Nevelký, architektonicky nevýrazný zámek vybudoval po roce 1621 Tomáš Mingoni, který odkoupil ves Bohunice, jež byla zkonfiskována původnímu majiteli Vilémovi z Roupova. Poprvé se ale připomíná až v roce 1684, kdy byly Bohunice postoupeny Petrovi z Mollartu. Dnes je zámek soukromým majetkem.
Hlavní obrázek místa
Jihovýchodní nároží zámku
© Dušan Dohňanský 08/2019
Bohunice se připomínají poprvé v roce 1349, kdy byly příslušenstvím Žerotic. V roce 1564 je tehdejší majitel Fridrych Březnický z Náchoda připojil ke Kyjovicím. V roce 1621 byly Bohunice Vilémovi z Roupova zkonfiskovány a prodány Tomáši Mingonimu, který z nich učinil centrum svých majetků a vybudoval v obci zámek. Ten se poprvé připomíná až v roce 1684, kdy byly Bohunice postupovány císařem Leopoldem I. Petrovi z Mollartu. V roce 1702 obec se zámkem koupila Eleonora Markéta z Lichtenštejna. Tehdy ztratily Bohunice rezidenční charakter a zámek od té doby sloužil jen jako byty úředníků. Určitou dobu v něm byl zřízen pivovar. V rámci provádění I. pozemkové reformy v polovině 20. let 20. století přešel zámek do rukou nešlechtických majitelů, "přežil" po II. sv. válce i znárodnění a v soukromých rukou je až do dneška. Zámek stojí v sz. části obce Prosiměřice a je to barokní dvoukřídlá budova opatřena na nádvorní straně arkádami na hranolových sloupech. Východní křídlo je křídlem vstupním, ovšem vchod je na nádvorní straně. Severní strana je podepřena několika pilíři.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 24.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Prosiměřice

Místa v okolí

 Žerotice
 Želetice
 Želetice
 Tvořihráz
 Horní Dunajovice
 Lechovice
 Skalice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 sýpka
 Allein
 Němčičky
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Višňové
 Mikulovice
 Dyje
 Tasovice
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Červený most
 Lapikus
 Miroslav
 Džbánice
 Pustý zámek
 Božice
 boží muka
 poklona
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Přímětice
 poklona
 poklona
 městské hradby
 Pražská brána
 poklona
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 boží muka
 poklona
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Louka
 Louka
 Břežany
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Vrbkův kámen
 Ledvice (Vémyslice)
 Horní Kounice
 Plenkovice
 Ratíšovice
 kostel sv. Markéty
 vodní nádrž Znojmo
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 dvůr Alinkov
 Rybníky
 Tulešice
 Kravsko
 Tavíkovice
 Našiměřice
 Králův stolec
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 Emin zámek
 Chvalovice
 Bohutice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Újezd
 Jevišovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 boží muka
 Slatina
 židovský hřbitov
 Slatina
 Slatina
 Papírna
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Biskupice
 Biskupice
Základní informace místa
ID místa: 15028
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama