Kostel sv. Lukáše v Křečovicích je uveden již r. 1352 v prvním soupisu kostelů pražské diecéze. Gotická stavba neznámé podoby byla v 1. pol. 18. stol. nahrazena dnešní barokní stavbou s nevysokou hranolovou věží. Vnitřní vybavení kostela včetně kazatelny a oltářů pochází vesměs z 19. a 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Lukáše v Křečovicích
© Jiří Špaček, 08/2011
Obec Křečovice je prvně doložena r. 1352 a již tehdy tu stál gotický kostel. Na jeho místě se nachází současný kostel barokní. Obec leží na silnici II/105 vedoucí z Neveklova do Sedlčan. Obě tato místa spojuje také červeně značená turistická trasa, která Křečovicemi jako jediná prochází. Obec proslavil rodák Josef Suk (1874-1935), hudební skladatel a houslista Českého kvarteta, který tu má rodnou světničku ve škole, památník ve svém někdejším letním domku a také hrob na místním hřbitově. V novější době se Křečovice staly dějištěm populární filmové komedie Jiřího Menzela "Vesničko má, středisková", která tu byla natáčena r. 1985.
Jiří Špaček, 2.4. 2015
historie

Kostel sv. Lukáše v Křečovicích je zasvěcen jednomu ze čtyř evangelistů a prvnímu dějepisci církve. Pův. gotická stavba zmiňovaná již r. 1352 byla v 1. polovině 18. století nahrazena novou stavbou barokní se stejným zasvěcením. Prostý kostel je jednolodní o délce přes 30 metrů, vysoký přes 10 metrů a přiléhá k němu hranolová věž s barokní bání. Kazatelna a hlavní oltář jsou novorenesančním dílem Antonína Suchardy z r. 1910, oltářní obraz sv. Lukáše pochází z r. 1840 a namaloval ho Antonín Jeřábek. Boční oltáře sv. Vojtěcha a Antonína byly zhotoveny r. 1895. V kostelní lodi se dále nachází empírový náhrobek rytíře Josefa Lipovského z r. 1823. Na varhany postavené r. 1900 tu hrával Josef Suk i jeho tchán Antonín Dvořák. Místní zvláštností je kamenná plastika pohanského, tzv. "slunečního boha", tajemný kámen neznámého původu a významu. Nachází se na jižní kostelní zdi, do níž je zvenku zasazen. Bývá…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na webové stránce Římskokatolické farnosti Křečovice), 2.4. 2015

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Křečovice

Místa v okolí

 Suchdol
 Drahoušek
 Kozí Hřbet
 Osečany
 Radíč
 Červenka
 židovský hřbitov
 Hrazany
 Tloskov
 Štětkovice
 Ostromeč
 Stajice
 Kňovice
 Jablonná
 Tloskovský mlýn
 boží muka
 Červený Hrádek
 synagoga
 Kosova Hora
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 židovský hřbitov
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Vojkov
 Nalžovice
 Příčovy
 Příčovy
 Drtinova rozhledna
 Neštětická hora
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Horní Kolo
 špýchar
 Dolní Kolo
 Veselý vrch
 Lovčice
 Doubravice
 Dobrohošť
 Hrádek u Lovčic
 Čelina
 synagoga
 Teletínské vodopády
 Ústupenice
 židovský hřbitov
 Třebnice
 Tvoršovice
 Teletínský lom
 Křešice
 Kožlí
 vodní mlýn
 Martinice
 Bolechovice
 Poušť sv. Marka
 kaple sv. Jana a Pavla
 Nedrahovice
 kostel sv. Jakuba
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Vysoký Chlumec
 Beztahov
 Lešany
 Sudovice
 Zrůbek
 Kujalův lom
 Konopiště
 Týnec nad Sázavou
 boží muka
 Zvěřinec
 Hřiměždice
 dům Salaš
 sousoší Panny Marie
 Boží hrob
 Pořešice
 Votice
 Votice
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 morový sloup
 most Dr. E. Beneše
 Čámského mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 židovský hřbitov
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Krcáb
 Plešiště
 kostel sv. Zikmunda
 Kouty
 Smilkov
 Vidlákova Lhota
 Zbořený Kostelec
 židovský hřbitov
 Buchov
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Havla
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Křečovice
Křečovice 29
257 56 Neveklov
Tel: 317 741 119
http://www.farnostkrecovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 12096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama