U údajně zázračného pramene nad levým břehem Vltavy pod Rožmberkem byla roku 1679 postavena kaple, ohrazená zdí. Z městečka sem vedla křížová cesta. V současné době částečně opravena, slouží jako psinec sousedního hotelu.
Hlavní obrázek místa
Kaple od východu
© Ivan Grisa 05/2010
K někdejší poutní kapli vede z Rožmberka žlutá turistická značka, lemovaná zastaveními křížové cesty. Samotná kaple je nepřístupná, slouží jako psinec sousedního hotelu Studenec.
Ivan Grisa, 14.5. 2010

  historie

  Kaple svaté Anny na Studenci u Rožmberka
  Od počátku 17. století byla přičítána zázračná moc studánce v úbočí svahu nad levým břehem Vltavy severně od Rožmberka, poblíž osady Herrleshof. Rožmberský děkan Philipp Halbritter vyhlásil roku 1670 sbírku na stavbu poutní kaple v tomto místě. Po devíti letech byla postavena šestiboká kaple, obklopená zdí, východně od ní pak zřejmě přístřešek studánky. Od Rožmberka sem byla zřízena křížová

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 21.5. 2010
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

  Místa v okolí

   Rožmberk
   silniční most
   kostel sv. Mikuláše
   radnice
   Čertova stěna
   kostel sv. Jiljí
   kostel sv. Ondřeje
   kaple sv. Prokopa
   kostel sv. Oldřicha
   Čertovo kopyto
   Louzek
   Omlenička
   Tichá
   radnice
   kostel sv. Floriána
   pranýř
   kostel sv. Vavřince
   Pasovary
   Slavkov
   kostel sv. Jiří
   Trojaň
   Černá
   Pořešín
   Sokolčí
   kostel sv. Kateřiny
   Slabošovka
  Základní informace místa
  ID místa: 9124
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 2.8.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama