Kostel patří k nejstarším chrámům západních Krkonoš. Jedná se o jednolodní, raně barokní stavbu. Vysvěcena byla r. 1682. Uvnitř se nachází výmalba z roku 1894. Kostel slouží bohoslužebným účelům a také se v něm konají občasné koncerty.
Hlavní obrázek místa
Pohled přes náves
© Miloš Holubec, 03/2011
Ponikelský kostel sv. Jakuba Většího byl vysvěcen roku 1682. Jde o jednolodní raně barokní stavbu, jež má pětiboký presbytář, obdélnou sakristii na severní straně a hranolovou věž z roku 1804 v západním průčelí. Loď je sklenuta valenou klenbou s výsečemi na pásech, které vybíhají z polopilířů. V sakristii a presbytáři je též valená klenba s výsečemi. Zařízení je převážně neoklasicistní z 19. století.
Miloš Holubec , 19.8. 2011
historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Podle soupisu desátků pražské arcidiecéze se v Poniklé nacházel kostel, jenž byl původně dřevěný a zasvěcený svatému Mikuláši. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1384, kdy již byl uváděn jako farní. Když dosloužil, byl postaven současný zděný raně barokní chrám sv. Jakuba Většího. Vysvěcen byl v roce 1682. Tehdy kostel neměl věž a zvony byly umístěny v původní roubené zvonici, která stála opodál, do té doby, než roku 1806 byla vystavěna věž. Až do roku 1907 byl areál kostela obklopen hřbitovem, který byl ohraničen zdí. Dnes je tato plocha parkově upravena. Kostel patří k nejvýznamnějším památkám v obci a je jedním z nejstarších kostelů v okolí. Výmalba kostela pochází z roku 1894 a jejím autorem je malíř Ludvík Nejedlý z Nového Bydžova. K její obnově došlo v roce 1995 díky studentům ze školy restaurátorských a konzervačních technik v Litomyšli. Barokní sloh v obci reprezentuje…  číst dále

Miloš Holubec, 19.8. 2011

Další texty historie
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Poniklá

Místa v okolí

 Nístějka
 Mladkovský hrádek
 Víchová
 Roprachtice
 U borovice
 Sytový
 kaple sv. Anny
 Dolní Štěpanice
 Škodějov
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Loukov
 kostel sv. Vavřince
 Roztoky u Semil
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Žalý
 Kundratice
 Plátenický dům
 Jesenný
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Martina
 Horní Branná
 evangelický kostel
 Návarov
 Masarykova vyhlídka
 Návarov
 kamenný most
 kaple Piety
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 kostel sv. Josefa
 Vrchlabí
 Semily
 Koštofrank
 Košťálov
 Štěpánka
 Myší skála
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 vodní elektrárna
 kaple sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Podhůří
 dub letní
 kostel sv. Josefa
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 radnice
 Studenec
 boží muka
 Žďár
 větrný mlýn
 Ždírec
 Riedlova hrobka
 Železný Brod - VPZ
 Riedlova vila
 rozhledna Špička
 Lomnice nad Popelkou
 Levínská Olešnice
 Kozákov
 Špičák
 Světlý vrch
 Kláštenec
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Souš
 fara
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 10354
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama