Původní kamenný kostelík vystavěn na popud rytíře Jana z Valdštejna kolem roku 1304, přestavěn barokně a později v roce 1812 empírově. V té době byla přistavěna věž. V kostele jsou náhrobní kameny Zdeňka a Viléma z Valdštejna. Dva cínové svícny byly odlity z dětských rakví z hrobky Valdštejnů.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2021
Horská krkonošská ves Horní Štěpanice je nyní místní částí obce Benecko. Byla založena někdy kolem r. 1304 v souvislosti s vybudováním Štěpanického hradu o něco jižněji. Má asi 80 obyvatel a od r. 1995 je vesnickou památkovou rezervací. Je dostupná silnicí III. třídy odbočující ze silnice II/285 v Dolních Štěpanicích směrem na Benecko. Kostel Nejsvětější Trojice se nachází na hřbitově na východním okraji zástavby. Je kostelem farním a proto se v něm konají pravidelné nedělní bohoslužby.
3.5. 2021
historie

Nejstarší dochovaná zpráva o původním kamenném kostelíku pochází z roku 1352 a je zmiňován v soupisu vybraných papežských desátků. Kostel samotný nechal pravděpodobně postavit už kolem roku 1304 tehdejší majitel panství rytíř Jan z Valdštejna. V roce 1383 tam byl zmiňován samostatný farář. Husité jej vyhnali během husitských válek po kterých byl poškozený kostel obnoven a stal se farním kostelem pro Horní Brannou. První zasvěcení kostela bylo svatému Vavřinci v roce 1543, ale v roce 1700 bylo změněno na Nejsvětější Trojici. V polovině 16. století bylo sídlo Valdštejnů přemístěno do Branné a tím se kostel stal filiálním. To se stalo za Zdeňka z Valdštejna. Čas běžel a 17. srpna 1721 byly Horní Štěpanice povýšeny na samostatnou farnost. V té době byla obnovena doposud opuštěná fara a roku 1796 byl kostel přestavěn do pozdně barokního slohu. O 16. let později v roce 1812 byl kostel přestavěn do empírové…  číst dále

30.4. 2021

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Horní Štěpanice

Místa v okolí

 Dolní Štěpanice
 Žalý
 Plátenický dům
 kaple sv. Anny
 Víchová
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 Jilemnice
 Horní Branná
 stará radnice
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Mladkovský hrádek
 kostel sv. Josefa
 Nístějka
 Podhůří
 Sytový
 kostel sv. Josefa
 Roprachtice
 Kundratice
 Loukov
 U borovice
 Studenec
 Škodějov
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Žďár
 Fořt
 Roztoky u Semil
 Purkhybl
 Ždírec
 Levínská Olešnice
 Levín
 fara
 Kozinec
 Košťálov
 kostel sv. Vavřince
 Jesenný
 Černá hora
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Rudník
 Masarykova vyhlídka
 Koštofrank
 kostel sv. Martina
 Hornické muzeum
 Semily
 Arnultovice
 kaple Piety
 Štěpánka
 Lomnice nad Popelkou
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 kostel sv. Víta
 morový sloup
 radnice
 Maják Járy Cimrmana
 Sněžka
 kostel sv. Jakuba
 Kláštenec
 Tábor
 větrný mlýn
 kostel Wang
 Nové Zámky
 Kozlov
Základní informace místa
ID místa: 15668
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama