Za vlády achaimenovské dynastie byla Persepolis metropolí perské říše. Nachází se zde paláce, audienční síně, pokladnice, zásobárny, stáje. Palác vystavěn na 18 m vysoké terase. Palác Apadana, stojící na samostatné tři metry vysoké terase. Síň sta sloupů měří 70 x 70 m. Dochovaly se dvě obrovské postavy býků
Hlavní obrázek místa
Zříceniny kdysi slavného města Persopilis, nyní v Iránu
© Pavel Vítek 05/2016
Bývalou metropoli perské říše najdeme v Iránu, cca 840 km jižně od současného hlavního města Teheránu, nebo 350 km jihovýchodně od přístavu Bakhsh-e-Markazi, který leží u Perského zálivu.
Pavel Vítek, 19.3. 2020
popis

Nachází se zde paláce, audienční síně, pokladnice, zásobárny, stáje. Na ruinách je vidět nádhera dvora achajmenovských králů. Palác je vystavěn na 18 m vysoké terase široké 300 m a dlouhé 450 m. Přístup na terasu tvoří široké schodiště pocházející z doby Xerxa I. Tato památka byla zařazena do seznamu Světového dědictví UNESCO. Hned za schodištěm lze spatřit tzv. Bránu národů, postavenou také za doby Xerxa, se sochami ve tvaru okřídlených býků. Za Bránou národů se nalézají ubikace vojáků a místnosti pro stráže. Také zde vidíme palác Apadana, stojící na samostatné tři metry vysoké terase. Ten sloužil jako veřejný audienční palác. Fasádu Apadany členily tři výklenky se zapuštěnou trojicí sloupů. Na stranách se do přijímací síně vstupovalo po schodištích, jejichž stěny jsou bohatě zdobeny reliéfy. Patří k nim nejslavnější výjevy z dvorského života, jež se z dob staré perské říše zachovaly. Reliéf nad schodištěm znázorňuje příslušníky národů. Dále je zde Síň…  číst dále

Pavel Vítek, 19.3. 2020

historie

Starověký název Persepolis, tj. „město Peršanů“, je pořečtěnou formou staroperského jména pro Persii – Pársa. Jde o název starověkého města v antické Persidě, dnešní íránské provincii Fárs. Za vlády achaimenovské dynastie byla Persepolis metropolí perské říše. Plnila však i významné správní a ceremoniální funkce. Zakladatelem města byl třetí achaimenovský velkokrál Dareios I. Přesný rok založení však není znám. Většinou se udává rozmezí let 518 – 515 př. n. l. Celý komplex byl pouze palácem sloužícím k rituálním účelům během oslav jarního svátku Hlavními městy achajmenovské říše byly Ekbatany a Súsy. Město bylo zničeno požárem, který založili vojáci Alexandra Makedonského v r. 331 př. Kr., aby se pomstili za zničení Athén Xerxem I. Požár Persepole je symbolem vyvrácení perské říše.

Pavel Vítek, 19.3. 2020

Írán,

Místa v okolí

 Naqsh-e Rustam
Základní informace místa
ID místa: 14740
Typ místa: hradiště
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama