Klasicistní dům postaven mezi roky 1781–1787. Nepravidelný půdorys domu. Patro jižního průčelí vyloženo na pěti tesaných krakorcích, s esovitým vykrojením, římsou a čabrakou, spojených valenými klenbičkami. Dům památkově chráněn od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Lanškrounský dům zvaný "Piáno".
© Pavel Vítek 05/2017
Město Lanškroun najdeme 19 km jihovýchodně od okresního města Ústí nad Orlicí a 23 km severně od Svitav. Dům zvaný Piáno nalezneme v historické části Lanškrouna, v ulici 28. října, jihovýchodně od lanškrounského zámku.
Pavel Vítek, 4.6. 2017
popis

Rozšiřování domu proběhlo roku 1828. Hlavní průčelí ukončuje atika. Původní vchod vymezený kamenným portálem je dnes přeměněn v okno. Patro jižního průčelí je vyloženo na pěti tesaných krakorcích, s esovitým vykrojením, římsou a čabrakou, spojených valenými klenbičkami. Síň v přízemí je valeně zaklenutá, další místnosti přízemí i prvního patra jsou plochostropé. Dům je nepravidelného půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva, omítnutý vápennou omítkou. Fasáda je ukončena profilovanou korunovou římsou. Dům je zastřešen sedlovou střechou s valbou, krytina je prejzová. Patro jižního traktu do ulice Hradební pochází až z padesátých let 20. století. Dům je památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.6. 2017

historie

Klasicistní dům byl postaven někdy mezi roky 1781–1787. Nepravidelný půdorys domu je dán jeho vestavbou do části parkánu městského opevnění. To probíhalo v jeho sousedství u Horní brány, která byla zbořena roku 1791. Výraznější stavební úpravou dům prošel v klasicistním duchu na počátku druhé čtvrtiny 19. století. Jedná se o velice zajímavý doklad urbanistického vývoje regionálního města a jeho rozrůstání původního historického jádra. V 90. letech 20. století proběhla celková rekonstrukce objektu.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanškroun

Místa v okolí

 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Lanškroun
 kašna s delfíny
 Krčma
 radnice
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Výprachtice
 kaple sv. Anny
 Tatenice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Mladějov
 Bystřec
 Hvězda
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 Horákova kaple
 Stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kaple
 fara
 kostel sv. Rocha
 zvonice s márnicí
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 partyzánský bunkr
 Orlice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 Mlýnický dvůr
 rychta
 Kozlovský kopec
 Dlouhá Třebová
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Hotmarova kaplička
 Rotnek
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 porodní tábor
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Mendryka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 Žampach
Kontaktní informace
28. října č. p. 202
563 01 Lanškroun
Žichlínské Předměstí
Základní informace místa
ID místa: 13416
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama