Soukromá rozhledna z cihel a kamene s dřevěnou vyhlídkou postavena v letech 2008–2009 soukromým majitelem panem Hubařem. Rozhledna je 18 m vysoká a na dřevěný ochoz vede 70 schodů. Nabízí se široký výhled na Krkonoše, Český ráj i Jizerské hory.
Hlavní obrázek místa
rozhledna U borovice
© Radovan Smokoň 02/2018
Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost sobě i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným sedmitunovým ochozem. Stavba započala v dubnu roku 2008, kolaudována a zpřístupněna byla v listopadu 2009. Rozhledna byla postavena svépomocí za pomoci sousedů z Roprachtic. Rozhledna U borovice je pojmenována podle poslední borovice, kterou pod vrcholem zasadil jeho otec a z nichž se dochovala jediná. Rozhledna se nachází 5 kilometrů od Vysokého nad Jizerou s výhledem na Krkonoše, Český ráj i Jizerské hory. Dále je k vidění Ještěd, Bezděz, Jizera, Štěpánka, Kozí Hřbety, Žalý, Benecko, obrysy Orlických hor, Tábor, Kozákov a dvakrát do roka i Milešovka.
9.5. 2009
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Roprachtice

Místa v okolí

 Roprachtice
 Roztoky u Semil
 Škodějov
 Nístějka
 Sytový
 Jesenný
 Mladkovský hrádek
 Loukov
 kostel sv. Martina
 Návarov
 Návarov
 Víchová
 kamenný most
 Masarykova vyhlídka
 Myší skála
 vodní elektrárna
 Semily
 Koštofrank
 kaple sv. Trojice
 kaple Piety
 Kundratice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Košťálov
 Štěpánka
 Dolní Štěpanice
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 radnice
 Hornické muzeum
 rozhledna Špička
 Kozákov
 Žalý
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 Plátenický dům
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Fanterova skála
 hrobka Harrachů
 Tanvaldský Špičák
 Horní Branná
 Černá Studnice
 kostel sv. Vavřince
 Světlý vrch
 Kittelův dům (Burk)
 železniční most
 Smržovka
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Lomnice nad Popelkou
 evangelický kostel
 automobilka Kaipan
 pramen Nisy
 Finkův kámen
 Klokočský hrádek
 Rotštejn
 Besedické skály
 Malá Skála
 Kláštenec
 kaple sv. Vavřince
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 dub letní
 Dubecko
 Vrchlabí
 Postojna
 Nisanka
 vodní nádrž Souš
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Žďár
 Ždírec
 kostel sv. Václava
 Studenec
 socha sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Levín
 Levínská Olešnice
 Bramberk
 kostel sv. Jiří
 vodopády Jedlové
 lázně Sedmihorky
 Řezníčkova vila
 Slovanka
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
Kontaktní informace
Tel: +420 606 159 615
http://www.uborovice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 1264
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama