
Z achajmenovských hrobek, vybudovaných zhruba deset metrů nad zemí, které mají tvar řeckého kříže, lze bezpečně identifikovat pouze hrobku krále Dareia I, vládnoucího v letech 521 - 486 př. n. l. Ostatní tři hrobky se většinou připisují Xerxesovi I, Arteaxerxovi I a Dareovi II. Uvnitř hrobky Dareia I. je řada postranních chodeb a místností, které by poskytly prostor přinejmenším třem sarkofágům. O tom, kde byl pohřben sám král, se pochopitelně diskutuje. Pozoruhodné jsou i monumentální sásánovské reliéfy, zejména „historický“ reliéf krále Šápúra I z 3. století př. n. l. Vstup do každé hrobky je ve středu každého kříže, který se otevírá do malé komory, kde král ležel v sarkofágu. Hluboko pod achajmenovskými hrobkami, blízko úrovně země, jsou ve skalách vytesané reliéfy s velkými postavami Sasánovských králů. Nejslavnější ukazuje Sassanského krále Sharpurjá na koni, s římským císařem Valeriánem. Hrobky byly vypleněny po dobytí Achajmenovské… číst dále
Naqsh-e Rostam je starověká nekropole v provincii Fars v Íránu. Je zde skupina starověkých íránských skalních reliéfů vytesaných do útesu z období Achajmenovců i Sasánovců. Naqsh-e Rustam je pojmenování skalní stěny, do níž jsou vytesány hrobky achajmenovských králů a reliéfy z dob prvních Sasánovců. Před skálou stojí dvanáctimetrová věž Ka´ba, O jejím původním účelu se dodnes vedou vědecké debaty; jistě však plnila významné náboženské funkce.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.