Kostel patří k nejstarším chrámům západních Krkonoš. Jedná se o jednolodní, raně barokní stavbu. Vysvěcena byla r. 1682. Uvnitř se nachází výmalba z roku 1894. Kostel slouží bohoslužebným účelům a také se v něm konají občasné koncerty.
Hlavní obrázek místa
Pohled přes náves
© Miloš Holubec, 03/2011
Ponikelský kostel sv. Jakuba Většího byl vysvěcen roku 1682. Jde o jednolodní raně barokní stavbu, jež má pětiboký presbytář, obdélnou sakristii na severní straně a hranolovou věž z roku 1804 v západním průčelí. Loď je sklenuta valenou klenbou s výsečemi na pásech, které vybíhají z polopilířů. V sakristii a presbytáři je též valená klenba s výsečemi. Zařízení je převážně neoklasicistní z 19. století.
Miloš Holubec , 19.8. 2011
historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Podle soupisu desátků pražské arcidiecéze se v Poniklé nacházel kostel, jenž byl původně dřevěný a zasvěcený svatému Mikuláši. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1384, kdy již byl uváděn jako farní. Když dosloužil, byl postaven současný zděný raně barokní chrám sv. Jakuba Většího. Vysvěcen byl v roce 1682. Tehdy kostel neměl věž a zvony byly umístěny v původní roubené zvonici, která stála opodál, do té doby, než roku 1806 byla vystavěna věž. Až do roku 1907 byl areál kostela obklopen hřbitovem, který byl ohraničen zdí. Dnes je tato plocha parkově upravena. Kostel patří k nejvýznamnějším památkám v obci a je jedním z nejstarších kostelů v okolí. Výmalba kostela pochází z roku 1894 a jejím autorem je malíř Ludvík Nejedlý z Nového Bydžova. K její obnově došlo v roce 1995 díky studentům ze školy restaurátorských a konzervačních technik v Litomyšli. Barokní sloh v obci reprezentuje…  číst dále

Miloš Holubec, 19.8. 2011

Další texty historie
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Poniklá

Místa v okolí

 Nístějka
 Mladkovský hrádek
 Víchová
 Roprachtice
 U borovice
 Sytový
 kaple sv. Anny
 Dolní Štěpanice
 Škodějov
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Loukov
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Roztoky u Semil
 Žalý
 Kundratice
 Plátenický dům
 Jesenný
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Martina
 Horní Branná
 evangelický kostel
 Masarykova vyhlídka
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 kaple Piety
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Vrchlabí
 Koštofrank
 Vrchlabí
 Semily
 Košťálov
 Myší skála
 Štěpánka
 Hornické muzeum
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 vodní elektrárna
 kaple sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Podhůří
 dub letní
 kostel sv. Josefa
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 radnice
 boží muka
 Studenec
 Žďár
 větrný mlýn
 Ždírec
 Riedlova hrobka
 Riedlova vila
 Železný Brod - VPZ
 rozhledna Špička
 Lomnice nad Popelkou
 Levínská Olešnice
 Kozákov
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Světlý vrch
 Kláštenec
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Souš
 fara
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 10354
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama