Původní kamenný kostelík vystavěn na popud rytíře Jana z Valdštejna kolem roku 1304, přestavěn barokně a později v roce 1812 empírově. V té době byla přistavěna věž. V kostele jsou náhrobní kameny Zdeňka a Viléma z Valdštejna. Dva cínové svícny byly odlity z dětských rakví z hrobky Valdštejnů.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2021
Horská krkonošská ves Horní Štěpanice je nyní místní částí obce Benecko. Byla založena někdy kolem r. 1304 v souvislosti s vybudováním Štěpanického hradu o něco jižněji. Má asi 80 obyvatel a od r. 1995 je vesnickou památkovou rezervací. Je dostupná silnicí III. třídy odbočující ze silnice II/285 v Dolních Štěpanicích směrem na Benecko. Kostel Nejsvětější Trojice se nachází na hřbitově na východním okraji zástavby. Je kostelem farním a proto se v něm konají pravidelné nedělní bohoslužby.
3.5. 2021
historie

Nejstarší dochovaná zpráva o původním kamenném kostelíku pochází z roku 1352 a je zmiňován v soupisu vybraných papežských desátků. Kostel samotný nechal pravděpodobně postavit už kolem roku 1304 tehdejší majitel panství rytíř Jan z Valdštejna. V roce 1383 tam byl zmiňován samostatný farář. Husité jej vyhnali během husitských válek po kterých byl poškozený kostel obnoven a stal se farním kostelem pro Horní Brannou. První zasvěcení kostela bylo svatému Vavřinci v roce 1543, ale v roce 1700 bylo změněno na Nejsvětější Trojici. V polovině 16. století bylo sídlo Valdštejnů přemístěno do Branné a tím se kostel stal filiálním. To se stalo za Zdeňka z Valdštejna. Čas běžel a 17. srpna 1721 byly Horní Štěpanice povýšeny na samostatnou farnost. V té době byla obnovena doposud opuštěná fara a roku 1796 byl kostel přestavěn do pozdně barokního slohu. O 16. let později v roce 1812 byl kostel přestavěn do empírové…  číst dále

30.4. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Horní Štěpanice

Místa v okolí

 Dolní Štěpanice
 Žalý
 Plátenický dům
 kaple sv. Anny
 Víchová
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Jilemnice
 Horní Branná
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 evangelický kostel
 Vrchlabí
 Mladkovský hrádek
 kostel sv. Josefa
 Nístějka
 Podhůří
 Sytový
 kostel sv. Josefa
 Roprachtice
 Kundratice
 Loukov
 U borovice
 Studenec
 Škodějov
 Prklín
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Roztoky u Semil
 Žďár
 Fořt
 Purkhybl
 Ždírec
 Levínská Olešnice
 Levín
 fara
 Košťálov
 Kozinec
 kostel sv. Vavřince
 Jesenný
 Černá hora
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Rudník
 Masarykova vyhlídka
 Koštofrank
 kostel sv. Martina
 Hornické muzeum
 Semily
 Arnultovice
 kaple Piety
 Štěpánka
 Lomnice nad Popelkou
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Víta
 morový sloup
 Maják Járy Cimrmana
 Sněžka
 kostel sv. Jakuba
 Kláštenec
 Tábor
 větrný mlýn
 kostel Wang
 Nové Zámky
 Kozlov
Základní informace místa
ID místa: 15668
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama