Původní kamenný kostelík vystavěn na popud rytíře Jana z Valdštejna kolem roku 1304, přestavěn barokně a později v roce 1812 empírově. V té době byla přistavěna věž. V kostele jsou náhrobní kameny Zdeňka a Viléma z Valdštejna. Dva cínové svícny byly odlity z dětských rakví z hrobky Valdštejnů.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2021
Horská krkonošská ves Horní Štěpanice je nyní místní částí obce Benecko. Byla založena někdy kolem r. 1304 v souvislosti s vybudováním Štěpanického hradu o něco jižněji. Má asi 80 obyvatel a od r. 1995 je vesnickou památkovou rezervací. Je dostupná silnicí III. třídy odbočující ze silnice II/285 v Dolních Štěpanicích směrem na Benecko. Kostel Nejsvětější Trojice se nachází na hřbitově na východním okraji zástavby. Je kostelem farním a proto se v něm konají pravidelné nedělní bohoslužby.
3.5. 2021
historie

Nejstarší dochovaná zpráva o původním kamenném kostelíku pochází z roku 1352 a je zmiňován v soupisu vybraných papežských desátků. Kostel samotný nechal pravděpodobně postavit už kolem roku 1304 tehdejší majitel panství rytíř Jan z Valdštejna. V roce 1383 tam byl zmiňován samostatný farář. Husité jej vyhnali během husitských válek po kterých byl poškozený kostel obnoven a stal se farním kostelem pro Horní Brannou. První zasvěcení kostela bylo svatému Vavřinci v roce 1543, ale v roce 1700 bylo změněno na Nejsvětější Trojici. V polovině 16. století bylo sídlo Valdštejnů přemístěno do Branné a tím se kostel stal filiálním. To se stalo za Zdeňka z Valdštejna. Čas běžel a 17. srpna 1721 byly Horní Štěpanice povýšeny na samostatnou farnost. V té době byla obnovena doposud opuštěná fara a roku 1796 byl kostel přestavěn do pozdně barokního slohu. O 16. let později v roce 1812 byl kostel přestavěn do empírové…  číst dále

30.4. 2021

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Horní Štěpanice

Místa v okolí

 Dolní Štěpanice
 Žalý
 Plátenický dům
 kaple sv. Anny
 Víchová
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 Jilemnice
 Horní Branná
 stará radnice
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Mladkovský hrádek
 kostel sv. Josefa
 Nístějka
 Podhůří
 Sytový
 kostel sv. Josefa
 Roprachtice
 Kundratice
 Loukov
 U borovice
 Studenec
 Škodějov
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Žďár
 Fořt
 Roztoky u Semil
 Purkhybl
 Ždírec
 Levínská Olešnice
 Levín
 fara
 Kozinec
 Košťálov
 kostel sv. Vavřince
 Jesenný
 Černá hora
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Rudník
 Masarykova vyhlídka
 Koštofrank
 kostel sv. Martina
 Hornické muzeum
 Semily
 Arnultovice
 kaple Piety
 Štěpánka
 Lomnice nad Popelkou
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 kostel sv. Víta
 morový sloup
 radnice
 Maják Járy Cimrmana
 Sněžka
 kostel sv. Jakuba
 Kláštenec
 Tábor
 větrný mlýn
 kostel Wang
 Nové Zámky
 Kozlov
Základní informace místa
ID místa: 15668
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama