Kostel vznikl v letech 1690-1693. V letech 1893-1895 proběhla celková přestavba a rekonstrukce. V letech 1861-62 bylo provedeno kompletní přemalování interiéru.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Marek 10/2006
Obec Bozkov se nachází asi 8 kilometrů od Semil. V blízkosti obce jsou unikátní dolomitové jeskyně ale také historický klenot kostel Navštívení Panny Marie. Kostel je perfektně udržován a je v dobrém stavu. Leží zhruba uprostřed obce a je dominantou okolí. Věž slouží jako rozhledna s výhledem do dalekého okolí. Kostel bývá taky otevřen a je možno si prohlédnout jeho krásnou výzdobu a cenné zařízení. Nad vchodem je v nice krásná socha Madony. Úcta a poděkování pak rozhodně patří osobám, které se podílely na rekonstrukci a správci kostela za jeho důkladnou práci. Je nepochybně smutné, když ve velkých městech jsou kostely v mnohem lepším technickém stavu uzavřeny a potom jsou kostely, které jsou v místech malých vesniček, a při prohlídce turista může obdivovat interiér kostela, jako je v Bozkově. Při návštěvě dolomitových jeskyní vřele doporučuji i návštěvu kostela.
Aleš Marek, 28.10. 2006
historie

Kostel je ranně barokní a vystavěn byl v letech 1690–1693. V letech 1893–1895 proběhla celková rekonstrukce, kterou lze doložit podle datumu na oratoři. Vymalování kostela provedl v letech 1861–62 F. Maischaider. Budova je jednolodní s půlkruhovým presbytářem a s hranolovou věží u severní strany. V přízemí vysoké věže je sakristie a v patře oratoř. V hlavním průčelí je nika se sochou Madony z roku 1765. Presbytář a loď jsou zaklenuty dřevěnou omítnutou valenou klenbou s lunetami. V oratoři je dřevěný táflový strop s výjevem Nejsvětější Trojice z roku 1693. Zařízení kostela je dílem J. a M. Jelínků z Kosmonos. Monumentální portálový hlavní oltář s otočenými sloupy, sochami světců a světic na tabernáklu je pozdně gotická socha Madony z poloviny 16. století. Kazatelna je vyzdobena sochami evangelistů a sochou sv. Augustina. Boční oltář je zasvěcen sv. Blažejovi, zdobí ho sochy…  číst dále

Umělecké památky Čech, svazek první., 28.10. 2006

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Bozkov

Místa v okolí

 Masarykova vyhlídka
 Myší skála
 Jesenný
 vodní elektrárna
 Roztoky u Semil
 Škodějov
 Semily
 Koštofrank
 Návarov
 kamenný most
 Návarov
 U borovice
 kaple sv. Trojice
 Železný Brod - VPZ
 Roprachtice
 spořitelna
 Loukov
 Sytový
 Kozákov
 kostel sv. Martina
 Košťálov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Nístějka
 Mladkovský hrádek
 Kundratice
 Rotštejn
 Klokočský hrádek
 kaple Piety
 Besedické skály
 Malá Skála
 Dubecko
 kaple sv. Vavřince
 Postojna
 Boučkův statek
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 Zbirohy
 kostel sv. Josefa
 Víchová
 Vranov-Pantheon
 Černá Studnice
 Maják Járy Cimrmana
 radnice
 kostel sv. Víta
 Drábovna
 Štěpánka
 rozhledna Špička
 kostel sv. Václava
 Lomnice nad Popelkou
 Frýdštejn
 Zvědavá ulička
 pramen Nisy
 Kláštenec
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 hraběcí pivovar
 Smržovka
 Jilemnice
 Dlaskův statek
 Kopanina
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 mariánský sloup
 radnice
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Dolánky
 automobilka Kaipan
 socha sv. Václava
 městská spořitelna
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Riedlova vila
 Bartošova pec
 Finkův kámen
 Nisanka
 Riedlova hrobka
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 lázně Sedmihorky
 Malý Rohozec
 Světlý vrch
 Muzeum Českého ráje
 radnice
 Řezníčkova vila
 městská spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlov
 synagoga
 socha sv. Prokopa
 Petřín
 Mariánská vyhlídka
 Tábor
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 Dolní Štěpanice
 galerie Belveder
 Adamovo lože
 Neysseburg
 Čertova ruka
 Valdštejn
 Alainova věž
 stará radnice
 Hlavatice
 sokolovna
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 Kavčiny
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Radeč
 Trosky
 vodní nádrž Mšeno
 Bramberk
 skalní město Apolena
 Hornické muzeum
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Ždírec
 kaple sv. Anny
 Žďár
 boží muka
 Slovanka
 Nebákov
 kostel sv. Jakuba
 Pekařova brána
 kostel sv. Vavřince
 Levín
 Levínská Olešnice
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
Základní informace místa
ID místa: 4719
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama