Kaple sv. Anny v Jilemnici, stojící na východním úbočí vrchu Kozince, byla postavena r. 1908. Stavba nezapře dobu secese. Původně tvořila dominantu v polích, časem ji obklopila zástavba. Kolem kaple stojí vzrostlé lípy, staré více než sto let. Při její jižní straně stojí kříž z roku 1844.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny
© j h, 10/2010

Naučná stezka

Kaple sv. Anny je pátým zastavením na naučné stezce města Jilemnice, dlouhé 7,5 km, nazvané "Jilemnice známá neznámá". Stezka, značená žlutou turistickou značkou, tvoří nenáročný turistický okruh s celkem 18 zastávkami s naučnými tabulemi.
E. Horáková podle http://www.mestojilemnice.cz, 9.10. 2012
historie

Kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny stojí na východním úbočí vrchu Kozince. Dnes je obklopena zástavbou, v roce 1908, kdy byla vysvěcena, stála ovšem ještě daleko v polích a tvořila výraznou krajinnou dominantu. Stavba nezapře dobu secese. Podle pamětníků byly v kapli slouženy mše svaté až do konce 40. let minulého století, později tato tradice zanikla. Znovu byla obnovena r. 1982 a od té doby se v kapli opět slouží mše v neděli před (nebo po) svátku sv. Anny (26.7.). Při její jižní straně stojí kříž z roku 1844. Na podstavci s reliéfem sv. Františka Serafínského lze přečíst, že Boží muka dal postavit hrabačovský pekař Franc Jezdinský spolu s manželkou Anežkou. Lípy malolisté (Tylia cordata) vedle kaple jsou staré přibližně 100 let, dosahují výšky kolem 25 m a obvod kmene v dolení části činí asi 350 cm.

jh podle informačního textu MÚ Jilemnice na místě, http://www.vikariatjilemnice.cz, 19.2. 2011

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Jilemnice

Místa v okolí

 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 Zvědavá ulička
 Víchová
 Dolní Štěpanice
 Mladkovský hrádek
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Sytový
 Kundratice
 Loukov
 Žalý
 Roprachtice
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Tři domky
 Vrchlabí
 Nístějka
 dub letní
 Studenec
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 U borovice
 Škodějov
 Žďár
 Podhůří
 evangelický kostel
 Ždírec
 kostel sv. Josefa
 Košťálov
 Levínská Olešnice
 Levín
 Roztoky u Semil
 Kozinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Koštofrank
 Semily
 Masarykova vyhlídka
 fara
 Jesenný
 kostel sv. Mikuláše
 Lomnice nad Popelkou
 Fořt
 Myší skála
 Kumburk
 Kláštenec
 vodní elektrárna
 kostel sv. Martina
 Návarov
 Návarov
 Tábor
 kamenný most
 Bradlec
 Alainova věž
 kaple Piety
 Pecka
 mariánský sloup
 Kozlov
 kaple sv. Trojice
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 9758
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama