Ves Stará Voda (Altwasser) vznikla zřejmě kolem r. 1250, první písemná zmínka o ní pochází z r. 1456. Po II. světové válce došlo k odsunu většinového německého obyvatelstva a následně bylo území začleněno do vojenského újezdu Libavá a obec zanikla.
Hlavní obrázek místa
Zbytky jedné z budov v jižní části Staré Vody
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves a pozdější obec Stará Voda stávala kolem poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. U kostela je parkoviště a posezení s informační cedulí. Nedaleko naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov a kapličku se studánkou.
Luděk Vláčil, 22.2. 2020
historie

Ves Stará Voda (německy Altwasser) vznikla zřejmě kolem roku 1250. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1456, kdy se zde uvádí kaple sv. Jakuba Staršího. Od roku 1654 byla vesnice zcela německá. Od nepaměti se zde konaly poutě, proto zde v 17. století vznikl nový poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. V letech 1690-1695 byla ve Staré Vodě zřízena kolej školského řádu piaristů, kteří zde působili až do roku 1922. V obci stál vodní a větrný mlýn a hostinec. V roce 1930 zde bylo 76 domů, v nichž žilo 345 obyvatel. Po II. světové válce došlo k odsunu většinového německého obyvatelstva a obec značně zpustla. Ještě v roce 1949 se zde konala poslední pouť, ale následně bylo území začleněno do vojenského újezdu Libavá a obec zanikla. Postupně byla většina budov při vojenských cvičeních zničena. Dodnes se zachoval pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba většího. Ostatní zástavba byla zničena. Zachovaly se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.zanikleobce.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 9.2. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 Velká Střelná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Moravský Beroun
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Františkův Dvůr
 Kružberk
 Spálov
 kostel sv. Ondřeje
 kaple
 kaple
 Hluboký
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvárie
 Jestřabí (Habicht)
 Medlice
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Floriána
 větrný mlýn
 kaple
 Švédská skála
 Nové Valteřice
 Šternek
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 Vítkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 Partutovice
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Bílý kámen
 Puchart
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 rychta
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiří
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14501
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama