Nevelký, architektonicky nevýrazný zámek vybudoval po roce 1621 Tomáš Mingoni, který odkoupil ves Bohunice, jež byla zkonfiskována původnímu majiteli Vilémovi z Roupova. Poprvé se ale připomíná až v roce 1684, kdy byly Bohunice postoupeny Petrovi z Mollartu. Dnes je zámek soukromým majetkem.
Hlavní obrázek místa
Jihovýchodní nároží zámku
© Dušan Dohňanský 08/2019
Bohunice se připomínají poprvé v roce 1349, kdy byly příslušenstvím Žerotic. V roce 1564 je tehdejší majitel Fridrych Březnický z Náchoda připojil ke Kyjovicím. V roce 1621 byly Bohunice Vilémovi z Roupova zkonfiskovány a prodány Tomáši Mingonimu, který z nich učinil centrum svých majetků a vybudoval v obci zámek. Ten se poprvé připomíná až v roce 1684, kdy byly Bohunice postupovány císařem Leopoldem I. Petrovi z Mollartu. V roce 1702 obec se zámkem koupila Eleonora Markéta z Lichtenštejna. Tehdy ztratily Bohunice rezidenční charakter a zámek od té doby sloužil jen jako byty úředníků. Určitou dobu v něm byl zřízen pivovar. V rámci provádění I. pozemkové reformy v polovině 20. let 20. století přešel zámek do rukou nešlechtických majitelů, "přežil" po II. sv. válce i znárodnění a v soukromých rukou je až do dneška. Zámek stojí v sz. části obce Prosiměřice a je to barokní dvoukřídlá budova opatřena na nádvorní straně arkádami na hranolových sloupech. Východní křídlo je křídlem vstupním, ovšem vchod je na nádvorní straně. Severní strana je podepřena několika pilíři.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 24.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Prosiměřice

Místa v okolí

 Žerotice
 Želetice
 Želetice
 Tvořihráz
 Horní Dunajovice
 Lechovice
 Skalice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 sýpka
 Allein
 Němčičky
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Višňové
 Mikulovice
 Dyje
 Tasovice
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Červený most
 Lapikus
 Miroslav
 Džbánice
 Pustý zámek
 Božice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Přímětice
 městské hradby
 Pražská brána
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Louka
 Louka
 Břežany
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Vrbkův kámen
 Ledvice (Vémyslice)
 Horní Kounice
 Plenkovice
 Ratíšovice
 kostel sv. Markéty
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 dvůr Alinkov
 Rybníky
 Tulešice
 Kravsko
 Tavíkovice
 Našiměřice
 Králův stolec
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 Emin zámek
 Chvalovice
 Bohutice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Újezd
 Jevišovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 boží muka
 Slatina
 židovský hřbitov
 Slatina
 Slatina
 Papírna
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Biskupice
 Biskupice
Základní informace místa
ID místa: 15028
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama