Ves Stará Voda (Altwasser) vznikla zřejmě kolem r. 1250, první písemná zmínka o ní pochází z r. 1456. Po II. světové válce došlo k odsunu většinového německého obyvatelstva a následně bylo území začleněno do vojenského újezdu Libavá a obec zanikla.
Hlavní obrázek místa
Zbytky jedné z budov v jižní části Staré Vody
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves a pozdější obec Stará Voda stávala kolem poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. U kostela je parkoviště a posezení s informační cedulí. Nedaleko naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov a kapličku se studánkou.
Luděk Vláčil, 22.2. 2020
historie

Ves Stará Voda (německy Altwasser) vznikla zřejmě kolem roku 1250. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1456, kdy se zde uvádí kaple sv. Jakuba Staršího. Od roku 1654 byla vesnice zcela německá. Od nepaměti se zde konaly poutě, proto zde v 17. století vznikl nový poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. V letech 1690-1695 byla ve Staré Vodě zřízena kolej školského řádu piaristů, kteří zde působili až do roku 1922. V obci stál vodní a větrný mlýn a hostinec. V roce 1930 zde bylo 76 domů, v nichž žilo 345 obyvatel. Po II. světové válce došlo k odsunu většinového německého obyvatelstva a obec značně zpustla. Ještě v roce 1949 se zde konala poslední pouť, ale následně bylo území začleněno do vojenského újezdu Libavá a obec zanikla. Postupně byla většina budov při vojenských cvičeních zničena. Dodnes se zachoval pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba většího. Ostatní zástavba byla zničena. Zachovaly se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.zanikleobce.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 9.2. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Halaška
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 Velká Střelná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Moravský Beroun
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Františkův Dvůr
 Kružberk
 Spálov
 Davidův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Hluboký
 Potštát
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvárie
 Jestřabí (Habicht)
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Floriána
 Medlice
 kaple
 větrný mlýn
 Švédská skála
 Nové Valteřice
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Jánské Koupele
 Vítkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 Partutovice
 Roderichova kaple
 Bílý kámen
 Vikštejn
 Puchart
 kostel sv. Mikuláše
 Dubová
 rychta
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiří
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14501
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama