Kaple v pseudogotickém slohu byla postavena v l. 1898-1905. R. 1906 byly dokončeny vnitřní malby kaple. Vybavení kaple pochází z doby jejího založení. R. 1942 Němci zrekvírován zvon, nový byl zavěšen r. 1947. V l. 1988-1989 proběhla velká oprava kaple, r. 1997 byly zrestaurovány věžní hodiny.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Obcí Věšín, jste již možná mnohokrát projeli. Leží při silnici I/19 Plzeň – Tábor. Možná jste i zaznamenali, že se tam dá dobře najíst, ale uprostřed malé návsi stojí také nově opravená kaplička sv. Františka Srafínského. Kaplička byla postavena v pseudogotickém slohu v roce 1905 a její zařízení je ze stejné doby. Pro cyklisty může být tato obec dobrým výchozím místem k výletu na Třemšín. Z Věšína přes Hutě pod Třemšínem až skoro na Třemšín vede úzká skoro nepoužívaná asfaltka.
L.P., 22.7. 2005
historie

Kaple sv. Františka Serafínského

Kaple v pseudogotickém stavebním slohu byla postavena v l. 1898-1905, r. 1905 byla také slavnostně vysvěcena. R. 1906 byly dokončeny vnitřní malby kaple. Vnitřní vybavení kaple pochází z doby jejího založení. R. 1942 byl z nařízení Němců sňat a odevzdán zvon, nový byl zavěšen r. 1947. V l. 1988-1989 proběhla velká oprava kaple, která byla ve špatném stavu. R. 1997 byly zrestaurovány věžní hodiny. Svatým Františkem Serafínským je někdy také zván sv. František z Assisi, mnich a zakladatel františkánského řádu (přesněji Řádu menších bratří).

22.10. 2011

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Hengst
 Hůrka u Vranovic
 Třemšín
 Třemšín
 Vysoká u Příbramě
 Hvožďany
 Tři Trubky
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Drštka
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 Starý Smolivec
 silniční most
 Březnice
 Chlukov
 pivovar Herold
 kostel sv. Václava
 Homberk
 Mítov
 Tochovice
 Památník Vojna
 Hrádek
 radnice
 kostel sv. Voršily
 socha sv. Barbory
 Újezdec
 Na Skále
 Dožice
 Starosedlský Hrádek
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Hornický skanzen
 Strašná skála
 kostel sv. Vojtěcha
 Drahenice
 Dvorec
 kostel sv. Prokopa
 Mirošov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Josefa
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Hrochův Hrádek
 Vimberk
 vodní hamr
 Švédský most
 Hostišovice
 dub sv. Václava
 Draheničky
 Drahlín
 Uzeničky
 židovský hřbitov
 Myslín
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Hluboš
Základní informace místa
ID místa: 3332
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama