
Pavel Vítek, 21.8. 2020
popis

Pozůstatky bratislavských městských hradeb můžeme vidět v ulici Staroměstské. Město bylo nuceno městské hradby uzavřít pro veřejnost, protože na více místech bylo riziko zřícení části zdiva a tím i nebezpečí úrazu. Hrozilo, že hradby zůstanou uzavřené. Město Bratislava ale zajistilo, aby mohly být hradby zpřístupněné, a v současnosti jsou hradby přístupné v plném rozsahu. Možné vstupy na hradby jsou od Rudnayova náměstí u dómu sv. Martina, z Prepoštské, Židovské a Kapitulské ulice.

Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

historie

Hradby najdeme na Staroměstské ulici, která vede od mostu SNP okolo kostela sv. Martina směrem k prezidentskému paláci. Ke konci 14. století vedly do města tři brány. Michalská severní, Vydrická západní a Vavřinecká neboli Laurínská brána na východě. Vavřinecká brána stávala na východní straně městských hradeb. Byla postavena v 13. století a zbořena v roce 1778. Vydrická brána se nacházela u dómu sv. Martina. Název je odvozen z její polohy, protože za ní se rozkládala osada Vydrica. Michalská brána svoje jméno dostala po kostelu sv. Michala, který stával nedaleko. Postavena byla koncem 14. století. Horní osmiboká část věže byla postavena v letech 1511–1517. Dnešní podobu získala roku 1758. V průběhu 15. století k nim přibyla menší, Rybná brána, vedoucí na jih k Dunaji. Brány byly opevněné na příkaz Zikmunda Lucemburského po invazi husitů. Zdi opevnění byly z kamene, silné od 130 do 160 cm. Svou definitivní podobu získaly…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/sr-bratislava-mestske-hradby/, 21.8. 2020

Komentáře

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15168
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama