1,5 km jihovýchodně od Rychnova nad Malší a 4 km západně od hraničního přechodu s Rakouskem se nachází zajímavý kostela a silné energeticoé místo Sv. kámen
Hlavní obrázek místa
Kostel Panny Marie Sněžné
© Petr Vaculčík 07/2006
Ke Svatému Kameni se dostaneme autem odbočením ze silnice České Budějovice - Linec před Dolním Dvořištěm směrem do Rychnova nad Malší. Zde před kostelem v Rychnově odbočíme vpravo na Svatý Kámen. Pěšky (na kole) se dostaneme z Dolního Dvořiště po červené trase cca po čtyřech kilometrech. Název Svatý Kámen získalo poutní místo díky legendě, vážící se k balvanu, na němž se údajně zjevila Panna Maria. Německý název Maria Schnee beim Stein odráží zasvěcení kostela Panně Marii Sněžné. (Heiligen Stein).
webové stránky Českého Krumlova, 10.7. 2006
historie

Svatý Kámen

Poutní místo Svatý Kámen (německy Maria Schnee) je velmi staré místo. Zhruba 40 let se nacházelo zemi nikoho v hraničním pásmu a velmi pustlo. Je neuvěřitelné, jak se podařilo zdevastovanou stavbu rekonstruovat do dnešní podoby. Poutní areál zahrnuje kostel Panny Marie Sněžné, kapli nad pramenem a především jeho levou boční kapli. V boční kapli se nacházejí dva přírodní balvany vzniklé oddělením od jednoho. Větší z nich má dvě prohlubně. Kámen tu byl nepochybně vždy a bylo zde pravděpodobně božiště již v době předkeltské. Poprvé byl povšimnut v roce 1500, kdy se na něm objevila dle legendy Matka Boží (Panna Marie) v božím lesku obklopena anděly. Zjevení způsobilo puknutí kamene, který se od té doby rozestupuje. V roce 1650 se mezi oběma částmi dalo projít, dnes je vzdálenost u země necelý metr. Krátce po zjevení v roce 1502 získal pozemek u kamene výměnou od Rožmberků řád klarisek z Českého Krumlova. To svědčí…  číst dále

Petr Vaculčík, 11.7. 2006

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rychnov nad Malší

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 4381
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama