Kaple sv. Anny v Jilemnici, stojící na východním úbočí vrchu Kozince, byla postavena r. 1908. Stavba nezapře dobu secese. Původně tvořila dominantu v polích, časem ji obklopila zástavba. Kolem kaple stojí vzrostlé lípy, staré více než sto let. Při její jižní straně stojí kříž z roku 1844.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny
© j h, 10/2010

Naučná stezka

Kaple sv. Anny je pátým zastavením na naučné stezce města Jilemnice, dlouhé 7,5 km, nazvané "Jilemnice známá neznámá". Stezka, značená žlutou turistickou značkou, tvoří nenáročný turistický okruh s celkem 18 zastávkami s naučnými tabulemi.
E. Horáková podle http://www.mestojilemnice.cz, 9.10. 2012
historie

Kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny stojí na východním úbočí vrchu Kozince. Dnes je obklopena zástavbou, v roce 1908, kdy byla vysvěcena, stála ovšem ještě daleko v polích a tvořila výraznou krajinnou dominantu. Stavba nezapře dobu secese. Podle pamětníků byly v kapli slouženy mše svaté až do konce 40. let minulého století, později tato tradice zanikla. Znovu byla obnovena r. 1982 a od té doby se v kapli opět slouží mše v neděli před (nebo po) svátku sv. Anny (26.7.). Při její jižní straně stojí kříž z roku 1844. Na podstavci s reliéfem sv. Františka Serafínského lze přečíst, že Boží muka dal postavit hrabačovský pekař Franc Jezdinský spolu s manželkou Anežkou. Lípy malolisté (Tylia cordata) vedle kaple jsou staré přibližně 100 let, dosahují výšky kolem 25 m a obvod kmene v dolení části činí asi 350 cm.

jh podle informačního textu MÚ Jilemnice na místě, http://www.vikariatjilemnice.cz, 19.2. 2011

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Jilemnice

Místa v okolí

 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 Zvědavá ulička
 Víchová
 Dolní Štěpanice
 Mladkovský hrádek
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Sytový
 Kundratice
 Loukov
 Žalý
 Roprachtice
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Tři domky
 Vrchlabí
 Nístějka
 dub letní
 Studenec
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 U borovice
 Škodějov
 Žďár
 Podhůří
 evangelický kostel
 Ždírec
 kostel sv. Josefa
 Košťálov
 Levínská Olešnice
 Levín
 Roztoky u Semil
 Kozinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Koštofrank
 Semily
 Masarykova vyhlídka
 fara
 Jesenný
 kostel sv. Mikuláše
 Lomnice nad Popelkou
 Fořt
 Myší skála
 Kumburk
 Kláštenec
 vodní elektrárna
 kostel sv. Martina
 Návarov
 Návarov
 Tábor
 kamenný most
 Bradlec
 Alainova věž
 kaple Piety
 mariánský sloup
 Kozlov
 Pecka
 kaple sv. Trojice
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 9758
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama