Opuštěný areál nového židovského hřbitova pod Rožmberkem sloužil svému účelu v letech 1883–1950. Poté zůstal opuštěn, zanikla obřadní budova, samotný hřbitov však ušel větší devastaci.
Hlavní obrázek místa
Hřbitov z cesty ke Studenci
© Ivan Grisa 05/2010
Rožmberský nový židovský hřbitov se nachází u odbočky příjezdové komunikace k hotelu Studenec ze silnice II/160, v ostrém ohybu této silnice. Pohřebiště je volně přístupné, nedaleko odtud je autobusová zastávka.
Ivan Grisa, 14.5. 2010

  historie

  Nový židovský hřbitov v Rožmberku
  Příslušníci původní rožmberské židovské obce, rozptýlení po úplné emancipaci Židů v Rakousku roku 1848 do širokého okolí (včetně hornorakouského Lince) zřídili roku 1883 náhradou za starý hřbitov (viz heslo), který nevyhovoval platným hygienickým předpisům, nové pohřebiště. To se užívalo údajně až do roku 1950 (samozřejmě s výjimkou nacistické okupace), poté zůstalo opuštěné. Zachovala se zde

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 21.5. 2010
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

  Místa v okolí

   kaple sv. Anny
   Rožmberk
   silniční most
   kostel sv. Mikuláše
   kostel sv. Jiljí
   radnice
   Čertova stěna
   kostel sv. Ondřeje
   Louzek
   Omlenička
   kaple sv. Prokopa
   kostel sv. Oldřicha
   Čertovo kopyto
   Tichá
   radnice
   kostel sv. Floriána
   pranýř
   kostel sv. Vavřince
   Pasovary
   kostel sv. Jiří
   Slavkov
   Trojaň
   Černá
   Pořešín
   Sokolčí
   kostel sv. Kateřiny
   Slabošovka
  Základní informace místa
  ID místa: 9125
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 3.8.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama