Jeden z nejstarších hradů Vítkovců, postaven jako dvojhradí. Dolní hrad je z pol. 13. stol., přestavěný renesančně a v 19. stol. upravený ve stylu anglické novogotiky. Z Horního hradu zachována pouze kamenná hláska Jakobínka ze 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Rožmberk - pohled na hrad z mostu
© Pavel Jarý, 04.08.2007

Prohlídkové okruhy:

I. prohlídkový okruh - Buquoyské sbírky - Hlavní prohlídkový okruh, 1. patro. Cenné sbírky daly základ rodinnému muzeu už v pol. 19. stol. Okruh připomíná slavný rod Buquoy, který držel hrad od r. 1620 do konce II. sv. války. Vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácká galerie, zbrojnice (sbírka zbraní, zbrojí apod. z různých období). Tzv. "Rytířský sál“ s malířskou výzdobou z počátku 17. století reprezentuje starší období. V hradní sbírce obrazů jsou díla mnoha slavných umělců (K. Škréta, J. Kupecký, N. Grund a dalších). II. prohlídkový okruh - Soukromé pokoje - Nověji zpřístupněná expozice soukromých pokojů v 2. patře hradu. Nabízí náhled do soukromí šlechtické rodiny Buquoyů kolem poloviny 19. stol. Místnosti nechal upravit pro potřeby rodiny Jiří Jan Jindřich Buquoy. Po rekonstrukci zpřístupněna návštěvníkům jídelna, salón, herna a pracovna. Součástí trasy je prohlídka Anglické věže. Prohlídková trasa je přístupná i v zimních měsících. Anglická věž - možnost vystoupat na věž a pokochat se vyhlídkou z horního ochozu na celý areál hradu a jeho okolí. V případě nepříznivého počasí jen z horního patra z oken věže. Návštěvníci si také mohou prohlédnout model hradu (podoba ve 14. - 15. stol.). Věž je samostatně přístupná jen dovolují-li to provozní podmínky hradu. Běžně je součástí II. prohlídkového okruhu.
E.H. podle http://www.hrad-rozmberk.eu, 19.3. 2013
popis

Podle nejnovějších poznatků je nejstarší částí dvouhradí Dolní hrad, respektive mohutná čtvercová věž na jihu, která je alespoň částečně románská (okénko v přízemí). Věž lze dát do souvislosti s podobnými stavbami v Podunají, což u Vítkovců s majetkem a konexemi (příbuzní) na jih od českých hranic není nic překvapivého. K věži přiléhá obdélné ohrazení s další věží v protilehlém (severním) koutě. Východní stranu dispozice vyplnil palác. Nejdříve ke konci 13. století, spíše až v průběhu 14. století, byl vystavěn Horní hrad výše na ostrohu. Z Horního hradu se zachoval okrouhlý bergfrit, dnes zvaný Jakobínka. Podle všeho šlo o dvě samostatná sídla – Horní hrad byl postaven pro rozhojněnou rožmberskou rodinu, které už nestačil Dolní hrad. Poté, co se panství vrátilo do rukou jednoho člověka, byl Horní hrad opuštěn, což této teorii dodává na váze. Dendrodata získaná z helmice bergfritu Horního hradu datují skácení použitého…  číst dále

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000; Dodatky 3, Libri, Praha 2008), 23.12. 2011

historie

Rožmberk patří mezi nejstarší hrady v jižních Čechách a je kolébkou rodu Rožmberků. Poprvé je doložen v r. 1250 jako majetek Voka z Rožmberka. V krátké době se stal správním a hospodářským střediskem Vokova panství, jež se však značně zmenšilo poté, co král Přemysl Otakar II. daroval část statku právě založenému (1259) cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. Vok se zúčastnil výpravy krále Přemysla Otakara II. proti Prusům (1254–1255), zastával úřad nejvyššího maršálka Českého království (1255–1272), vybojoval s králem vítěznou bitvu u Kressenbrunu (1260) proti Uhrům a patřil ke skupině panovníkových rádců. Vokovým nástupcem a zároveň dědicem sousedního krumlovského panství byl jeho starší syn Jindřich (†1310). Patřil ke skupině předních pánů, kteří se postavili proti Přemyslu Otakaru II. Po jeho smrti (26. srpna 1278) se přikláněli na habsburskou stranu, aby si pojistili vliv na politický vývoj v království. Od smíření…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, upraveno redakcí, 11.6. 2003

Další texty historie
pověsti

Bílá paní

Perchta, ztepilá, sličná dcera Jana z Rožmberka, prožila na otcovském hradě šťastné mládí. Když dospěla, ucházelo se mnoho ženichů o dceru mocného pána. Otec ji provdal proti její vůli za Jana z Lichtenštejna, pána sice urozeného a mocného, přitom však velmi neurvalého a hrubého, který krátce předtím ovdověl. Jemné, ušlechtilé Perchtě nastal po jeho boku život plný ústrků a utrpení. Na zámku pana Lichtenštejna žily matka a sestra jeho nebožky ženy. Ty pronásledovaly paní Perchtu a ztrpčovaly jí život, jak jen mohly. Osočovaly ji u jejího manžela, ukládaly jí hrubé práce, nemajíce pro ni slůvka vlídného. Manželství se jí stalo peklem, z něhož nebylo žádného východiska. Marně se modlila za obměkčení manželova srdce, marně psala svému bratru zoufalé dopisy: „Vysvoboď mě od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil.“ Nebylo jí pomoci, neboť tehdejší mrav nedovolil, aby žena odešla od muže,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

Místa v okolí

 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Čertova stěna
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Louzek
 Čertovo kopyto
 Omlenička
 Tichá
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Pasovary
 pranýř
 kostel sv. Jiří
 Slavkov
 Trojaň
 Černá
 Sokolčí
 Pořešín
 kostel sv. Kateřiny
 Slabošovka
Kontaktní informace
Státní hrad Rožmberk
382 18 Rožmberk n. Vltavou
Tel: (+420) 380 749 838
http://www.hrad-rozmberk.eu
rozmberk@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 514
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama