Zámek byl zbudován někdy po roce 1677 pravděpodobně za Jana Zikmunda Mikusche z Buchberga. V roce 1798 byl postoupen Konrádovi ze Šternberka, jehož rod jej vlastnil do roku 1869, kdy jej koupil Antonín Latzel. Latzelům patřil až do konfiskace v roce 1945. Dnes je v majetku společnosti Agro ARW s.r.o.
Hlavní obrázek místa
Hlavní zámecké průčelí
© Dušan Dohňanský 07/2020
Tzv. Dolní dvůr v Červené Vodě se připomíná již od 16. století, kdy náležel Janu Sičovi z Bauke. V roce 1677 jej získal Jan Hoffer z Hoffersburku, jehož dceru Marii si vzal Jan Zikmund Mikusch z Buchberga, majitel panství Černá Voda. Pravděpodobně za Mikuschů byl v jihozápadním rohu Dolního dvora zbudován nevelký jednopatrový barokní zámek, k němuž přiléhal i park. V roce 1798 postoupil Arnošt Mikusch dvůr se zámkem Konrádovi ze Šternberka, příslušníkovi slezské větve Šternberků. Ti jej vlastnili do roku 1869, kdy Dolní Červenou Vodu koupil Antonín Latzel. Za Latzelů ve 2. polovině 19. století došlo k menším pseudoklasicistickým úpravám zámku. Vstupní východní nádvorní průčelí bylo zvýrazněno představeným litinovým balkonem a drobným vikýřem se štítem. Park vyplňoval prostor mezi obecní zástavbou a dvorem. Rovněž zamaskoval hospodářské budovy a dal vyniknout vlastnímu zámku. Latzelové vlastnili zámek až do konfiskace v roce 1945. Po tomto roce v něm sídlily různé zemědělské organizace, které jeho údržbě něvěnovaly větší pozornost. Dnes je zámek majetkem společnosti AGRO ARW s.r.o. a slouží jako sklady. Je krytý valbovou střechou, má hladké fasády bez výraznějších architektonických prvků a ozdob. Balkon s vikýřem jsou zachovány téměř v původním stavu.
Dohňanský Dušan, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska; J. Laššák - Zámecký park ve Staré Červené Vodě, 16.7. 2020
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Stará Červená Voda

Místa v okolí

 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Černá Voda
 Hukovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 kaple Panny Marie
 vápenky
 boží muka
 Velké Kunětice
 Kaltenštejn
 Tomíkovice
 kaple sv. Josefa
 Horní Heřmanice
 Žulová
 Buková
 Hradec
 boží muka
 Bernartice
 Široký Brod
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Široký Brod
 Medvědí kámen
 Vlčice
 Obří výhledna
 Balneopark
 Čertovy kameny
 Lázně Jeseník
 jeskyně Na Pomezí
 Priessnitzova hrobka
 Ścibórz
 kostel sv. Kateřiny
 Zlatý Chlum
 Otmuchów
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 sanatorium Altvater
 fojtství
 Horní Fořt
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Jiří
 Ujeździec
 kostel sv. Václava
 Javorník
 Kohout
 Jánský vrch
 Pustý Zámek
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Čertovy kazatelny
 Lisie Kąty
 Zlatorudné mlýny
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Lurdská jeskyně
 kaple sv. Rocha
 Edelštejn
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 15079
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama