1,5 km jihovýchodně od Rychnova nad Malší a 4 km západně od hraničního přechodu s Rakouskem se nachází zajímavý kostela a silné energeticoé místo Sv. kámen
Hlavní obrázek místa
Kostel Panny Marie Sněžné
© Petr Vaculčík 07/2006
Ke Svatému Kameni se dostaneme autem odbočením ze silnice České Budějovice - Linec před Dolním Dvořištěm směrem do Rychnova nad Malší. Zde před kostelem v Rychnově odbočíme vpravo na Svatý Kámen. Pěšky (na kole) se dostaneme z Dolního Dvořiště po červené trase cca po čtyřech kilometrech. Název Svatý Kámen získalo poutní místo díky legendě, vážící se k balvanu, na němž se údajně zjevila Panna Maria. Německý název Maria Schnee beim Stein odráží zasvěcení kostela Panně Marii Sněžné. (Heiligen Stein).
webové stránky Českého Krumlova, 10.7. 2006
historie

Svatý Kámen

Poutní místo Svatý Kámen (německy Maria Schnee) je velmi staré místo. Zhruba 40 let se nacházelo zemi nikoho v hraničním pásmu a velmi pustlo. Je neuvěřitelné, jak se podařilo zdevastovanou stavbu rekonstruovat do dnešní podoby. Poutní areál zahrnuje kostel Panny Marie Sněžné, kapli nad pramenem a především jeho levou boční kapli. V boční kapli se nacházejí dva přírodní balvany vzniklé oddělením od jednoho. Větší z nich má dvě prohlubně. Kámen tu byl nepochybně vždy a bylo zde pravděpodobně božiště již v době předkeltské. Poprvé byl povšimnut v roce 1500, kdy se na něm objevila dle legendy Matka Boží (Panna Marie) v božím lesku obklopena anděly. Zjevení způsobilo puknutí kamene, který se od té doby rozestupuje. V roce 1650 se mezi oběma částmi dalo projít, dnes je vzdálenost u země necelý metr. Krátce po zjevení v roce 1502 získal pozemek u kamene výměnou od Rožmberků řád klarisek z Českého Krumlova. To svědčí…  číst dále

Petr Vaculčík, 11.7. 2006

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rychnov nad Malší

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 4381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama