Původně gotický kostel pochází ze 2. pol. 14. stol. Přestavěn po požáru r. 1645. Další oprava v roce 1899 a r. 2009. Kostel je jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem, předsíní na západě a hranolovou věží na severu. Horní část věže na nárožích členěna pilastry.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Šimona a Judy v Bystřici u Benešova
Pohled na kostel od severu
© Pavel Vítek 06/2011
Obec Bystřice se nachází 6 km jižně od Benešova. Leží u hlavní silnice č. 3 spojující Prahu s Táborem a Českými Budějovice, vlevo při cestě od Prahy. Kostel sv. Šimona a Judy nalezneme v centru obce na malém návrší. Bystřice byla povýšena na město 3. listopadu 1997.
Pavel Vítek, 20.8. 2011
popis

Kostel sv. Šimona a Judy je jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem. V západním průčelí kostela je vstupní předsíň. Na severní straně kostela stojí hranolovitá věž. Horní část věže na nárožích členěna pilastry. Hlavní oltář je pseudogotický. Pod tribunou jsou umístěny rokokové zrcadlové svícny. Původně se nacházel okolo kostela hřbitov, který byl při opravě v roce 1899 zrušen.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 20.8. 2011

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352. Z této doby také pochází původní gotický kostel. Roku 1645 byl kostel vážně poškozen velkým požárem. Při jeho opravě v roce 1666 byla přistavěna loď. Kostel opětovně vyhořel roku 1813. Důkladně byl opraven až roku 1899. Poslední oprava kostela proběhla v roce 2009. V noci je kostel krásně osvětlen.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 20.8. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 35 Politický okres benešovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1911
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Bystřice

Místa v okolí

 Líšno
 Tvoršovice
 kostel sv. Jakuba
 Kožlí
 hřebčín Pecínov
 vodní mlýn
 Konopiště
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Olbramovice
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Stajice
 Neštětická hora
 Jemniště
 Křešice
 Jemniště
 kostel sv. Václava
 Vidlákova Lhota
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Střížkov
 židovský hřbitov
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Votice
 Votice
 Boží hrob
 Jankov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Beztahov
 Tloskov
 Nespery
 Tloskovský mlýn
 Mrač
 Vlčkovice
 kamenný most
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Mrač
 kostel sv. Petra
 Mrač
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Týnec nad Sázavou
 Martinice
 Třebešice
 Neustupov
 Suchdol
 Krásná Hora
 Buchov
 Špulka
 Odlochovice
 Kouty
 Štětkovice
 Husův sbor
 Kozmice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Vojkov
 Zvěstov
 Vítův mlýn
 Smilkov
 Zbořený Kostelec
 Libouň
 Domašín
 kostel sv. Václava
 Dobrohošť
 Lštění
 Lešany
 Lovčice
 Ostředek
 pivovar
 Kosova Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Olešná
 Hrádek u Lovčic
 Teletínský lom
 Velký Blaník
 Bolechovice
 kaple
 Býkovická skála
 kostel sv. Ludmily
 Kamberk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bystřice u Benešova
Kostelní 1
257 51 Bystřice
Tel: 731 402 478
farnost.bystrice@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 10347
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama