Původní kamenný kostelík vystavěn na popud rytíře Jana z Valdštejna kolem roku 1304, přestavěn barokně a později v roce 1812 empírově. V té době byla přistavěna věž. V kostele jsou náhrobní kameny Zdeňka a Viléma z Valdštejna. Dva cínové svícny byly odlity z dětských rakví z hrobky Valdštejnů.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2021
Horská krkonošská ves Horní Štěpanice je nyní místní částí obce Benecko. Byla založena někdy kolem r. 1304 v souvislosti s vybudováním Štěpanického hradu o něco jižněji. Má asi 80 obyvatel a od r. 1995 je vesnickou památkovou rezervací. Je dostupná silnicí III. třídy odbočující ze silnice II/285 v Dolních Štěpanicích směrem na Benecko. Kostel Nejsvětější Trojice se nachází na hřbitově na východním okraji zástavby. Je kostelem farním a proto se v něm konají pravidelné nedělní bohoslužby.
3.5. 2021
historie

Nejstarší dochovaná zpráva o původním kamenném kostelíku pochází z roku 1352 a je zmiňován v soupisu vybraných papežských desátků. Kostel samotný nechal pravděpodobně postavit už kolem roku 1304 tehdejší majitel panství rytíř Jan z Valdštejna. V roce 1383 tam byl zmiňován samostatný farář. Husité jej vyhnali během husitských válek po kterých byl poškozený kostel obnoven a stal se farním kostelem pro Horní Brannou. První zasvěcení kostela bylo svatému Vavřinci v roce 1543, ale v roce 1700 bylo změněno na Nejsvětější Trojici. V polovině 16. století bylo sídlo Valdštejnů přemístěno do Branné a tím se kostel stal filiálním. To se stalo za Zdeňka z Valdštejna. Čas běžel a 17. srpna 1721 byly Horní Štěpanice povýšeny na samostatnou farnost. V té době byla obnovena doposud opuštěná fara a roku 1796 byl kostel přestavěn do pozdně barokního slohu. O 16. let později v roce 1812 byl kostel přestavěn do empírové…  číst dále

30.4. 2021

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Horní Štěpanice

Místa v okolí

 Dolní Štěpanice
 Žalý
 Plátenický dům
 kaple sv. Anny
 Víchová
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 kostel sv. Vavřince
 kašna a sousoší
 městská spořitelna
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 evangelický kostel
 Vrchlabí
 Mladkovský hrádek
 kostel sv. Josefa
 Nístějka
 Podhůří
 Sytový
 kostel sv. Josefa
 Roprachtice
 Kundratice
 Loukov
 U borovice
 Studenec
 Škodějov
 dub letní
 panská hájovna
 boží muka
 kříž
 zvonička
 Žďár
 Roztoky u Semil
 Fořt
 Purkhybl
 Ždírec
 Levínská Olešnice
 Levín
 fara
 Kozinec
 Košťálov
 kostel sv. Vavřince
 Jesenný
 Černá hora
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Rudník
 fara
 Masarykova vyhlídka
 Koštofrank
 kostel sv. Martina
 Semily
 Arnultovice
 kaple Piety
 Štěpánka
 Lomnice nad Popelkou
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 radnice
 morový sloup
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Sněžka
 kostel sv. Jakuba
 Kláštenec
 Tábor
 větrný mlýn
 kostel Wang
 Nové Zámky
 Kozlov
Základní informace místa
ID místa: 15668
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama