Kaple sv. Anny v Jilemnici, stojící na východním úbočí vrchu Kozince, byla postavena r. 1908. Stavba nezapře dobu secese. Původně tvořila dominantu v polích, časem ji obklopila zástavba. Kolem kaple stojí vzrostlé lípy, staré více než sto let. Při její jižní straně stojí kříž z roku 1844.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny
© j h, 10/2010

Naučná stezka

Kaple sv. Anny je pátým zastavením na naučné stezce města Jilemnice, dlouhé 7,5 km, nazvané "Jilemnice známá neznámá". Stezka, značená žlutou turistickou značkou, tvoří nenáročný turistický okruh s celkem 18 zastávkami s naučnými tabulemi.
E. Horáková podle http://www.mestojilemnice.cz, 9.10. 2012
historie

Kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny stojí na východním úbočí vrchu Kozince. Dnes je obklopena zástavbou, v roce 1908, kdy byla vysvěcena, stála ovšem ještě daleko v polích a tvořila výraznou krajinnou dominantu. Stavba nezapře dobu secese. Podle pamětníků byly v kapli slouženy mše svaté až do konce 40. let minulého století, později tato tradice zanikla. Znovu byla obnovena r. 1982 a od té doby se v kapli opět slouží mše v neděli před (nebo po) svátku sv. Anny (26.7.). Při její jižní straně stojí kříž z roku 1844. Na podstavci s reliéfem sv. Františka Serafínského lze přečíst, že Boží muka dal postavit hrabačovský pekař Franc Jezdinský spolu s manželkou Anežkou. Lípy malolisté (Tylia cordata) vedle kaple jsou staré přibližně 100 let, dosahují výšky kolem 25 m a obvod kmene v dolení části činí asi 350 cm.

jh podle informačního textu MÚ Jilemnice na místě, http://www.vikariatjilemnice.cz, 19.2. 2011

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Jilemnice

Místa v okolí

 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 Zvědavá ulička
 Víchová
 Dolní Štěpanice
 Mladkovský hrádek
 Plátenický dům
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Sytový
 Kundratice
 Žalý
 Loukov
 Roprachtice
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Tři domky
 Nístějka
 dub letní
 Studenec
 panská hájovna
 kříž
 zvonička
 boží muka
 U borovice
 Škodějov
 Podhůří
 Žďár
 evangelický kostel
 Ždírec
 kostel sv. Josefa
 Košťálov
 Levín
 Levínská Olešnice
 Roztoky u Semil
 Kozinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Koštofrank
 Semily
 Masarykova vyhlídka
 fara
 Jesenný
 kostel sv. Mikuláše
 Lomnice nad Popelkou
 Fořt
 Kumburk
 Kláštenec
 vodní elektrárna
 kostel sv. Martina
 Návarov
 Návarov
 Tábor
 kamenný most
 Bradlec
 Alainova věž
 kaple Piety
 mariánský sloup
 Pecka
 Kozlov
 kaple sv. Trojice
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 sloup jezuity Burnatia
 kostel sv. Martina
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 9758
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama